Dabar populiaru
Publikuota: 2021 birželio 18d. 08:00

7 vietos Europoje, kur galima pamatyti gigantiškas sekvojas

Sekvojų parkas
123rf.com / Sekvojų parkas JAV. Tokio dydžio sekvojų Europoje nerasite, tačiau šios rūšies medžių visgi yra
Tikrąjį gigantiškųjų sekvojų dydį galima pajusti tikriausiai tik stovint prie jos šaknų ir užvertus galvą jos viršūnės link. Kartais žmonių nuotraukos prie šių medžių atrodo tarsi sufabrikuotos – sunku patikėti sekvojų mastu.

Gigantiškosios sekvojos (didieji mamutmedžiai) visų pirma asocijuojasi su kelionėmis po JAV. Prieš milijonus metų sekvojos kerojo dideliuose šiaurės pusrutulio plotuose, tačiau dabar savaime auga tik labai nedidelėje teritorijoje – JAV vakaruose, Kalifornijoje esančiuose Siera Nevados kalnuose (daugiausia Karalių kanjono ir Sekvojų nacionaliniuose parkuose).

Visgi tai nereiškia, kad sekvojas galima pamatyti tik JAV – išskirtinės išvaizdos medžiai auginami įvairiose Europos šalyse nuo XIX a., kai iš Kalavero giraitės JAV britai į savo žemyną atgabeno sėklų.

Kur geriausios vietos pamatyti gigantiškąsias sekvojas neišvykstant iš Europos? Nuo Jungtinės Karalystės iki Rumunijos, vardija „Matador Newtwork“.

1. Kew sodai, Londonas, Anglija

Kew Gardens nuotr./Kew sodai, Londonas, Anglija
Kew Gardens nuotr./Kew sodai, Londonas, Anglija

Pirmosios gigantiškosios sekvojos sėklos į Angliją atgabentos 1853 m. Augalų kolekcionieriaus Williamo Lobbo medelynas išpopuliarėjo britų elito sluoksniuose, ir turtingieji ėmė pirkti sekvojų medžius savo žemėms. Dėl to gigantiškųjų sekvojų galima aptikti įvairiose šalies vietose – Killerton, Šefildo parke, Penrino pilyje ir pan. Nors nereikia net ir niekur keliauti iš Londono – dar nuo 1860-ųjų pietvakarių Londone, Karališkuose botanikos soduose auga gigantiškosios sekvojos.

2. La Granja de San Ildefonso, Ispanija

123rf.com nuotr./La Granja de San Ildefonso, Ispanija
123rf.com nuotr./La Granja de San Ildefonso, Ispanija

Maždaug už valandos kelio nuo Madrido stovi XVIII a. miestas San Ildefonso, garsėjantis savo Versalio stiliaus rūmais La Granja, kuriuose leisdavo vasaras Ispanijos monarchai. Prie įėjimo į rūmus auga pora gigantiškųjų sekvojų, kurios pramintos El Rey ir La Raina – Karalium ir Karaliene. Abu medžiai jau yra aukštesni nei 30 metrų. El Rey – kiek aukštesnė, nes į La Reiną prieš tris dešimtmečius buvo trenkęs žaibas.

3. Vogėzų kalnai, Prancūzija

123rf.com nuotr./Ribovilė miškai
123rf.com nuotr./Ribovilė miškai

Aukščiausia gigantiškoji sekvoja už JAV ribų auga Ribovilė miške, Prancūzijoje, Vogėzų (Vosges) kalnų papėdėje. Ji buvo pasodinta 1856 m., o 2014 m. jau buvo pasiekusi beveik 60 metrų aukštį. Tose pačiose teritorijose auga ir daugiau gigantiškųjų sekvojų, pavyzdžiui, prie Vitelio ar Saint-Dié miestų.

4. Kaldenkirchen sekvojų ferma, Vokietija

Sequoiafarm nuotr./Kaldenkirchen sekvojų ferma, Vokietija
Sequoiafarm nuotr./Kaldenkirchen sekvojų ferma, Vokietija

Kaldenkirchen sekvojų forma – medelynas ir biologinis institutas Kaldenkirchen Grenzwalk miške netoli Netetalio miesto. Ją XX a. viduryje įkūrė du dendrologai, kurie norėjo pažiūrėti, ar prieš tūkstantmetį Vokietijoje augusios gigantiškosios sekvojos ir vėl čia galėtų keroti. Sėklos buvo gautos iš Sekvojų nacionalinio parko Kalifornijoje, ir buvo pasodinta 1,5 tūkst. medelių. Šiandien sekvojų ferma yra populiari lankytina vieta.

5. Benmore botanikos sodas, Škotija

Royal Botanic Garden Edinburgh nuotr./Benmore botanikos sodas, Škotija
Royal Botanic Garden Edinburgh nuotr./Benmore botanikos sodas, Škotija

Benmore botanikos sode Škotijoje, Argeile ir Bjute, visas vienas skyrius dedikuotas gigantiškosioms sekvojoms – Redwood aveniu. 150 m. medžiai buvo pasodinti 1863 m., kai amerikietis James Patrickas įsigijo šias žemes ir pradėjo kurti sodą. Dabar gigantiškosios sekvojos yra vieni pirmųjų medžių, kuriuos išvysta į sodą atvykstantys žmonės.

6. Sekvojų miško rezervatas, Rumunija

123rf.com nuotr./Sekvojos Rumunijoje
123rf.com nuotr./Sekvojos Rumunijoje

Rumunijoje auga kelios gigantiškosios sekvojos – nuo Bukarešto prieigų iki Karaši-Severino, esančio šalia sienos su Serbija. Bene žymiausia yra auganti Vlediasa (Vlădeasa) masyvo papėdėje Transilvanijos Karpatų kalnuose, netoli Rogojel ir Săcuieu kaimų. Nėra iki galo aišku, kaip gigantiškoji sekvoja čia buvo pasodinta. Populiariausia istorija pasakoja apie vengrų baroną, kuris šiame regione pasodino retų augalų. Trys didžiosios sekvojos auga šalia miesto Oradia, taip pat po vieną galima pamatyti Beile Herkulanėje ir Maderate.

7. Jardin Anglais, Ženeva, Šveicarija

Ženevos Jardin Anglais sodai didžiuojasi populiariausiu savo traukos centru – ikoniškuoju gėlių laikrodžiu. Bet ne ką mažesnį įspūdį paliks ir sode auganti gigantiškoji sekvoja. Tiesa, šios rūšies medžių Ženevoje yra ir daugiau. Kai kuriais skaičiavimais, jų aplink miestą ir to paties vardo ežerą auga apie tūkstantį. Verta pamatyti ir gigantiškąją sekvoją Oberrohrdorf miesto centre, kuri prieš Kalėdas būna papuošiama tūkstančiais lempučių.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Metas rinktis

Esports namai

Kiekvienas gali

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie PasaulisKišenėje