Dabar populiaru
Publikuota: 2021 rugsėjo 20d. 11:30 , Atnaujinta: 2021 rugsėjo 20d. 12:04

Kanaruose išsiveržus ugnikalniui, La Palmoje gyvenanti lietuvė Eglė ramina: „Tikrai nėra pavojaus gyvybei“

Ispanijai priklausančių Kanarų La Palmos saloje sekmadienį išsiveržė ugnikalnis – į dangų pakilo ugnies „fejerverkai“, dūmų ir pelenų debesys, lava pradėjo tekėti šlaitu. Bet jau penktus metus šioje saloje gyvenanti Eglė Mankevičienė ramina – pavojaus žmonių gyvybėms šiuo metu nėra.

Ugnikalnis išsiveržė pietvakarinėje salos dalyje, netoli El Paso gyvenvietės esančiame Kumbre Vjechos vulkaniniame kalnagūbryje. Skelbiama, kad evakuota iki 5 tūkst. žmonių.

Rytinėje salos dalyje gyvenanti Eglė pirmadienio rytą 15min teigė, kad pavojaus saloje žmonėms nėra. „Gal tiesiog labai daug baimių paskleista. Bet net ir kai buvo ugnikalnio išsiveržimas prieš 50 metų, jis neparalyžiavo gyvenimo. Baimė tik paralyžiuoja“, – kalbėjo Eglė.

Ji pastebėjo ir skirtingą turistų požiūrį į naujienas apie ugnikalnį. Vieni iš salos pabėgo išsigandę, o kiti net priešingai – norėtų atvažiuoti ir pamatyti tokį gamtos reiškinį. Prieš kelis mėnesius Islandijoje išsiveržęs ugnikalnis taip pat pritraukė daug keliautojų, kurie į salą plūdo pasižiūrėti gamtos šou.

„Žinoma, nežinai, kaip gamtos reiškinys gali pakrypti, bet šiuo metu tikrai nėra jokio pavojaus, – patikino ji. – Šitas gamtos reiškinys, manau, gali kaip tik dar daugiau prišaukti turistų. Jis juk turi savos magijos. Bet supraskit mane teisingai – tai tikrai nėra mano kvietimas atvykti stebėti išsiveržimo. Niekada su gamtos stichijomis nereikia peržengi ribos. Nereikia lįsti į epicentrą.“

Galite stebėti ir tiesioginį vaizdą iš La Palmos:

VIDEO: DIRECTO | El VOLCÁN de LA PALMA entra en ERUPCIÓN

Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerija (URM) ir Lietuvos Respublikos ambasada Ispanijoje iki šiol nėra gavusios Lietuvos Respublikos piliečių prašymų dėl konsulinės pagalbos suteikimo La Palmos saloje išsiveržus ugnikalniui, pirmadienio ryte 15min informavo URM.

Lietuvos Respublikos ambasados Ispanijoje žiniomis, Kanarų salose yra apie 2 tūkstančius Lietuvos Respublikos piliečių, tačiau kiek iš jų yra La Palmos saloje, duomenų neturima.

Ambasados socialiniuose tinkluose paskelbta informacija, raginanti Lietuvos piliečius, esančius saloje, laikytis vietos valdžios rekomendacijų dėl evakuacijos, o prireikus konsulinės pagalbos, kreiptis į Lietuvos ambasadą.

Ugnikalnis La Palmoje išsiveržė beveik lygiai po 50 metų. Paskutinį kartą vulkaninėje saloje lava tekėjo 1971 m. spalio mėnesį.

Naujojo išsiveržimo buvo galima tikėtis, ugnikalnį atidžiai stebėjo Kanarų salų vulkanologijos institutas. Eglė pasakojo, kad dar vasarį buvo juntami „padunksėjimai“, bet požeminiai smūgiai buvo silpni, vietos gyventojai nelabai kreipė į juos dėmesio.

„Scanpix“/AP nuotr./Ugnikalnio išsiveržimas La Palmoje
„Scanpix“/AP nuotr./Ugnikalnio išsiveržimas La Palmoje

Kurį laiką nurimę, jie vėl grįžo praėjusią savaitę. „Aš gyvenu rytinėje pusėje, o ugnikalnis yra pietvakarinėje. Mes savo namuose jų net nejutom, bet ir kitur saloje jie nebuvo tokie stiprūs, kad žmonės imtų nerimauti. Žinojom apie perspėjimus, kad ugnikalnis gali išsiveržti, bet daugelis galvojo, kad tai įvyks gal po kokio mėnesio. Bet taip netikėtai išsiveržė jau po savaitės. Tikrai to nesitikėjo žmonės“, – kalbėjo saloje gyvenanti lietuvė.

