Dabar populiaru
Publikuota: 2020 birželio 25d. 20:30

A.Valujavičius pradėjo rekordinę kelionę Dunojumi: iššūkiai – jau nuo pirmųjų dienų

Aurimas Valujavičius
Aurimas Valujavičius

„Žinojau, kad bus nelengva, bet gal ne tiek...“, – pripažino naują įspūdingą savo kelionę pradėjęs Aurimas Valujavičius. Keliautojas leidosi pagerinti Lietuvos rekordo ir nuplaukti baidare tiek, kiek dar joks lietuvis nėra įveikęs vienos kelionės metu. Per visą Dunojų – nuo Vokietijos iki Juodosios jūros Ukrainoje. Iš viso – 10 šalių, 2800 km ir 4-5 mėnesiai baidarėje.

Pirmadienį išvykęs iš Lietuvos, į antrą pagal ilgį Europos upę Dunojų Aurimas įbrido antradienį. Trečią plaukimo dieną pokalbyje su 15min jis pasidalijo, kokie didžiausi iššūkiai jau kilo, ir kas dar jo laukia. Bet net ir kalbėdamas apie sunkumus jis pabrėžia – viskas gerai! Aurimas, praėjusiais metais pelnęs ir metų keliautojo „Lietuvos Kolumbo“ vardą, jau seniai nesileidžia į paprastas keliones.

Tai su baidare leidosi per visą Nemuną nuo pat ištakų Baltarusijoje, tai gyvendamas Balio saloje kopė į ugnikalnį, tai per 200 dienų dviračiu numynė 13,7 tūkst. km Europoje, aplankė 14 šalių ir patyrė nepakartojamų nuotykių – netgi nakvojo ant Trolio liežuvio Norvegijoje.

Visgi kad šįkart jis ėmėsi dar didesnio iššūkio – pripažįsta net ir pats. „Šita kelionė kažkokia kitokia. Kažkaip kitaip čia bus. Ilga upė, daug šalių. Bus visai kitaip – iš sunkiosios pusės, – plaukdamas Dunojumi sakė Aurimas. – Bus daugiau iššūkių, nepaprasta kelionė – jau tą pajutau vos įsėdęs į baidarę.“

Net ir pokalbis su 15min nepraėjo visiškai lengvai. „Aš čia įstrigau biškį... – įpusėjus pokalbį ištarė baidarę net ir interviu metu irkluodamas Aurimas. – Palauk, aš čia biškį padirbsiu...“

Šįkart Aurimui teko prasiskinti kelią pro bebrų suręstą užtvanką, bet upėje jam kelią kol kas pastoja ne tik gamtos, bet ir žmogaus sukurtos kliūtys. O netikėčiausia – kelis kilometrus upės vandens visai nebuvo.

Per Dunojų – pėsčiomis su baidare ant ratukų

„Nelengvai, nelengvai“, – paklaustas, kaip sekasi pirmosios plaukimo dienos, pripažino Aurimas. Kol kas kelionė einasi lėtai – dėl išdžiūvusio vandens bei užtvankų per tris dienas įveikta apie 30-40 km, nors vėliau plaukimas turėtų eitis lengviau.

Asm.archyvo nuotr./Aurimas Valujavičius Vokietijoje
Asm.archyvo nuotr./Aurimas Valujavičius Vokietijoje

Dabar Aurimą stabdo ir žmogaus statytos užtvankos, ir natūralios kliūtys nusekusioje upėje. „Paplauki, ir bum – užšoki ant dugno, trauki baidarę. Paplauki – ir vėl bum ant dugno, vėl trauki. Tai net labiau sekina nei pačios užtvankos“, – pasakojo Aurimas.

Kai kuriose vietose vandens upės vagoje visai nelikę. Trečiadienį Aurimas net 3,5 km baidarę vilko ant ratukų, nes nebuvo kuo plaukti. „Visiškai, visiškai vandens nebuvo – gali su automobiliu važiuoti, vagoje žolytė auga“, – matytą vaizdą prisiminė jis. Tiesa, toks išdžiūvimas nėra anomalija. Vietiniai Aurimui sakė, kad jiems toks vaizdas įprastas, tai įvyksta kone kasmet.

