Dabar populiaru
Publikuota: 2021 rugpjūčio 19d. 08:00

Kalnuose slypintis didžiausias požeminis Jugoslavijos oro uostas

Željjavos karinė oro bazė
„Wikimedia Commons“ nuotr. / Željjavos karinė oro bazė
Filme „Žvaigždžių karai: epizodas V – imperija kontratakuoja“ sukilėliai savo kosminį laivą laiko požeminėje bazėje, iš kurios pakyla tik smogti Imperijai. Željjavos karinė oro bazė buvo tokios bazės versija komunistinėje Jugoslavijoje, rašo „Atlas Obscura“.

Bosnijos ir Hercogovinos bei Kroatijos pasienyje esantis „Objekat 505“ buvo didžiausias požeminis oro uostas Balkanuose. Jame buvo dislokuota išankstinė perspėjimo sistema, panaši į NORAD. Be to, oro uoste galėjo būti strateginis šalies gynybos kontrolės centras.

Ypatingai slaptos apie 6 mlrd. dolerių kainavusios statybos vyko 1957-1965 m. Slapta karinė oro bazė buvo įrengta tankaus karinių įtvirtinimų tinklo centre, netoliese buvo penki atsarginiai aerodromai, taip pat – daug radarų ir oro gynybos postų.

„Objekat 505“ buvo įspūdingas – turėjo keturias angas, iš kurių galėjo kilti lėktuvai. Bazė potencialiai galėjo atlaikyti tiesioginį 20 kilotonų branduolinės galvutės smūgį (tokio stiprumo bomba buvo numesta ant Nagasakio), galėjo būti hermetiškai uždaryta. Ji talpino iki tūkstančio žmonių, kurie esant reikalui joje galėjo išgyventi iki 30 dienų. Oro bazė turėjo prieigą prie požeminio vandens tiekimo sistemos ir generatoriaus.

Bazė buvo statoma tam, kad apgintų šalį nuo agresijos iš užsienio. Tačiau jos kūrėjai nenumatė pilietinio karo pavojaus. 1991 m. spalio 25 d., karo išvakarėse, bazėje buvęs naikintuvo pilotas Rudolfas Perešinas (etninis kroatas, nenorėjęs kariauti) pabėgo per ketvirtąjį bazės išėjimą. Netrukus po to su savo naikintuvu pakilo ir Danielis Borovičius.

Per atsitraukimą iš Bosnijos teritorijos, Jugoslavo nacionalinė armija nusprendė užkirsti kelią kitiems pasinaudoti šia baze – detonavo joje įtaisytus sprogmenis. Po metų bazės sugriovimą baigė tuometinės Serbų Krajinos respublikos pajėgos, susprogdinusios 56 tonas sprogmenų.

Šiandien apleista karinė oro bazė niūriai stūkso Kroatijos ir Bosnijos pasienyje – šalis skirianti siena eina per bazės teritoriją.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Interviu

Tausokime maistą kartu

Susigrąžink gyvenimo spalvas

Video

00:36
52:13
17:22

Esports namai

Kiekvienas gali

Kiekvienas gali
Kiekvienas gali

Maistas

15MAX

URBAN˙/

Grožio programa 360°

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie PasaulisKišenėje