Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Iki 35 °C įkaitusio Sibiro gyventojai su nerimu klausia: „Kur mūsų pavasaris?“

Vakarų Sibire – neįprastai dideli gegužės mėnesiui karščiai. Kai kuriose vietose už poliarinio rato gerinami visų laikų rekordai, o 30–35 laipsnių karščiai fiksuojami daug kur.
Neįprastai karštas pavasaris Novosibirske
Neįprastai karštas pavasaris Novosibirske / „Scanpix“/ITAR-TASS nuotr.

Anot ekspertų, temperatūra regione nuo sausio mėnesio yra 3–6 laipsniais didesnė nei įprastai, rašo „Moscow Times“. 2019-ieji buvo paskelbti karščiausiais visoje Rusijoje per fiksuojamą istoriją.

„Tai ne tik naujas anomalijos rekordas Rusijai. Tai didžiausia sausio–balandžio anomalija, kokią esame matę bet kurios valstybės temperatūrų vidurkiuose“, – teigė Robertas Rohde'as iš klimato tyrimų grupės „Berkeley Earth“.

Trečias pagal gyventojų skaičių Rusijos miestas Novosibirskas ir aplinkiniai Omsko, Tomsko, Kemerovo, Altajaus kalnų regionai gegužę yra rekordiškai karšti – temperatūra siekia 30–35 laipsnius, praėjusią savaitę paskelbė „Siberian Times“.

Bent vienas Sibiro miestas už poliarinio rato – Katanga – gerokai pagerino ankstesnį gegužės mėnesio rekordą. Jame buvo užfiksuota 25,4 °C temperatūra, nors iki šiol karščiausia diena gegužės mėnesį ten yra buvusi vos 12 °C.

„Šis karštis fiksuojamas teritorijoje, kuri yra anomaliai šilta visus 2020 metus“, – „The Washington Post“ teigė suomių tyrėjas Mika Rantanen.

„Esu gimęs Sibire, gyvenu čia 60 metų ir nepamenu pavasario kaip šis“, – „Siberian Times“ sakė žurnalistas Sergejus Zubčiukas.

„Nebuvo pavasario, nebuvo savaites trunkančio švelnaus temperatūros kilimo. Kažkas tiesiog paspaudė „karšto oro“ mygtuką balandžio pabaigoje ir prasidėjo vasara“, – sakė jis.

Neįprasta kaitra stebėtinai anksti pradėjo tirpdyti upių ledus, pradėjo žydėti gėlės ir medžiai, anksčiau nei įprasta pabudo vabzdžiai.

Tokie orai keičia arkties ekosistemą, net ir Sibiro miškų gaisrai prasidėjo anksčiau nei įprasta. Tą lėmė ir nedidelis sniego kiekis bei rekordiškai žemas ledo jūroje lygis.

Praėjusiais metais Rusijos aplinkosaugos ministerija perspėjo, kad klimato kaita šildo Rusiją dvigubai greičiau nei pasaulio vidurkis, atitirpsta amžino įšalo vietos tundroje.

Rusija, ketvirta pagal į atmosferą išmetamų „šiltnamio“ dujų kiekį, labai nenoriai imasi veiksmų, kaip jas sumažinti. Šalies ekonomika itin priklauso nuo dujų ir naftos.

Ne tik gyventojai, bet ir mokslininkai nerimauja dėl neįprastai šiltų orų Arktyje. Stebėti padėtį Sibire svarbu, nes ten po ledu susikaupę milžiniški kiekiai šiltnamio efektą sukeliančių dujų. Jeigu jos atsipalaiduotų iš amžinojo įšalo ir pasklistų atmosferoje, tai dar labiau paspartintų klimato kaitą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius