Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2020 spalio 8d. 11:10

Po 3 tūkst. metų pertraukos Tasmanijos velniai grįžo į Australijos žemyninę dalį

Tasmanijos velniai
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Tasmanijos velniai
Apie 30 Tasmanijos velnių, kurie neserga jiems taip pavojingu navikiniu snukio vėžiu, buvo apgyvendinti 500 hektarų dydžio teritorijoje į šiaurę nuo Sidnėjaus. Tai – svarbus žingsnis gamtosaugininkų jau daug metų vykdomame projekte.

Kaip rašo „The Guardian“, Barrington Tops nacionaliniame parke nebus ir jokių grobuonių, kurie galėtų kelti grėsmę Tasmanijos velniams.

Gamtosaugininkai „Aussie Ark“ stebės šių gyvūnų gyvenimą, pasitelkdami sekimo prietaisus ir kameras. Jeigu velniai čia klestės ir pradės daugintis, per metus į dar vieną teritoriją be grobuonių bus paleista ir antra jų grupė.

„Scanpix“/AP nuotr./Tasmanijos velnias
„Scanpix“/AP nuotr./Tasmanijos velnias

„Aussie Ark“ teigimu, velnių apgyvendinimas laukinėje gamtoje padės ir miškų ekologijai. Šiose vietose velniai bus aukščiausiai mitybos grandinėje esantys gyvūnai, ir padės miškams, kuriems žalą daro lapės, laukinės katės ir kitos invazinės rūšys. Kitaip sakant, Tasmanijos velniai bus natūralios priemonės, kaip užtikrinti ekosistemos balansą.

Gamtosaugininkai veisti Tasmanijos velnius Barrington Tops nacionalinio parko uždaroje teritorijoje pradėjo prieš dešimtmetį, kai šių gyvūnų populiacija Tasmanijoje drastiškai sumažėjo išplitus navikiniam snukio vėžiui.

Tasmanija yra vienintelė vieta pasaulyje, kur velniai veisiasi laukinėje gamtoje. Nuo 1996 m. kuomet buvo nustatytas velnius puolantis snukio navikas, jų populiacija sumažėjo 91 proc.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Sveiki Tasmanijos velniai paleidžiami į laisvę, kad padėtų atkurti nykstančią populiaciją.
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Sveiki Tasmanijos velniai paleidžiami į laisvę, kad padėtų atkurti nykstančią populiaciją.

Pirmajame etape į parką išleista 30 velnių, kas 3 mėnesius bus tikrinama jų sveikata ir prieauglis. Iš pradžių gamtosaugininkai juos maitins, tačiau palaipsniui tą liausis daryti. Tikimasi, kad plėšrūnai pradės medžioti kengūras, vombatus ir oposumus.

Tasmanijos velniai kadaise gyveno žemyninėje Australijoje. Tikslus metas, kai jie čia išnyko, nėra žinomas, tačiau mokslininkai mato, kad tai įvyko maždaug prieš 3 tūkst. metų. Dėl to kaltinama klimato kaita, medžioklė ir dingų atsiradimas.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Tasmanijos velnias
AFP/„Scanpix“ nuotr./Tasmanijos velnias

Tasmanijos, arba sterblinių, velnių kūno ilgis 57–65 cm. Uodegos ilgis 25–28 cm. Sveria 4–9 kg. Poruojasi balandžio–gegužės mėnesiais. Veda 20–30 jauniklių.

Dėl savo išvaizdos, leidžiamų garsų ir nuožmumo prilyginamas velniui, laikomas nelaimių pranašu.

Minta dvėseliena, augalais, paukščiais, ropliais, varliagyviais, vabzdžiais, smulkiais žinduoliais. Gyvena 5–8 metus.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Interviu

SEB verslo augimo programa

01:37:23

OfiSPA – vieta dirbti ir nepavargti

Video

05:25
01:01
00:21

15min metų knygų rinkimai

Esports namai

URBAN˙/

Grožio programa 360°

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie PasaulisKišenėje