Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2022 05 25, 10:14

Banginių slėnis Egipte – priešistorinė jūra dykumoje, garsėjanti įspūdingomis fosilijomis

Dažnai Egipto dykumos romantiškai vadinamos „laiko smėlynais“. Paprastai šiuo pasakymu apibrėžiama iš pažiūros nesenstančių senovės Egipto piramidžių, skulptūrų ir šventyklų istorija, siekianti maždaug 4500–4000 metų. Tačiau Egipto dykumose esama kur kas ankstesnių laikų pėdsakų.
Banginių slėnis, Egiptas
Banginių slėnis, Egiptas / Vida Press nuotr.

Egipto Banginių slėnis į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą yra įtrauktas dėl čia slypinčių šimtų ankstyviausių banginių fosilijų, rašoma „The Travel“.

Kaip Banginių slėnyje saugoma priešistorinė jūra?

Banginių slėnyje, esančiame maždaug už 150 km į pietvakarius nuo Kairo, slypi didžiausios banginių evoliucijos paslaptys.

Banginių protėviai kadaise gyveno sausumoje, o vėliau persikėlė gyventi į vandenį.

Egipto Banginių slėnis yra unikalus dėl čia randamų fosilijų koncentracijos ir kokybės. Prie šios vietos turistinės vertės prisideda fosilijų prieinamumas ir natūralus aplinkos grožis.

Vida Press nuotr. / Banginių slėnis, Egiptas
Vida Press nuotr. / Banginių slėnis, Egiptas

Pasaulis nuolat keičiasi. Prieš trisdešimt septynis milijonus metų Egipto dykumas dengė priešistorinio Tetijaus vandenyno vandenys. Šiame priešistoriniame vandenyne plaukiojo ankstyvieji penkiasdešimties pėdų ilgio banginiai, kurių žandikauliai buvo ištįsę ir dantyti.

Mirę jie nugrimzdo į jūros dugną ir per tūkstančius tūkstantmečių jų kaulus padengė nuosėdų danga. Šios nuosėdos išsaugojo jų suakmenėjusius palaikus, o buvęs jūros dugnas virto dykuma.

Dabar senąjį jūros dugną ardo erozijos jėgos, o vėjas gramzdina smiltainį ir skalūnus, kuriuose įkalinti banginių kaulai.

Vida Press nuotr. / Banginių slėnis, Egiptas
Vida Press nuotr. / Banginių slėnis, Egiptas

Atskleista banginių evoliucijos paslaptis

Banginių slėnyje galima rasti ne tik priešistorinių basilozaurų (plėšriųjų banginių), bet ir suakmenėjusių ryklių dantų (ryklių kremzliniai skeletai paprastai nesuakmenėja), jūros ežių spyglių, suakmenėjusių mangrovių krūmų, suakmenėjusių koralų, milžiniškų šamų kaulų ir daugybės kitų priešistorinėse jūrose kadaise plaukiojusių jūros gyvių.

Bazilozauras buvo banginis, tačiau jis vis dar turėjo užpakalinių kojų liekanas. Šiame banginių evoliucijos etape jos jau buvo tapusios nebereikalingos, nors vis dar buvo tobulai susiformavusios, tačiau mažytės.

Vida Press nuotr. / Banginių slėnis, Egiptas
Vida Press nuotr. / Banginių slėnis, Egiptas

Greita (evoliucijos požiūriu) banginių, kaip sausumos gyvūnų, evoliucija iki puikiai prisitaikiusių plaukikų, kokie jie yra šiandien, yra viena giliausių gyvūnų karalystės istorijų.

Šiandien Banginių slėnyje yra daugybė banginių ir kitų gyvių, kadaise plaukiojusių seklioje jūroje, kasinėjimų vietų. Iki galo nesuprantama, kodėl šioje vietovėje yra tiek daug senovinių banginių fosilijų.

Čia įspūdingas ir dykumos kraštovaizdis, kurį formuoja vėjo ardomos uolos, apsuptos smėlio kopų ir kalvų.

Vida Press nuotr. / Banginių slėnis, Egiptas
Vida Press nuotr. / Banginių slėnis, Egiptas

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie PasaulisKišenėje