Dabar populiaru
Publikuota: 2009 liepos 24d. 10:58

Iš misijos Sibire Svaras draugams parvežė... akmenų (nuotraukos)

Keliautojai aplankė lietuvių tremties ir įkalinimo vietas.
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Keliautojai aplankė lietuvių tremties ir įkalinimo vietas.

Penktadienio rytą iš Kazachstano įdegusiais veidais grįžo ekspedicijos „Misija Sibiras'09“ dalyviai. Beveik tris savaites misijos dalyviai lankė lagerius, kur kadaise kalėjo lietuviai, ieškojo dar nerastų lietuvių kapaviečių ir jas tvarkė, restauravo paminklus ir bendravo su ten dar gyvenančiais tautiečiais.

„Labai sudėtinga papasakoti visus kelių savaičių įspūdžius. Gavome tokios informacijos, apie kurią Lietuvoje nežinoma arba labai mažai žinoma, – tikino vienas ekspedicijos dalyvių muzikantas Gabrielius Liaudanskas-Svaras. – Tremtis paprastai įsivaizduojama Sibire, kur išvežti žmonės sunkiai gyveno, o Kazachstane buvo lageriai, kur kalėjo politiniai kaliniai – ten Draugams parvežiau akmenų iš tam tikrų Kazachstano vietų – taip pat ir lagerių. Jie daugeliui mano draugų yra brangiausios lauktuvės, turinčios istorinę vertę.nebuvo jokių pavardžių, tik numeriai. Šalia lagerių niekas nelaidojo atskirai – visus mesdavo į duobę ir tai būdavo masinės užkasimo vietos. Mes jas aplankėme, kapinėse ieškojome lietuvių kapų ir juos tvarkėme.“

Per ekspediciją Kazachstano Respublikoje misijos dalyviai nukeliavo šimtus kilometrų pėsčiomis, traukiniais, autobusais, automobiliais bei padedami vietos gyventojų. Kelionės maršrutas Kazachstane tęsėsi iš Almatos per Balchašą, Kounradą, Džezkazganą, Karagandą ir kitus miestus, menančius buvusių lagerių teritorijas.

„Patyrėme visokių įspūdžių – nuo smagių, linksmų, susitinkant su vietos gyventojais, iki liūdnų, tragiškų, kai įsivaizdavome, kaip žmonės ten gyveno. Buvo labai informatyvi kelionė, – pasakojo dar nuo įspūdžių neatsigavęs Svaras. – Vietos gyventojai ekspedicijos dalyvius sutiko palankiai. Vietos žiniasklaidos priemonės informuodavo gyventojus, kad tarp jų atsirado tokių veikėjų kaip mes. Todėl viename mieste antrą ar trečią dieną jau visi žinojo, kad mes atvykę iš Lietuvos į misiją.“

Išlipę iš naktinio traukinio jaunieji keliautojai lauktuvėmis apdovanojo prieš tai buvusių misijų dalyvius. Daugelis jų pasipuošė nacionalinėmis Kazachstano kepuraitėmis.

„Draugams parvežiau akmenų iš tam tikrų Kazachstano vietų – taip pat ir lagerių. Jie daugeliui mano draugų yra brangiausios lauktuvės, turinčios istorinę vertę“, – tikino Svaras.

Rugpjūčio 1 dieną iš Vilniaus išvyks antroji ekspedicija į Buriatiją (Rusijos Federacija), kuri taip pat lankys tremtinių gyventas vietas ir kapines.

Temos: 1 Sibiras

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Video

00:44
00:10
24:14

Maistas

Kinas

Parašykite atsiliepimą apie PasaulisKišenėje