Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2021 rugpjūčio 25d. 09:54

Skrendantys į JK piktinasi „bardaku“ Vilniaus oro uoste ir turi patarimą keliaujantiems

Eilės Vilniaus oro uoste
Keliautojų nuotr. / Eilės Vilniaus oro uoste
Kelionės dabar jau visai kitokios nei prieš pusantrų metų, kai pasaulis užsivėrė prasidėjus koronaviruso pandemijai. Skrydžiai nutrūko, šalys nebeįsileido užsieniečių, kelionių taisyklėse užvirė painiava. Pamažu grįžtame į buvusias vėžes – skrydžių atšaukiama jau nedaug, reikalavimai keliaujantiems ima nusistovėti. Tačiau kad dar keliavimas nėra toks, koks prieš kelerius metus, rodo ir skrendančiųjų patirtys – ypač vykstančių į Jungtinę Karalystę. Lėktuvų reisai į ten – intensyviausi, o reikalavimų vykstantiems – bene daugiausia. Kelionės patirtis dar labai priklauso ir nuo oro linijų, kuriomis skrendama.

Pirmadienį į Jungtinę Karalystę, Lidso miestą, skridusi Ana pasidalijo savo įspūdžiais – kiek užtruko pasidaryti testą prie oro uosto, kokio ilgio eilės pasitiko pačiame oro uoste, taip pat ką ji rekomenduotų kitiems keliautojams.

„Kiek esu skridusi, niekada nemačiau tokios netvarkos ir tokių ilgų žmonių eilių kaip vakar (pirmadienį – red. past.)“, – teigė ji.

Eilėse oro uoste – daugiau nei 2 valandas

Moteris vienoje feisbuko grupėje rašė, kad prieš skrydį ji prie Vilniaus oro uosto pasidarė ir antigenų testą (kaina – 35 Eur). Nors buvo iš anksto užsiregistravusi, tačiau vis tiek eilėje teko dar palūkėti pusvalandį. Testo atsakymo sulaukė po 30 minučių.

Gerokai daugiau kantrybės prireikė jau oro uoste, kur pasitiko ilgos eilės. Pasirodė, kad vos du keleivių registracijos stalai aptarnauja dviejų skrydžių keleivius – ir tuos, kurie skrido į Londoną, ir tuos, kurie kiek vėliau kilo į Lidsą.

„Turėjau bagažą priduoti, tad teko man su 5 metų dukra prastovėti eilėje 1 val. 45 min, – rašė Ana. – Viskas vyko laaaabai lėėėėtai.“

15min ji pasakojo, kad registracijos skrydžiui pradžia vėlavo 15 minučių, iš pradžių atidarė tik vieną registracijos langą. Tik po maždaug 20 min., anot jos, pribėgo dar vienas darbuotojas ir atidarė kitą langą.

„Buvo begalė pasipiktinusių žmonių tokia betvarke, net girdėjau, kaip sakė – jog jau parašė skundą dėl tokio oro uosto darbuotojų ir vadovybė apsileidimo. Mačiau, kad vienai šeimai dėl, matyt, kažkokių klaidų užpildytuose dokumentuose liepė stoti į eilės galą ir per tą laukimo laiką viską pataisyti.

Buvo labai gaila šeimų su kūdikiais, kurie turėjo stovėti eilėse. Jokios distancijos net negalėjo būti, nes oro uosto registracijos patalpa labai maža, o žmonių tuo laiku buvo labai daug“, – 15min rašė ji.

Turėjau bagažą priduoti, tad teko man su 5 metų dukra prastovėti eilėje 1 val. 45 min, – rašė Ana. – Viskas vyko laaaabai lėėėėtai.

Po bagažo pridavimo, likus 45 minutėms iki vartų uždarymo, keleivės jau bėgte lėkė į saugumo patikrą, ten – dar viena ilga eilė. Teko joje pralaukti dar apie 40 minučių. „Jau stresas buvo įvarytas dėl tokio chaoso oro uoste“, – pasakojo ji.