Dėl išdžiūvusios upės dabartinę atkarpą keliautojas vadina pačia sudėtingiausia kelionėje. Ateityje tokių didelių nusekimų neturėtų pasitaikyti.

Anądien išėjo, kad per visą dieną daugiau vilkau baidarę ant ratukų, o ne irklavau, – apie sunkią kelionės pradžią pasakojo Aurimas.

„Daug buvo kliūčių, tiesą sakant, jos labai išsekino“, – pripažino keliautojas, kuris šiaip jau įpratęs prie ekstremalių kelionių. Bet net ir nuvargęs po pirmųjų dienų, Aurimas džiaugėsi, kad viskas klostosi gerai – oras puikus, interneto ryšys veikia. Amžinas optimistas net ir į artimiausiomis dienomis prognozuojamą lietų žvelgė teigiamai – galbūt tuomet bus lengviau irkluoti, pakils vandens lygis Dunojuje. Dabar lengvam irklavimui trukdo ir iškilusios nedidelės salelės, akmenys.

„Anądien išėjo, kad per visą dieną daugiau vilkau baidarę ant ratukų, o ne irklavau“, – apie sunkią kelionės pradžią pasakojo Aurimas.

VIDEO: Pradedam irkluoti | Pirmosios kliūtys

Su „fūriuke“ per Dunojų

Didelis iššūkis kelionės pradžioje – ir begalė slenksčių, užtvankų ir užtvankėlių, kurios sustatytos upėje. Vanduo pro jas prasiskverbia, bet baidare kaip nors prasisprausti – be šansų. Tad tuomet Aurimui tenka kaskart išvilkti baidarę ant kranto, ją sausuma persitempti už kliūties ir tik tuomet vėl plaukti.

„Dažniausiai net tenka ir pusę daiktų išimti iš baidarės, nes kitaip negalėtum jos pavilkti“, – pasakojo Aurimas. Vien baidarė sveria apie 40 kg, dar tiek pat – keliautojo pasiimti daiktai ir įranga, kol kas nemažai svorio sudaro ir maistas bei vanduo.

Asm.archyvo nuotr./Aurimas Valujavičius Vokietijoje
Asm.archyvo nuotr./Aurimas Valujavičius Vokietijoje

Bendras svoris – mažiausiai 100 kg, tikriausiai net šiek tiek daugiau. „Tokia fūriukė, – juokėsi Aurimas. – Reikalų tikrai yra. Išsikrauti daiktus, išsikelti, vėl įsileisti į vandenį man trunka apie 40 minučių.“

Atrodo, svoris didelis, bet visa manta kruopščiai suplanuota. „Nelabai yra ko nereikalingo“, – 15min sakė jis paklaustas, ar nekyla noras dalį daiktų kur nors palikti. Dabar tiesiog stengiasi daug valgyti, kad kuprinės su maistu greičiau lengvėtų.

Slenksčiai, užtvankos nesibaigs, bet plečiantis Dunojui, ir užtvankos taps didesnės, galingesnės – kai kuriose jų net bus šliuzai, tad bus galima jas įveikti net nelipant į krantą.

Nemunas – juokų žaidimas

Prieš pora metų net patyrusius baidarininkus Aurimas nustebino savo plaukimu per visą Nemuną nuo pat ištakų Baltarusijoje. Dabar jis sako, kad tas plaukimas buvo visai lengvas.

„Nemunas – vaikų žaidimai, lyginant su Dunojum, – nusijuokė jis. – Nemune beveik nėra jokių kliūčių, retai net kada tenka į krantą išlipti, o čia – kas 50 metrų. Nemunas turi tik dvi užtvankas (Kauno HES ir Gardino), o čia – mažiausiai 59.“

„Vargo tikrai daug, – pripažino Aurimas. – Jeigu kas nors nurėtų perirkluoti Dunojų, tai rekomenduočiau tą daryti dviese. Viskas lengviau pasidarytų.“

Ko keliautojas dabar labiausiai norėtų – kad būtų mažiau kliūčių, daugiau paties irklavimo. „Dabar daugiau stūmimo, jau delnų nelabai jaučiu“, – atviravo jis. Nors iškart su sau įprasta optimizmo gaidele pabrėžė – „Bet viskas gerai!“

