Dabar populiaru
Publikuota: 2021 sausio 14d. 11:22

Seimo verdiktas: keliautojai pinigus už neįvykusias keliones turės atgauti per 14 dienų

Atšaukta kelionė
123rf.com nuotr. / Atšaukta kelionė

Seimas nusprendė, kad kelionių organizatoriai pinigus klientams už neįvykusias keliones turės grąžinti per 14 dienų. Pandemijos metu parlamentarai, gelbėdami turizmo verslą, terminą buvo pratęsę iki 90 dienų, tačiau už tai sulaukė Europos Komisijos perspėjimų ir baudų pavojaus. Ketvirtadienį Seimas pripažino, kad padarė klaidą – priėmė Civilinio kodekso pakeitimo įstatymą, pagal kurį pinigų grąžinimo terminas vėl bus 14 dienų. Šios 14 dienų jau iki šiol atšauktoms kelionėms bus pradėtos skaičiuoti nuo vasario 15 d.

Lietuvos turizmo rūmų vadovė Žydrė Gavelienė BNS yra sakiusi, kad su klientais atsiskaitė dar ne visi kelionių organizatoriai. Jos žiniomis, dar nėra grąžinta apie 3 mln. eurų. Tarp neatsiskaičiusiųjų – didieji kelionių organizatoriai.

Terminas bus pradėtas skaičiuoti nuo vasario 15 d.

CK nebeliko ir dar vieno kontroversiško ankstesnio Seimo sprendimo – nuo kada pradedamas skaičiuoti pinigų grąžinimo terminas. Pavasarį buvo numatyta išlyga, kad dienos pradedamos skaičiuoti ne nuo sutarties nutraukimo (kaip buvo iki tol), o nuo tada, kai nelieka apribojimų kelionės vykdymui.

15min jau rašė, kad tai įvedė ir didelę painiavą – kada baigiasi tie pakeitime minimi kelionių apribojimai? Tarkime, atšauktoms kelionėms į Egiptą ar Turkiją pinigų grąžinimo terminas dar net nebuvo pradėtas skaičiuoti, nes joms vis dar galioja apribojimai. Kyla daug ginčių tarp keliautojų ir organizatorių ir dėl atšauktų kelionių Europoje. Pavyzdžiui, nesutariama, kada baigėsi apribojimai kelionėms į Madeirą.

Seimas ketvirtadienį pritarė, kad 14 dienų pinigų grąžinimo terminas iki šiol atšauktoms kelionėms būtų pradedamas skaičiuoti nuo vasario 15 d. Kęstutis Glaveckas šią datą pavadino „geriausia išeitimi iš blogiausios padėties“.

„Truputėlį, labai nedaug, bet tai dar duoda laiko mums peržiūrėti paskolų sąlygas, į kurias gali pretenduoti kelionių organizatoriai, kad jiems lengviau šią pandemiją būtų įveikti. Tačiau taip pat apsaugo ir vartotojus“, – sakė ir ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė.

Seimas pritarė, kad 14 dienų pinigų grąžinimo terminas iki šiol atšauktoms kelionėms būtų pradedamas skaičiuoti nuo vasario 15 d.

Kelionių organizatoriams yra numatytos tikslinės paskolos, kad jie galėtų atsiskaityti su klientais, tačiau turizmo verslas skundžiasi, kad joms keliami pertekliniai reikalavimai.

Mykolas Majauskas visgi teigė, kad „nėra taip, kad valstybė nesuteikia pagalbos“. Ta pagalba, anot jo, yra gana ekstensyvi ir reikšminga – ir suteikiamos paskolos, ir atidedami mokesčiai. Tačiau parlamentaras pripažino, kad galėtų būti ir papildomų priemonių, tad 14 d. termino sugrąžinimas ir jo pradėjimas skaičiuoti nuo vasario vidurio yra geras kompromisas.

Ne vienas Seimo narys ministrų kabinetą taip pat ragino, kad po šio įstatymo priėmimo Vyriausybė nepaliktų turizmo verslo be pagalbos – ieškotų naujų būdų padėti šiai sričiai, kuri nuo pandemijos nukentėjo bene labiausiai.

Už teisės akto pakeitimus balsavo 119 Seimo narių, susilaikė 1 parlamentaras.

EK Lietuvai davė 2 mėnesius

Pavasarį Seimas priėmė Civilinio kodekso pakeitimą, kuris organizatoriams leido pinigus grąžinti ne per 14 dienų, kaip tai buvo anksčiau, o per 90 dienų, jeigu kelionės vykdyti neleidžia Turizmo įstatyme numatyti apribojimai. Tiesa, parlamentarai norėjo dar ilgesnio termino (6 mėnesių), tačiau tam pasipriešino prezidentas.

Termino pailginimas sulaukė EK dėmesio, nes jis pažeidžia ES direktyvą ir silpnesnės pusės – vartotojo – teises. Dėl to ji pradėjo pažeidimo procedūrą, jau perėjo į kitą etapą – pareiškė pagrįstą nuomonę ir Lietuvai davė du mėnesius imtis priemonių.

Lietuvai gali būti prašoma skirti periodinę arba vienkartinę baudą.

Lietuvai gali būti prašoma skirti periodinę baudą (minimali Lietuvai — 560,88 Eur per dieną, maksimali — 33 652,8 Eur per dieną) arba vienkartinę baudą (minimali Lietuvai — 464 tūkst. Eur). Be to, pavieniai turistai galėtų paduoti valstybę į teismą ir prašyti kompensuoti patirtus nuostolius.

Daugiau nei 100 kelionių organizatorių per pastaruosius metus patyrė 9,5 mln. eurų nuostolių, jų pajamos krito 58 proc. iki 153 mln. eurų, lapkritį skelbė Vartotojų teisių apsaugos tarnyba. Jos duomenimis, nuosavas 112-kos išvykstamąsias keliones organizuojančių įmonių kapitalas mažėjo, tačiau jis tebėra pakankamas atlaikyti nuostolius ir šiuo metu siekia 28 mln. eurų. Prieš metus jis buvo 36 mln. eurų.

Seimas pernai balandį įteisino ir specialius vienerių metų trukmės kuponus – jų gavo keliautojai, negalėję išvykti į apmokėtas keliones dėl karantino. Jei per šį laiką jie bus nepanaudoti, agentūros privalės per 14 dienų grąžinti pinigus.

Komentarai: 2

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiškai su „Norfa“

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie PasaulisKišenėje