Net kai prasidėjo stipresni požeminiai smūgiai, žmonės dar ne iškart suprato, kad jau prasidėjo ugnikalnio išsiveržimas – dalis pamanė, kad gal tiesiog lėktuvas žemiau praskrido ar koks malūnsparnis. „Bet kai prasidėjo dūmai, ugnis, tuomet netoliese gyvenantys žmonės susirinko daiktus, sėdo į automobilius iš išsilakstė. Jiems tikrai buvo netikėta“, – pasakojo Eglė.

Pranešimų apie nukentėjusius žmones nėra. Anot pašnekovės, lava pasiekė keletą namų, bet daug žalos salai nepadaryta, situacija yra kontroliuojama.

Tą patį sakė ir Ispanijos premjeras Pedro Sanchezas, kuris atidėjo savo kelionę į Jungtines Tautas ir atvyko į La Palmą. „Turime visus išteklius ir susitvarkyti su išsiveržimu, gyventojai gali būti ramūs“, – patikino jis.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Ugnikalnio išsiveržimas La Palmoje
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Ugnikalnio išsiveržimas La Palmoje

„Tik žinoma, niekas nežino, kiek laiko tęsis išsiveržimas – gal savaitę, gal mėnesį. Kai Lansarotės saloje prieš šimtmetį buvo išsiveržimas, tai jis tęsėsi net 5 metus“, – atkreipė dėmesį Eglė. La Palmoje paskutinis išsiveržimas 1971 metais truko kiek ilgiau nei tris savaites. Vėliausias išsiveržimas Kanarų salose vyko 2011 metais po vandeniu netoli El Hiero salos krantų ir tęsėsi penkis mėnesius.

Nacionalinio geologijos instituto vadovas Itahiza Dominguezas Kanarų salų televizijai sakė, kad dar per anksti prognozuoti, kiek gali trukti naujausias išsiveržimas, bet ankstesni šioje ir kitose salose vykdavę išsiveržimai tęsdavosi savaites ar mėnesius.

Eglė patikino, kad nė minutei nekilo minčių jai salą palikti. Iš savo namų ji naktį matė ugnikalnio išsiveržimo sukurtą pašvaistę, tačiau dūmai ar pelenai rytinės salos pusės nėra pasiekę. Sala nors ir nedidelė, bet yra stati – viduryje jos iškilusi aukšta ketera, per ją vėjui pernešti pelenus būtų sudėtinga.

„Aišku, niekas nežino, kaip gali pakrypti gamtos reiškinys, bet šiuo metu viskas yra kontroliuojama, yra saugu. Net veikia ir oro, laivų uostai, kurie yra rytinėje salos pusėje“, – pasakojo ji.

Tenerifei, kuri pastaraisiais metais yra itin išpopuliarėjusi tarp lietuvių, taip pat pavojaus šiuo metu nėra. Nuo La Palmos iki Tenerifės – maždaug pusvalandis kelio lėktuvu. Kanarų salų oro uostus valdanti bendrovė pranešė, kad sutrikimų skrydžiuose dėl išsiveržusio ugnikalnio nėra.

Pasak Eglės, vieninteliai sutrikimai dabar saloje – uždaryti kai kurie keliai pietvakarinėje salos pusėje, policija saugo teritoriją. Tačiau ir tai gyventojams jau yra įprasta, nes La Palmoje visuomet su didele atsarga reaguojama į įvairius meteorologų perspėjimus.

„Saloje yra pavojingesni vandens proveržiai, kurie gali per naktį nuplauti viską savo kelyje. Ugnikalniai nėra tokie pavojingi, nes juos vis tiek galima labiau prognozuoti. Lava neteka žaibiškai, įmanoma jos kelią prognozuoti ir pasiruošti.

Salos viduryje yra didžiausias pasaulyje erozinės kilmės krateris, ir jeigu būna rimta liūtis, vanduo gali žaibiškai viską nuplauti – ir žmones, ir gyvūnus. Bet tokių atvejų net nebūna, visuomet gyventojai būna perspėjami apie artėjantį didesnį lietų, La Palmoje į viską žiūrima su atsarga, apsidraudžiant – iškart uždaromi keliai, jeigu yra bent menkiausias pavojus. Netyčia pakliūti į sunkias meteorologines sąlygas čia yra sudėtinga“, – patikino E.Mankevičienė.

Lietuvių, pasak pašnekovės, saloje būna tik saujelė – La Palma nėra tokia populiari kaip kitos Kanarų salos. Kažkada suskaičiavo 14 lietuvių joje, tačiau šie negyvena La Palmoje nuolat – tai atvyksta praleisti žiemos, tai tik periodiškai atvažiuoja.

