Dabar populiaru
Publikuota: 2017 kovo 16d. 15:57

Ekskursiją į Ruklos pabėgėlių priėmimo centrą pardavinėjanti bendrovė tai daro be šios įstaigos vadovo leidimo

Ruklos pabėgėlių priėmimo centras
Teodoro Biliūno / 15min nuotr. / Ruklos pabėgėlių priėmimo centras

„Kelionių agentūra „Kelionių laikas“ siūlo kelionę autobusu po Lietuvą „Tolerancijos keliu“, kurios metu bus aplankomi Rukloje esantys pabėgėliai. Man kyla klausimas: ar tokios organizuojamos programos išties skatina toleranciją? Juk pabėgėliai virsta savotišku „cirku“, egzotika“, – portalui 15min rašė skaitytoja Rūta.

Moters įsitikinimu, tokia ekskursija neskatina tolerancijos, bet sukelia priešingą reakciją: „Tai juos (pabėgėlius – aut. past.) nuo mūsų visuomenės dar labiau atskiria ir siunčia žinutę, kad jie kitokie, svetimi. Kiek panašu į žmonių zoologijos sodą. Todėl man norisi iškelti klausimą, ar tai etiška?“.

Teodoro Biliūno / 15min nuotr./Ruklos pabėgėlių priėmimo centras
Teodoro Biliūno / 15min nuotr./Ruklos pabėgėlių priėmimo centras

Kelionės maršrutas: iš vienuolyno – pas pabėgėlius

Bendrovės „Kelionių laikas“ interneto puslapyje pateiktame aprašyme pateikiama detali vienos dienos kelionės programa. Ekskursijos metu bus aplankomi tiek religiniai, tiek istoriniai objektai. Rukla šiuo atveju pristatoma, kaip „nūdienos aktualijų“ vieta.

„Nūdienos aktualijos mus skatina domėtis, kas yra pabėgėliai, iš kur jie atvyko, kaip gyvena ir kokie jų ateities planai. Ekskursijos metu išgirsite Pabėgėlių centro darbuotojų pasakojimą apie šių žmonių kasdienybę, viltis ir svajones“, – nurodoma kelionės aprašyme.

Prieš tai ekskursantai taip pat lankysis kardinolo Vincento Sladkevičiaus gimtinėje Guronyse. Žasliuose dalyvaus vienoje iš Tradicinių amatų centro siūlomų edukacinių programų. Toliau – Paparčių vienuolynas. Iš jo vyks į Ruklą. Paskutinis kelionės taškas bus Jonava.

Šiuo metu suplanuotos dvi kelionės – po vieną rugpjūtį ir spalį. Kelionės kaina žmogui 22 Eur.

Komunikacijos specialistė Alisa Bulybenko-Mažeikienė, prisidėjusi rengiant įvairius pabėgėlių integracijos į visuomenę projektus, buvo nustebinta kelionės idėjos ir keisto jos metu aplankomų objektų derinimo. Tačiau pabrėžė, kad nežinant visų argumentų, sunku vienareikšmiškai įvertinti, etiška ar ne ekskursija „Tolerancijos keliu“.

„Svarbiausia – koks jos tikslas. Jei pasinaudojama pabėgėlių tema, siekiant užsidirbti, t.y. komerciniais tikslais, tai negerai. Bet jei tikslas – supažindinti visuomenę su subtiliai jautria tema, susitinkant su pabėgėliais, tada kas kita“, – sakė ji, pridūrusi, jog Rukloje gyvenantys pabėgėliai noriai bendrauja su svečiais ir laukia jų.

„Jie džiaugiasi bet kokia iniciatyva – ar tai išvyka, ar svečiai. Gyvendami Rukloje jie turi labai mažai galimybių kažką pamatyti, sužinoti apie Lietuvą, pabendrauti su įvairių patirčių turinčiais žmonėmis. Tad svečiais džiaugiasi. Juolab, kad centre dabar gyvena daug jaunimo, puikiai kalbančio angliškai“, – sakė dėl įvairių integracijos projektų Ruklos pabėgėlių priėmimo centre ne kartą viešėjusi A.Bulybenko-Mažeikienė.

Pašnekovė neslėpė, jog ekskursijos tema ir idėja ją nustebino. Ypač – lankytini objektai ir jų nederėjimas tarpusavyje: „Iš vienuolyno – į Ruklą. Atrodo, truputį keistai. Bet gal kelionę organizuojantys žmonės paaiškins, kodėl būtent tokia idėja ir tokie objektai lankomi“.

Teodoro Biliūno / 15min nuotr./Ruklos pabėgėlių priėmimo centras
Teodoro Biliūno / 15min nuotr./Vienas iš kambarių, skirtų Ruklos pabėgėlių priėmimo centro gyventojams

Tikslas – susipažinti su Pabėgėlių centru

Bendrovės „Kelionių laikas“ direktorė Ilona Jozėnienė aiškino, kad idėja organizuoti pažintinę ekskursiją į Ruklą kilo po kelerių metų bendradarbiavimo su Ruklos pabėgėlių priėmimo centro darbuotojais.