„Mačiau, kai moteris su vaiku bandė spėti į savo skrydį, pribėgo prie oro uosto darbuotojos ir paprašė, kad praleistų pro greitąją keleivių patikrą, nes buvo didelė eilė. Darbuotoja po ginčo praleido ją“, – prisiminė Ana.

Nors prie pasų kontrolės eilės jau nebuvo, lėktuvas į Lidsą pakilo pusvalandžiu vėliau, nei buvo planuota.

Naudingas patarimas keliaujantiems

Moteris pasakojo į oro uostą atvykusi gerokai anksčiau nei rekomenduojama – buvo jame likus 3,5 val. iki skrydžio. Manė, kad su tokiu laiko rezervu bus ramu. Visgi patyrusi nemažai streso, ji su 15min skaitytojais pasidalijo ir keletu patarimų, ką daryti ruošiantis skristi.

Anos nuotr./Eilės Vilniaus oro uoste
Anos nuotr./Eilės Vilniaus oro uoste

„Žmonėms patarčiau prieš keliaujant atidžiai užpildyti keliautojo formas, pasidomėti, kokie reikalingi dokumentai. Ir vienas svarbiausių dalykų, kad būtų viskas greičiau, – viską atsispausdinti, nes mačiau, kaip žmonės ieškosi telefone screenshotų ar į el.paštą atsiųstų dokumentų.

Jei keliauji vienas, tai viskas gerai, telefone viską turėti – jokių problemų. Bet jeigu keliauja šeima, ir vienas šeimos narys naršosi telefone, tai jis užlaiko eilę“, – patarimą davė Ana.

Ir vienas svarbiausių dalykų, kad būtų viskas greičiau, – viską atsispausdinti.

Ji negailėjo kritikos ir oro uoste dirbantiems. „Patarčiau Vilniaus oro uosto vadovybei peržiūrėti tvarką ir surasti sprendimą, nes visur reklaminiai plakai, kad neva „Keliauti vėl paprasta“ – tikrai taip nepasakyčiau. Kai skridome iš JK į Lietuvą, tokio „bardako“ nebuvo, ten viskas su testais užtruko daugiausiai valandą“, – rašė Ana.

Eilės – „sukritus“ keliems populiariems skrydžiams

Po jos žinutės feisbuke, ir kiti dalijosi savo patirtimi. Ne visiems skridusiems į JK teko iškęsti kelias valandas eilėse – panašu, kad tai priklauso ir nuo to, kada ir iš kokio oro uosto skrendi, taip pat – su kokiomis oro linijomis.

Didžiausios eilės nutįsta prieš skrydžius į Jungtinę Karalystę, kadangi skrendant į ją keliama daugiau reikalavimų nei į Europos Sąjungos šalis.

Pavyzdžiui, pirmadienio vakarą „Ryanair“ oro linijos vykdė net tris skrydžius iš Vilniaus oro uosto į JK. Į Londoną – 18 val., į Lidsą – 19.30 val., į Liverpulį – 20.15 val. Visi lėktuvai šiek tiek vėlavo pakilti: į Londoną – 17 minučių, o į Lidsą – ir 32-i.

flightradar24.com iliustr./Per kiek daugiau nei pora valandų pirmadienio vakarą – 3 „Ryanair“ skrydžiai į JK
flightradar24.com iliustr./Per kiek daugiau nei pora valandų pirmadienio vakarą – 3 „Ryanair“ skrydžiai į JK

Panašią į Anos patirtį dalijosi ir kita lietuvė, kuriai taip pat teko laukti toje pačioje eilėje skrydžiui į Lidsą.