„Nedaug lietuvių La Palmą pasiekia. Dėl įvairių priežasčių – ji ir nėra tokia žinoma, ir nėra taip paprasta į ją atskristi, būna brangūs bilietai, – svarstė Eglė. – Bet salą tikrai verta aplankyti. Pastarieji metai salai buvo išbandymas, bet turizmas nebuvo sustojęs – La Palmą atrado patys ispanai, kitų salų gyventojai. Visi jie liko sužavėti atradę šią žalią oazę.“

Lava sunaikino dešimtis namų

Ispanijos Kanarų salose išsiveržęs Kumbre Vjechos ugnikalnis toliau spjaudė lavą, pelenus ir didžiulius dūmų debesis, sunaikino apie dvi dešimtis namų, o iš pavojingų vietovių turėjo evakuotis apie 5 000 gyventojų, pirmadienį pranešė tarnybos.

„Išsiveržimas prasidėjo Kabesa de Vakos zonoje, ties El Pasu“, apie 15 val. vietos (17 val. Lietuvos) laiku, sakoma vietos administracijos „Twitter“ pranešime.

Keliolikoje vietovių buvo paskelbtas aukščiausio lygio pavojus ir privaloma evakuacija, taip pat atidaryti laikini evakuacijos centrai.

„Žmonių prašoma būti ypač budriems ir laikytis atokiai nuo išsiveržimo zonos, kad būtų išvengta nebūtinos rizikos“, – pridūrė vietos valdžia.

Kanarų regiono vadovas Angelis Victoras Torresas sakė, kad išsiveržimas vyksta miškingoje ir „retai apgyventoje“ zonoje. Anot jo, jokių pranešimų apie nukentėjusius žmones iki šiol negauta.

Kanarų salų vulkanologijos institutas nurodė, kad lavos srautai teka jūros link apie 700 metrų per valandą greičiu. Paveiktoje vietovėje tarnybos uždarė septynis kelius.

A.V.Torresas radijui SER sakė, kad lava teka dviem srautais per menkai apgyventas teritorijas. SER pranešė, kad buvo sunaikinta apie 20 nuošaliose vietovėse stovėjusių namų.

„Jokio kito išsiveržimo nesitikime“, – pridūrė A.V.Torresas ir nurodė, kad oro susisiekimo ugnikalnis nesutrikdė.

„Materialinė žala bus reikšminga, – sakė vietos administracijos vadovas. – Tikimės, kad nukentėjusių žmonių nebus.“

Dauguma La Palmos gyventojų verčiasi žemės ūkiu.

„Materialinė žala bus reikšminga, – sakė vietos administracijos vadovas. – Tikimės, kad nukentėjusių žmonių nebus.“

Per išsiveržimą atsivėrė du plyšiai, esantys maždaug už 200 metrų vienas nuo kito. Pasak pareigūnų, abu lavos srautai prieš pasiekdami jūrą tikriausiai susilies.

Lava pasiekė Los Ljanos de Aridanės miestelį, esantį netoli ugnikalnio. Merė Noelia Garcia sakė, kad žmonės buvo evakuoti iš namų iki pat pakrantės.

Ispanijos premjeras Pedro Sanchezas planuoja pirmadienį aplankyti gaivalinės nelaimės paveiktą zoną. Anksčiau jis dėl šio išsiveržimo atšaukė kelionę į Niujorką, kur turėjo dalyvauti Jungtinių Tautų Generalinėje Asamblėjoje.

Vulkanologai jau prieš kelias dienas perspėjo apie išsiveržimo pavojų, nustatę, kad netoli paviršiaus susikaupė skystos lavos. Kumbre Vjechos apylinkes taip pat krėtė silpni požeminiai smūgiai.

Dauguma evakuotųjų apsistojo pas artimuosius arba draugus, o kiti įsikūrė evakuacijos centruose, sakė pareigūnai.

La Palma yra viena iš aštuonių vulkaninių Kanarų salų, esančių netoli Afrikos vakarinės pakrantės. Artimiausia iš jų yra už 100 km nuo Maroko.

Prieš pat ugnikalniui išsiveržiant buvo užfiksuotas 4,2 balo žemės drebėjimas.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Komentarai

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Interviu

Tausokime maistą kartu

Susigrąžink gyvenimo spalvas

Video

00:36
52:13
17:22

Esports namai

Kiekvienas gali

Kiekvienas gali
Kiekvienas gali

Maistas

15MAX

URBAN˙/

Grožio programa 360°

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie PasaulisKišenėje