Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2022 05 20, 09:44

„Natura 2000“ ekologiniam tinklui – 30 metų

„Natura 2000“ – tai visų laikų ambicingiausia iniciatyva, skirta išsaugoti Europos gamtos paveldą. „Natura 2000“ vienija visas 27 Europos Sąjungos šalis, siekiant išsaugoti vertingiausias Europos natūralias gamtines buveines, augalų bei gyvūnų rūšis ir jų buveines ateities kartoms, neatsižvelgiant į šių dienų valstybių sienas, rašo Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba.
Aukštumalos aukštapelkė
Aukštumalos aukštapelkė / Luko Balandžio / 15min nuotr.

Šiais metais gegužės 21 d. bus minima 30 metų, kai įkurtas ekologinis „Natura 2000“ tinklas. Didžiausias pasaulyje saugomų teritorijų tinklas siejamas su gamtos vertybių išsaugojimų Europos Sąjungos šalyse. Tinklas buvo įkurtas 1992 m., remiantis Europos Sąjungos Paukščių ir Buveinių direktyvomis – kertiniais Europos gamtos išsaugojimo politikos susitarimais, privalomais visoms šalims narėms.

Šiuo metu Europoje įsteigta beveik 28 tūkstančiai tokių teritorijų, kurios sudaro apie 18 proc. bendrijos sausumos ir 10 proc. jūrų ploto.

Lietuvoje iki šiol patvirtintos 84 paukščių apsaugai svarbios teritorijos ir 480 buveinių apsaugai svarbių teritorijų (įskaitant vietoves, atitinkančias gamtinių buveinių apsaugai svarbių teritorijų atrankos kriterijus), kartu užimančios apie 15 proc. šalies ploto.

Daugeliui rūšių yra iškilęs pavojus dėl sparčiai nykstančių jiems tinkamų buveinių, todėl svarbu atkreipti visuomenės dėmesį ir užtikrinti jų apsaugą, taip pat atkurti buveines.

Biologinės įvairovės būklė Europoje blogėja, todėl jos išsaugojimas yra vienas iš Europos sąjungos prioritetų būsimą dešimtmetį.

2022 m. kovo 18 d. Europos Komisijai buvo pateiktas galutinis Lietuvos „Natura 2000“ Prioritetinių veiksmų programos variantas 2021–2027 m. laikotarpiui. Šis strateginis planavimo dokumentas apima priemonių, kurių reikia sukurti ir palaikyti „Natura 2000“ tinklui ir su juo susijusiai žaliajai infrastruktūrai, finansavimo poreikius.

Programoje numatyta „Natura 2000“ teritorijas saugoti ir jų ekologinės darnos siekti, pasitelkus ekologinį švietimą, saugomų rūšių tyrimus, natūralių Europos Bendrijos svarbos buveinių atkūrimo ir palaikymo darbus, šalinant užtvankas, naikinant invazines rūšis, kompensuojant saugomų rūšių daromą žalą ir kt.

Visos siūlomos priemonės susietos su atitinkamomis Europos Sąjungos finansavimo programomis.

Minint „Natura 2000“ 30-ąsias metines, saugomose teritorijose organizuojama nemažai renginių. Gegužės 21 d. Salantų regioniniame parke vyks pėsčiųjų žygis prie nugriautos Salanto užtvankos ir žygeiviai galės grožėtis vėl natūralia upės vaga.

Gegužės 21 d. Labanoro regioniniame parke Ščiūrio rage vyks „Natura orient 2022” orientacinės varžybos. Ši vertinga teritorija, kurioje gausu saugomų augalų ir paukščių rūšių, yra įtraukta į tarptautinį „Natura 2000” saugomų teritorijų tinklą.

Šios orientacinės varžybos bus neįprastos – kiekviename kontroliniame punkte dalyviai turės atlikti po užduotį, kurią darydami daugiau sužinos apie tarptautiniu mastu saugomas gamtines buveines ir retas rūšis.

Gegužės 28 dieną „Natura orient“ varžybos vyks Žemaitijos nacionaliniame parke. Žygeivių lauks išskirtinio grožio miško takai, pajūrį primenanti vakarinė Platelių ežero pakrantė, dangų pradurti pasiryžusios pušys, Vanagų būrio partizanų šaudykla ir daug kitų neužmirštamų potyrių.

Trasa drieksis per gamtines teritorijas, kurios dėl savo ypatingo grožio ir svarbos biologinei įvairovei yra įtrauktos į tarptautinį saugomų teritorijų tinklą „Natura 2000“.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie PasaulisKišenėje