Siekia rekordo

Kas kitam atrodytų kaip gyvenimo kelionė, Aurimui tai – tik „planas B“. Į netradicines keliones kasmet besileidžiantis nuotykių entuziastas planavo šiuo metu būti JAV ir pradėti dar ilgesnį plaukimą. Jis ketino įveikti Misūrio upę – beveik 4 tūkst. km. Visgi dėl koronaviruso pandemijos planų teko atsisakyti, ir tuomet Aurimui kilo mintis bent jau praplaukti antra pagal ilgį Europos upe.

Aurimas kelionės metu kruopščiai fiksuoja savo maršrutą ir net aplinkinių parašais tvirtins savo buvimo vietą. Visa tai – tam, kad būtų oficialiai registruotas Lietuvos rekordas. 2 800 km nuplaukti užsibrėžęs keliautojas pagerintų Lietuvos plaukimo su baidare rekordą.

Pirmuoju liudininku tapo prie pat Dunojaus ištakų dirbęs tilto statytojas. Jis pats priėjo prie lietuvio ir paklausė – „Iki Juodosios jūros?“. Aurimas ne pirmasis, kuris plaukia antra pagal ilgį Europos upe nuo ištakų iki žiočių. Dunojų yra įveikė ir baidarininkai, ir netgi plaukikai, kurie be jokios transporto priemonės nuplaukė per visą upę. Visgi to dar nėra padaręs nė vienas lietuvis.

Asm.archyvo nuotr./ Aurimas Valujavičius Vokietijoje
Asm.archyvo nuotr./ Aurimas Valujavičius Vokietijoje

Kelionės metu mielai su tautiečiais bendraujantis Aurimas svarstė, kad gal šiemet ir neturės tikslo būtinai kiekvieną naktį leisti palapinėje. Kol kas jis nakvoja dar gamtoje, tačiau jeigu lovą kas nors pasiūlytų – gal ir apsistotų.

„Jau yra lietuvių, kurie rašo, – nori susitikti, žada ir lovą, ir elektros duoti. Elektra irgi gali būti iššūkis kelionėje. Kol kas viskas gerai, turiu paneles su saulės baterijomis. O kai jau bus prasti orai – matysim. Todėl ir neužsibrėžiau, kad visą kelionę kasdien kelsiu vaizdo įrašus, nes labai daug veiksnių ne nuo manęs priklauso“, – aiškino Aurimas.

Nors Aurimą, panašu, kelionėse vis lydi sėkmė. Štai ir sukdamas galvą, kaip baidarę nusigabenti iki Vokietijos, galvodamas net apie transporto samdymą, sulaukė sunkvežimį vairuojančio Luko žinutės feisbuke, kuris pasisiūlė keliautoją ir jo baidarę nugabenti prie Dunojaus ištakų.

„Daug kas dar klausia – „kas bus, kai apsiversi?“. Sakau – „neapsiversiu“, – užtikrinai sakė Aurimas. – Nėra tokio net plano apsiversti, nes iš dalies viskas nuplauktų – ir tiesiogine, ir perkeltine prasme.“ Dalį daiktų Aurimas susidėjęs į neperšlampamus maišus, tačiau viskam saugiai susipakuoti nėra galimybės – baidarėje nėra tiek vietos.

Aurimą sekti galima socialiniuose tinkluose:

FB: facebook.com/KeliautojasAV/
Instagram: instagram.com/aurimas.keliautojas/
Youtube: youtube.com/c/AurimasValujavicius

Kelionės rėmėjai:

https://www.aic.lt/
https://sportland.lt/
https://www.signeda.lt/
http://dirsejasauto.lt/
https://www.sostransa.lt/
https://www.facebook.com/eatCheatless/
https://www.orlaivis.lt/
https://www.pipirobaidares.lt/
https://gpsmeistras.lt/

Komentarai: 2

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Šiuolaikiškos studijos

Video

26:29
01:19
00:31

Esports namai

Susikurk savo vasaros namus su IKEA

URBAN˙/

Šaltibarščiai
Parašykite atsiliepimą apie PasaulisKišenėje