„Betvarkė nereali. Iš pat pradžių į Lidsą registravo tik vienas langelis. Kai reikia tiek visko patikrinti – dirba tik vienas langelis? – retoriškai klausė Agnė. – Vėliau prisijungė antras, bet viskas vyko be galo lėtai.“

Anot jos, ir orlaivio lakūnas buvo nepatenkintas situacija oro uoste. „Jeigu net lėktuvo pilotas sugebėjo pasakyti, kad – vėluoja, nes lack of common sense (liet. – trūksta supratimo)... Ir tikrai „lack of common sense“, nes kabinėjasi prie kiekvieno kabliuko“, – teigė moteris.

Anos nuotr./Eilės Vilniaus oro uoste
Anos nuotr./Eilės Vilniaus oro uoste

Ji pasidalijo ir savu patarimu keliaujantiems – atkreipė dėmesį, kad ne visiems reikia stovėti prie registracijos stalų.

„Tiems, kas turite tik rankinį bagažą – jūs drąsiai eikite pro saugumo patikrą, visus jūsų popierius sutikrins prieš sodinimą“, – patarė Agnė.

Tiesa, ar turint tik rankinį bagažą išties galima drąsiai keliauti iškart prie vartų, priklauso ir nuo oro linijų, kuriomis skrendant.

„Šiuo metu keleiviai turi pateikti daugiau saugiam keliavimui būtinų dokumentų, kurių reikalauja šalys, į kurias skrendama. Šių dokumentų patikrą prieš skrydį atlieka oro linijų samdomos antžeminio aptarnavimo bendrovės. Tikrinimas dauguma atveju atliekamas ne prie vartų, o prie „check-in“ langelių“, – aiškino L.Beišinė.

Pavyzdžiui, skrendantys su „WizzAir“ privalo eiti prie registracijos stalų net jeigu ir turi tik rankinį bagažą. Šios oro linijos nustačiusios tvarką, kad internetu registruotis į skrydį negalima – teks būtinai prieiti prie „check-in“ stalo, kur darbuotojas patikrins jūsų dokumentus ir nuspręs, ar galite būti įleisti į skrydį.

Ar turint tik rankinį bagažą išties galima drąsiai keliauti iškart prie vartų, priklauso ir nuo oro linijų, kuriomis skrendant.

„Vakar skridom su „WizzAir“ Vilnius-Donkasteris. Eilės didelės. Labai lėtai tikrino. Skrydis vėlavo 50 minučių. Mes neturėjom bagažo pridavimui... Turėjom vis tiek stovėti bendroj eilėj, kad gautume bilietus“, – dalijosi patirtimi dar viena keliautoja.

Kiek darbuotojų aptarnauja laukiančius skrydžio, sprendžia pats oro vežėjas. „Sprendimą, kiek „check-in“ langelių atidaryti prieš skrydį, visuomet priima pačios oro linijos, kurios vykdo konkretų skrydį“, – 15min teigė Lietuvos oro uostų Komunikacijos projektų vadovė Lina Beišinė.

„Skridom iš Vilniaus sekmadienį su „airBaltic“, – po Anos komentaru feisbuko grupėje rašė kita keliautoja. – Taip, buvo daug žmonių, daugiausiai prie „Ryanair“ „check-in“. „airBaltic“ viskas praėjo sklandžiai, nes užsiėmė eilę prie „check-in“ anksti (30 min iki atsidarymo). Dirbo trys stalai ir gan operatyviai.

Pritariu dėl popieriaus – viska patarčiau atsispausdinti, daug greičiau, nei nuolat braukyti tą telefoną ir užlaikyti eilę“, – dalijosi patirtimi ji.

Kiti rašė, kad su tokiais iššūkiais Kauno oro uoste nesusiduria – ten esą nėra eilių. Paaiškinti galima tuo, kad Kaune „nesukrenta“ keli tų pačių oro linijų skrydžiai į JK.

