Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2011 lapkričio 14d. 00:03

Naujieji Persų įlankos vergai

Statybų darbininkai Dubajuje
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Statybų darbininkai Dubajuje
Piratai? Reiveriai? Iš pirmo žvilgsnio šių žmonių išvaizda atrodo stulbinanti ir kelianti sąmyšį. Pasislėpę po akiniais nuo saulės bei kepurėmis ir uždengę savo veidus ryškiomis skaromis ar palaidinukėmis, šie paslaptingi veikėjai lengvai galėtų būti supainioti su sukilėliais kovotojais.

Tačiau išties jie – migruojantys Jungtinių Arabų Emyratų (JAE) statybų darbuotojai. Daugiausiai tai vyrai iš Indijos ir Pakistano, kurių pigi darbo jėga pavertė šalies dangoraižių viziją realybe.

Šiuos, pasak žmogaus teisių stebėtojų, siaubingomis sąlygomis dirbančius žmones fotografas Philippe Chancelis pavadino „naujaisiais Persų įlankos vergais“.

„Tačiau jie neatrodo kaip vergai“, – CNN sakė prancūzas, kurio darytos migruojančių darbininkų fotografijos praėjusį mėnesį buvo išspausdintos knygoje „Workers Emirates“. Bet jie taip pat neatrodo ir kaip eiliniai darbuotojai, pažymėjo fotomenininkas. Jų ryškios spalvos yra visiška priešybė tradiciškai niūriai darbininkų išvaizdai Vakarų šalyse.

JAE P.Chancelis pradėjo lankytis 2007-aisiais. Iš pradžių jis savo fotoaparatu fiksavo dykumoje kylančius įspūdingus pastatus, tačiau netrukus jį sužavėjo ryškiai apsirengę darbininkai, kurių aplinkiniai, atrodė, visiškai nepastebėdavo.

„Man didžiausias sukrėtimas – tai abejingumo smurtas“, – sakė fotografas. Nepaisant gyvos išvaizdos, prancūzas šiuos darbininkus palygino su vaiduokliais. „Jų visur pilna, tačiau tuo pat metu jie yra tarsi nematomi, tarsi akys nemano, kad jie verti kokio nors dėmesio“, – savo knygoje rašo P.Chancelis.

Visi šie darbininkai – anonimai. Visų jų veidai paslėpti nuo saulės, o jų darbo didžioji dalis JAE gyventojų, sėdinčių pastatuose su įrengtais oro kondicionieriais, nė nepastebi.

Netrukus P.Chancelis iš anksto neįspėdamas pradėjo lankytis statybvietėse ir šių darbininkų barakuose, fotografuodamas „labai greitai“ ir taip siekdamas užfiksuoti realius šių vyrų ir jų aplinkos momentus. Vieną sykį fotografas net buvo sulaikytas.

Pamatęs vargingas gyvenimo barakuose sąlygas, kurias vyras palygino su kalėjimu, P.Chancelis buvo dar labiau šokiruotas kai sužinojo, kad apie 160 JAV dolerių (407 litus) per mėnesį uždirbantys darbininkai susitaikė su savo padėtimi.

„Darbininkas yra vergas, tačiau jis yra dėkingas turėdamas galimybę susitikti su savo likimu, – sakė P.Chancelis. – Jo pragaras yra pakenčiamas.“

Darbininkas yra vergas, tačiau jis yra dėkingas turėdamas galimybę susitikti su savo likimu. Jo pragaras yra pakenčiamas.

Žmogaus teisių gynėja Priyanka Motaparthy CNN sakė, kad kai kurie darbininkai sumoka iki 4 tūkst. (apie 10 tūkst. litų) įdarbinimo agentūroms, siekdami gauti gerus atlyginimus, tačiau tokiais atvejais dažniausiai tik įklimpstantys į didžiules skolas, vien siekdami susirasti darbą.

„Kai kurie iš jų yra patekę į finansinių aplinkybių spąstus“, – sakė fotografas. Į JAE šie žmonės įleidžiami kaip laikini darbininkai, dažniausiai turintys teisę šioje šalyje likti trejus metus. Griežti imigracijos įstatymai suteikia jų darbdaviams galimybę turėti ypatingą valdžią asmeniniam gyvenimui. Darbdaviai neretai pasiima migrantų darbuotojų pasus, apmoka jų vizas. Tai reiškia, kad darbininkai negali lengvai pasikeisti darbo, jei sąlygos jiems pasirodo netoleruotinos.

„Baimės, kurioje jie gyvena, atmosfera reiškia, kad jie negali protestuoti“, – sakė moteris.

Ne vienos turtingos Persų įlankos šalies ekonomikos labai priklauso nuo užsienio darbininkų. „Daugelis darbininkų nė neįsivaizduoja, kur jie lenda, – sakė P.Motaparthy. – Jie negauna sutarčių, kuriose būtų tiksliai parašyta, kokį darbą jie vyksta dirbti. Be to, šios sutartys parašytos ne jų gimtąja kalba.“

Nors pastaraisiais metais migrantų darbuotojų darbo ir gyvenimo sąlygos kiek pagerėjo, jų išnaudojimas šiame regione vis dar yra itin paplitęs.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Metas rinktis

Mėgaukis šiandien

Rūpintis aplinka – paprasta

Video

01:42
01:21:33
12:30

Esports namai

Sveikos ir gražios kojos

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie PasaulisKišenėje