Šios kelionės vizija – susipažinti su Pabėgėlių centro misija, veikla, problemomis. Tokiai veiklai Pabėgėlių centras skiria dėmesį ir, iš anksto sutarus, visada atveria savo centro duris, – tikino I.Jozėnienė

„Atvykusiems svetimtaučiams kasmet organizuojame pažintines programas po Lietuvą (Trakus, Kauną, Vilnių, Pamario kraštą). Bendradarbiaujant kilo idėja organizuoti programą po Vidurio Lietuvą, aplankant ir Pabėgėlių centrą.

Tai jokiu būdu nėra „zoologijos sodo“ pramoga, kurios metu galimai į pabėgėlius bus žiūrima kaip į eksponatus. Šios kelionės vizija – susipažinti su Pabėgėlių centro misija, veikla, problemomis. Tokiai veiklai Pabėgėlių centras skiria dėmesį ir, iš anksto sutarus, visada atveria savo centro duris. Ateityje galbūt net kiltų idėjos daryti kultūrinio pobūdžio programas, kurių metu galima artimiau susipažinti su atvykusių tautų kultūra, kulinariniu paveldu ir panašiai. Ir mūsų nuomone, tai viena iš galimybių mokyti žmones tolerancijos ir supratingumo“, – teigė pašnekovė.

Sutikimo nedavė

Bendrovės „Kelionių laikas“ interneto puslapyje jau galima nusipirkti šią kelionę. Tačiau ar jos dalyviams pavyks apsilankyti svarbiausiame kelionės taške – Ruklos pabėgėlių priėmimo centre, neaišku.

Centro vadovas Robertas Mikulėnas 15min užtikrino, kad jokių ekskursijų jo vadovaujamoje įstaigoje nebuvo ir nebus.

Teodoro Biliūno / 15min nuotr./Ruklos pabėgėlių priėmimo centro direktorius Robertas Mikulėnas
Teodoro Biliūno / 15min nuotr./Ruklos pabėgėlių priėmimo centro direktorius Robertas Mikulėnas

„Nedaviau jokio sutikimo. Buvo kažkokios kalbos apie ekskursijas, bet aš aiškiai pasakiau, kad zoologijos sodo čia niekas nedarys. Jokių lankytinų vietų čia nebus.

Jei atvažiuos, nepriimsim“, – trumpai pakomentavo pašnekovas.

Pasak jo, apsilankyti čia galima tik išimtiniais atvejais – įvairių projektų, renginių metu, taip pat jei atvykstama pas giminaičius, draugus, gyvenančius šiame centre.

Turizmo departamentas: socialinis turizmo vaidmuo vis stiprėja

Ekskursijos idėją komentavusi Valstybinio turizmo departamento (VTD) atstovė žiniasklaidai Gerda Butkuvienė sakė, jog Lietuvoje ekskursijų turinys ir tematika nėra reglamentuojami – jos gali būti sudarytos organizatorių nuožiūra.

„Nors pasirinkta kelionės tema yra labai jautri ir aktuali, šiuo atveju, kitaip nei ekskursijų į taborą atveju, kelionių agentūra akcentuoja socialinės atsakomybės ir tolerancijos ugdymo siekį (kelionė pavadinta „Tolerancijos keliu“). Kiek galime suprasti iš turo aprašymo, ekskursija yra oficialiai suderinta su Pabėgėlių priėmimo centru, turistus priima centro darbuotojai, akcentuojamas turistų edukavimo momentas, kuris yra labai reikšmingas dabartinių aktualijų kontekste (kaip jau minėta, šį faktą Pabėgėlių centro vadovas paneigė – aut. past.)“, – kalbėjo G.Butkuvienė.

Teodoro Biliūno / 15min nuotr./Ruklos pabėgėlių priėmimo centras
Teodoro Biliūno / 15min nuotr./Ruklos pabėgėlių priėmimo centras

Pasak jos, tiek kelionė į Ruklos pabėgėlių centrą, tiek ekskursija po taborą iliustruoja nenuneigiamą faktą, kad socialinis turizmo vaidmuo vis stiprėja, ir kad turizmo sektorius turi vis labiau atsižvelgti į socialinės atsakomybės aspektą.

„Ne be reikalo šiemet atidarydamas didžiausią pasaulyje turizmo parodą „ITB Berlin“ Jungtinių Tautų Pasaulio turizmo organizacijos generalinis sekretorius Taleb Rifai akcentavo: „Turizmo indėlis į socialinį progresą, gerovę ir lygybę yra nenuginčijamas. Pasaulyje, kuriame dabar taip trūksta tolerancijos, turizmas gali vienyti ir vienija tautas ir bendruomenes. Turime siekti, kad vis sparčiau augdamas turizmo sektorius prisidėtų prie gerovės kūrimo pasaulyje ir jaustų atsakomybę už darnų jo vystymąsi“,“ – pažymėjo VTD atstovė.

Naujienų galite įkrauti skaitytojų naujienų portale ikrauk.lt, siųsti el. paštu 15min@15min.lt arba parašyti per „Facebook“ paskyrą štai čia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiškai su „Norfa“

30 geriausių restoranų

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie PasaulisKišenėje