Sukurti specialūs infografikai

Lietuvos oro uostų atstovė L.Beišinė 15min komentavo, kad keliautojų patogumui yra parengti infografikai – juose galima matyti, kuriuo metu Vilniaus ir Kauno oro uostuose planuojami didesni, o kuriuo metu mažesni srautai. Juos galima rasti čia.

LTOU iliustr./Išvykstančių keleivių srautas Vilniaus oro uoste
LTOU iliustr./Išvykstančių keleivių srautas Vilniaus oro uoste

Ji priminė, kad sparčiai atsigaunant keleivių srautui ir išliekant papildomų dokumentų tikrinimo procedūroms, šiuo metu į oro uostą atvykti rekomenduojama likus mažiausiai 2 valandoms iki skrydžio.

„Keleivių prašome su savimi turėti konkrečių šalių reikalaujamas keleivio atvykimo formas, kurias būtina užpildyti dar prieš atvykstant į tą šalį, pasiruošti kitus būtinus dokumentus“, – teigė L.Beišinė.

Į JK – specifiniai reikalavimai

Jungtinė Karalystė suskirstė pasaulio šalis į tris sąrašus: raudoną, geltoną, žalią. Lietuva šiuo metu yra geltoname sąraše.

Svarbu atkreipti dėmesį, kad atvykimo reikalavimai gali skirtis ir skirtinguose JK regionuose – Anglijoje, Škotijoje, Velse, Šiaurės Airijoje.

Kaip skelbia Lietuvos Užsienio reikalų ministerija, prieš vykstant į Angliją, jūs privalote:

  • pateikti ne senesnį nei prieš 72 val. iki atvykimo į JK atliktą laboratorinį tyrimą Covid-19 infekcijai nustatyti ir gautą neigiamą tyrimo atsakymą. Dokumentas su testo rezultatais turi būti anglų, prancūzų arba ispanų kalba. Turi būti pateiktas testo rezultatų originalas ir jis turi būti būtent viena iš trijų minėtų kalbų, oficialus vertimas nebus priimamas;
  • 10 d. saviizoliuotis namuose arba toje vietoje, kur esate laikinai apsistojęs. Saviizoliacijos reikalavimui taikomų išimčių sąrašą Anglijoje rasite čia;
  • užsisakyti ir susimokėti už kelionės testų paketą, kuriame bus 2 COVID-19 testai, kurie bus atlikti 2 ir 8 saviizoliacijos dieną (daugiau informacijos rasite čia);
  • Užpildyti Keleivių vietos nustatymo formą. Pateikti melagingą ar tyčia klaidinančią informaciją užpildant keleivio vietos nustatymo formą yra nusikaltimas, už kurį baudžiama laisvės atėmimu. Jei nepateiksite tikslios informacijos apie aplankytas šalis per 10 dienų iki atvykimo į JK, jums gali būti skirta bauda iki £10 000, kalėjimas iki 10 metų arba abu. Pažeidus karantino taisykles gali būti skiriama bauda iki £10 000.

Nuo 2020 m. gruodžio 15 d. Anglijoje yra taikoma „Test to release for International Travel“ schema skirta žmonėms, kuriems reikia saviizoliuotis atvykus į Angliją. Pagal šią schemą, galite pasirinkti mokėti už privatų Covid-19 testą, tačiau testą galite atlikti praėjus mažiausiai 5 dienoms po to, kai atvykote į Angliją. Jei Covid-19 testo rezultatas yra neigiamas, jums nebereikės saviizoliuotis. Daugiau informacijos rasite čia.

Daugiau informacijos rasite URM puslapyje keliauk.urm.lt/location/jungtine-karalyste.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

15MAX

Tausokime maistą kartu

Susigrąžink gyvenimo spalvas

Video

01:02
46:06
01:10

Esports namai

Kiekvienas gali

Kiekvienas gali
Kiekvienas gali

Maistas

URBAN˙/

Grožio programa 360°

Sveikata

Interviu 15MAX
Parašykite atsiliepimą apie PasaulisKišenėje