Dabar populiaru
Tiesiogiai
Publikuota 2022 01 06, 18:59

Čekijos premonstratų takais

Neseniai sukako lygiai 900 metų nuo premonstratų ordino įkūrimo. 1121 m. gruodžio 25 d. trylika brolių, vadovaujamų Šv. Norberto iš Ksanteno, įkūrė naują religinę kongregaciją, vadinamą premonstratais arba norbertinais.
Svatý Kopeček
Svatý Kopeček / Libor Sváček nuotr.

Premonstratus į Čekiją atvedė Olomouco vyskupas Jindržichas Zdikas. Pirmasis premonstratų vienuolynas Čekijoje buvo įkurtas 1143 m. Strahove, kuris šiandien yra Prahos rajonas. Čia iki šiol yra pagrindinė ordino buveinė Čekijoje. Netrukus pradėjo atsirasti daugiau vienuolynų, kai kurie iš jų tebeveikia, pavyzdžiui, Strahove, Milevsko, Teploje, Nova Ržišoje, Želivoje ir Svati Kopečeke netoli Olomouco.

Strahovo vienuolynas

Ladislav Renner nuotr./Strahov
Ladislav Renner nuotr./Strahov

Vienuolyno įkūrėjai buvo kunigaikštis Vladislovas II ir Olomouco vyskupas Jindržichas Zdikas. Vienuolynas tapo svarbiu dvasiniu, taip pat kultūros ir mokslo centru. 1627 m. Šv. Norberto relikvijos buvo perkeltos į Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į Dangų vienuolyno bažnyčią. Tuomet Strahovas tapo svarbiausiu premonstratų ordino centru Čekijoje.

Lankytojų laukia paveikslų galerija, įdomybių kabinetas ir biblioteka. Įspūdingos knygų spintos iš riešutmedžio buvo atgabentos XVIII amžiaus pabaigoje iš likviduoto premonstratų vienuolyno Loukoje netoli Znojmo. Vienuolyne taip pat yra alaus darykla, restoranas, viešbutis ir nedidelis vynuogynas su nuostabiu vaizdu į miestą, įskaitant Prahos pilį ir barokinę Šv. Mikolajaus bažnyčią Mala Stranos rajone.

Vienuolynas Želivoje

Jakub Frey nuotr./Želiv
Jakub Frey nuotr./Želiv

Praėjus šešeriems metams po Strahovo vienuolyno įkūrimo, Vysočinos krašte buvo įkurtas vienuolynas Želivoje (96 km nuo Prahos). Kunigaikštis Sobieslovas I pakvietė į Vysočiną benediktinus, kuriuos po šešerių metų pakeitė premonstratai ir kurie čia tebegyvena.

Vienuolyne verta aplankyti barokinį refektoriumą, kapitulos salę, biblioteką ir Švč. Mergelės Marijos Gimimo bažnyčią, kurią po gaisro XVIII amžiaus pradžioje atstatė garsus architektas Janas Blažejus Santini. Vienuolyne taip pat yra keletas nakvynės vietų, restoranas ir alaus darykla, kuri siūlo ekskursijas su degustacija.

Milevsko vienuolynas

Panoramas nuotr./Milevsko
Panoramas nuotr./Milevsko

Seniausias Pietų Čekijos vienuolynas yra Milevsko premonstratų vienuolynas. Jis buvo įkurtas apie 1184–1187 m. Turistams siūlomi du pažintiniai maršrutai. Pirmasis apima sakralinius pastatus ir veda į romanikos stiliaus Švč. Mergelės Marijos Apsilankymo baziliką, koplyčią, sodą ir į Šv. Egidijaus bažnyčią su unikaliu skliautu. Antrasis turas pristato

brolių premonstratų gyvenimą. Jis veda per prelato buveinės patalpas, lotynų mokyklą ir vienuolyno biblioteką. Vienuolyne taip pat įsikūręs Milevsko muziejus.

Teplos vienuolynas

Lina Németh nuotr./Teplá
Lina Németh nuotr./Teplá

Kitas vienuolynas buvo įkurtas prieš 1197 m. Teploje, netoli Marianske Laznių. Kaip ir kiti premonstratų vienuolynai, Teplos vienuolynas buvo pagrindinis viso regiono dvasinis, kultūrinis, mokslinis ir ekonominis centras.

Vienuolynas yra atviras lankytojams. Svečiai gali susipažinti su pastato istorija ir aplankyti istorinius kambarius, daugiausia iš XVII ir XVIII amžių sandūros, kuriuos suprojektavo architektas Kryštofas Dientzenhoferis. Vienuolyne vyksta koncertai, parodos ir kiti kultūriniai renginiai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie PasaulisKišenėje