Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Kelionė po Omaną: kodėl verta ten apsilankyti

Omanas yra Arabijos pusiasalio pietrytinėje dalyje ir ribojasi su Saudo Arabija, Jemenu bei Jungtiniais Arabų Emyratais. Iš Lietuvos tiesiu taikymu – apie 4,4 tūkst. kilometrų. Tad kyla klausimas – ko trenktis į tokią tolybę?
Kelionė Omane
Kelionė Omane / M.Mozyro nuotr.

Visų pirma, tai yra labai graži šalis. Kilometrus besitęsiantys paplūdimiai, kvapą gniaužiantys dykumų vaizdai, kalnai ir tarpekliai su neįtikėtino grožio natūraliais ežerėliais, rašoma Omano konsulato Lietuvoje pranešime spaudai.

Vasarą lietuvio akiai trūks žalumos, bet vargu, ar šis sezonas yra geriausias metas išsiruošti į Omaną. Nebent esate karščių mėgėjai. Nuo gegužės pradžios iki rugsėjo pabaigos ten temperatūra retai kada mažesnė nei 40 laipsnių, tad palankiausias metas keliauti – prieš arba po to. Giliausią žiemą Omane orai yra kaip ne itin karštą vasarą pas mus.

Omano Sultonato garbės konsulato LR nuotr./Omanas
Omano Sultonato garbės konsulato LR nuotr./Omanas

Kelionės bekele

Tai kone būtinas elementas. Kitu atveju liksite nepamatę įspūdingų kalnų ir tarpeklių bei dykumos. Omano teritorija penkis kartus didesnė negu Lietuvos. Nuomotis vertėtų ne lengvąjį automobilį, o rimtą visureigį.

Beje, lengvieji į kai kuriuos kalnų rajonus apskritai neleidžiami – kyla pavojus, kad automobilis neišlaikys apkrovų. Galingi visureigiai – pats populiariausias transportas ir Omane, ir kitose arabų šalyse. Omane visi asfaltuoti keliai naktį apšviesti, o asfalto kokybė tokia, kad jis nesideformuoja net karšiausiomis vasaromis.

Nakvynės gamtoje

Jos, viena vertus, apkarpo kelionės išlaidas, kita vertus, Omane palapinę galima pasistatyti bet kur, išskyrus, suprantama, miesto gatves ir parkus bei saugomas teritorijas.

Palydėję ir pasitikę saulę dykumoje, ant Arabijos jūros kranto arba kalnų tarpeklyje vėliau dar daugelį metų pavydėsite patys sau. Jei pasiklysite arba nežinosite ką pasirinkti, drąsiai klauskite vietinių. Ne visi kalbės puikia anglų kalba, bet visi kuo nuoširdžiausiai patars.

Žmonės

Frazės apie svetingumą ir geranoriškumą – kone privalomas teksto apie svečias šalis elementas. Bet Omano žmonėms jos tinka kaip retai kitai pasaulio nacijai. Išmėginkite eksperimentą: sustokite miesto gatvėje arba kaimo keliuke, išsitraukite žemėlapį ir sekite, kiek laiko praeis, kol prie jūsų sustos besišypsantis omanietis ir pasisiūlys pagelbėti.

Jei šnektelėsite ilgėliau ir naujasis pažįstamas turės laiko, labai gali būti, kad pakvies arbatos – į savo namus arba bent jau į artimiausią užeigą.

Omano Sultonato garbės konsulato LR nuotr./Omanas
Omano Sultonato garbės konsulato LR nuotr./Omanas

Kalnai ir tarpekliai

Būnant Omane neaplankyti kalnų – panašiai kaip atvažiavus į Lietuvą neparagauti cepelinų. Be visureigio neišsiversite. Geriausia orientacija – rinktis gražiausius kalnų tarpeklius.

Kuo aukščiau į kalnus, tuo vaizdai stebuklingesni. O papėdėje dažną kartą aptiksite natūraliai susiformavusį ežerėlį. Kai kuriuose jų, beje, gyvena mažos žuvytės, nuvalgančios senos odos likučius. Kaip prabangiuose grožio salonuose, tik nemokamai.

Dykumos

Netiesa, kad Omanas – tai ištisinė dykuma. Bet dykumos užima daugiau kaip pusę šalies teritorijos. Bene nuostabiausia ir arčiausiai sostinės Maskato – Ramlat Tako (Ramlat Tawk) dykuma. Suprantama, važiuosite visureigiu.

Prieš įriedant į smėlynus, reikės užsukti į automobilių servisą ir maždaug perpus sumažinti oro slėgį padangose – tai pagerina automobilio pravažumą. Būtinai sulaukite dykumoje arba saulėtekio arba saulėlydžio. Geriausia – ir to, ir to.

M.Mozyro nuotr./Kelionė Omane
M.Mozyro nuotr./Kelionė Omane

Saugu

Reitingais tikėti nebūtina, bet agentūros „Numbeo“ paskelbtame naujausiame 2022 metų saugiausių pasaulio miestų sąraše Omano sostinė Maskatas (1,7 mln. gyventojų) yra 10-oje vietoje. Beje, pirmajame dešimtuke net penki Arabijos pusiasalio miestai.

Omane daug imigrantų iš Azijos ir Afrikos, jų gyvenamus rajonus atpažinsite iš netvarkos bei šiukšlių. O šiaip jau sunku net įsivaizduoti už Omaną saugesnį kraštą.

Kainos

Žmogui iš Lietuvos beveik viskas atrodys kuo puikiausiai įperkama, o kai kas labai arba bent gana pigu. Pavyzdžiui, benzinas kainuoja 50 euro centų už litrą, neištaigingo viešbučio kambarys – 15–20 eurų, puikūs pietūs – 8–10 eurų.

Alkoholis labai brangus ir tik prašmatnių viešbučių baruose, bet labai gali būti, kad išgėrę stiklą šviežiai spaustų mango sulčių už eurą, alų pamirš net didžiausi jo gerbėjai. Omano rialas – maždaug 2,30 euro.

Maistas

Omano kulinarinį paveldą formavo arabiškoji, azijietiškoji, afrikietiškoji, o iš dalies ir europietiškoji tradicija, tad kalbėti apie Omano nacionalinę virtuvę, kuri ryškiai skirtųsi nuo, pavyzdžiui, kaimyninio Jemeno virtuvės, keblu.

Ragaukite visko, nevenkite net pakelės užeigų, drąsiai klausinėkite. Jei esate keliese, užsisakykite skirtingų patiekalų ir dalykitės. Po pietų – kava su kardamonu užsikandant datulėmis. Nei tokių datulių, nei tokios kavos Lietuvoje nerasite.

Pajūris

Omanas vienu kraštu remiasi į Arabijos jūrą, o pakrantės linija siekia net 1,7 tūkst. km. Drąsiai statykitės palapinę ir poilsiaukite. Labai patartina nepamiršti nardymo įrangos. Daugumoje paplūdimių būsite tik jūs ir gamta.

Beje, Omanas nuostabus ir tuo, kad šios šalies dar nenutrypė užsienio turistai. Net turguje niekas jūsų nestvarstys už rankovės ir nemėgins įbrukti kokių niekniekių už kainą „specialiai tik jums“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius