Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2021 liepos 29d. 07:50

Sėkmingiausia skiepijimo kampanija pasaulyje – per savaitę paskiepyta 90 proc. šalies žmonių

Butanas
123rf.com nuotr. / Butanas
Himalajuose esanti Butano karalystė paskelbė pilnai paskiepijusi 90 proc. suaugusiųjų žmonių. Ir tai padarė vos per savaitę, antradienį paskelbė šalies sveikatos ministras. Kaip jai tai pavyko?

Mažytėje šalyje, įsispraudusioje tarp Indijos ir Kinijos, gyvena apie 800 tūkst. žmonių. Antrąsias vakcinos nuo koronaviruso dozes joje pradėta dalinti liepos 20 d. ir baigta jau po savaitės. UNESCO tai pavadino tikriausiai greičiausia vakcinacijos kampanija pandemijos metu.

Jau balandžio mėnesį Butanas pateko į pasaulio žiniasklaidos antraštes, kai, iš Indijos gavęs 550 tūkst. „AstraZeneca“ dozių, per savaitę pirmąja doze paskiepijo apie 50 proc. suaugusiųjų. Tačiau tuomet skiepijimo procesas sustojo, nes mažytė šalis nebeturėjo vakcinų.

Kelis mėnesius Butane buvo skiepų stygius, nes Indija – „AstraZeneca“ tiekėja – laikinai sustabdė vakcinų eksportą pati sunkiai besitvarkydama savo šalyje. Indijoje ėmus milžiniškais skaičiais augti naujiems atvejams, prasidėjo ir aktyvus skiepijimas.

Butanas skiepijimą atnaujinti galėjo tik praėjusią savaitę, kai gavo paramą iš JAV – pusę milijono „Moderna“ dozių. Tai buvo dalis Jungtinių Tautų remiamos COVAX programos – iniciatyvos, kuria siekiama užtikrinti, jog visoms pasaulio valstybėms būtų prieinama vakcina, nepaisant jų turto.

Buvo gauta dar 5 tūkst. „Pfizer“ dozių, o Danija, Kroatija ir Bulgarija šaliai paaukojo dar 400 tūkst. „AstraZeneca“ vakcinų.

„Mūsų tikslas – pasiekti visuotinį imunitetą per trumpiausią įmanomą laiką, kad išvengtumėme milžiniškos visuomenės sveikatos krizės“, – naujienų agentūrai AP sakė Butano sveikatos ministras Dechenas Wangmo.

Visos šalys tą nori padaryti, tačiau Vakarų valstybėse skiepijimo procesai lėtėja, jau viena šalis po kitos kalba ir apie privalomybę pasiskiepyti bent tam tikroms žmonių grupėms. Kaip tai pavyko padaryti Butane?

Žinoma, padėjo ir mažas gyventojų skaičius Butane – iš viso šalyje gyvena apie 800 tūkst. žmonių. Tačiau jie gyvena išsibarstę po kalnuotą šalį.

Ekspertų nuomone, didžiausias nuopelnas sėkmingoje kampanijoje tenka valdžiai. Buvo vykdoma stipri ir efektyvi informacijos kampanija, sukurta gera šaldymo grandinės sistema.

Šalyje buvo įkurta 1,2 tūkst. vakcinacijos centrų, juose dirbo daugiau nei 3 tūkst. sveikatos specialistų. Taip buvo užtikrinta, kad pasiskiepyti galėtų bet kur gyvenantys žmonės. Kai kuriais atvejais sveikatos darbuotojai kelias dienas žygiuodavo net ir per lietų, kad pasiektų atokiausius kaimelius aukštai kalnuose.

Karaliaus spaudos tarnybos nuotr./Butano karalius Jigme Khesaras Namgyelas Wangchuckas žygiuoja po šalį
Karaliaus spaudos tarnybos nuotr./Butano karalius Jigme Khesaras Namgyelas Wangchuckas žygiuoja po šalį

Butano vyriausybei vadovauja medicinos praktikai. Premjeras, užsienio reikalų ir sveikatos ministrai visi yra medicinos srities profesionalai, tad tai jiems leido priimti efektyviausius sprendimus. Buvo vykdoma aktyvi kampanija ir socialiniuose tinkluose – „Facebook“ valdžios atstovai tiesiogiai bendravo su gyventojais, atsakinėjo į jų klausimus apie koronavirusą ir skiepus.

Kai tik atsirado skiepai, visuomenėje vyravo skeptiškas požiūris į juos, tačiau valdžia iškart labai aktyviai ir argumentuotai pasisakė už būtinybę vakcinuotis. Pirmoje eilėje stovėjo premjeras Lotay Tsheringas, karalius Jigme Khesaras Namgyelas Wangchuckas.

Karalius, kuris be galo mylimas ir gerbiamas Butane, net pats leidosi į žygį pėsčias po šalį, kur su žmonėmis bendravo apie skiepus. Butanas – paskutinė budistinė karalystė Himalajuose, tačiau nuo absoliučios monarchijos yra perėjusi prie demokratinės, konstitucinės monarchijos.

Karaliaus spaudos tarnybos nuotr./Butano karalius Jigme Khesaras Namgyelas Wangchuckas žygiuoja po šalį
Karaliaus spaudos tarnybos nuotr./Butano karalius Jigme Khesaras Namgyelas Wangchuckas žygiuoja po šalį

Dar vienas svarbus aspektas sėkmingoje vakcinacijos kampanijoje buvo platus savanorių tinklas, teigė UNICEF atstovas Butanui Willas Parksas. Per pusantrų metų savanoriavo apie 22 tūkst. gyventojų, kurie skleidė informaciją apie pasiskiepijimo būtinybę, sklaidė neteisingas žinias, gelbėjo su testavimu ir vakcinų dozes nešė per kalnus.

Butano sėkmė yra anomalija Pietų Azijos regione, kur tokioms šalims kaip Indija ir Bangladešas sunkiai sekasi paspartinti gyventojų vakcinaciją.

Ekspertai pabrėžia, kad Butano sėkmė ir įrodo, kaip svarbu turtingesnėms šalims paaukoti vakcinų toms, kurios negali jų pačios įsigyti. O kartu ir pati šalis įrodė, kokią sėkmingą kampaniją galima įvykdyti valdžiai ir bendruomenei suvienijus jėgas.

„Galbūt ši mažytė Himalajų karalystė gali būti vilties spindulys regione, kuris dabar liepsnoja“, – sakė W.Parksas.

Iki šiol Butane nustatyta apie 2,5 tūkst. COVID-19 atvejų, mirė tik 2 žmonės.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

15MAX

SEB verslo augimo programa

01:31:00

Susigrąžink gyvenimo spalvas

Video

01:14
01:01
03:15

Esports namai

Maistas

15MAX

URBAN˙/

Grožio programa 360°

Parašykite atsiliepimą apie PasaulisKišenėje