Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2015 spalio 14d. 18:09

Startuoja lietuvių ekspedicija „Kazio Pakšto „Dausuva“ – Belizas‘15“

Ekspedicijos „Kazio Pakšto „Dausuva“ – Belizas‘15“ spaudos konferencija
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Ekspedicijos „Kazio Pakšto „Dausuva“ – Belizas‘15“ spaudos konferencija
Trys savaitės ir trys Centrinės Amerikos šalys – Meksika, Belizas ir Gvatemala – tokį kelionės maršrutą pasirinko ekspedicijos „Kazio Pakšto „Dausuva“ – Belizas‘15“ dalyviai. Lapkričio 3-iąją į kultūrinę-geografinę kelionę išvykstantys lietuviai žada įveikti tūkstančius kilometrų ir aplankyti tuos taškus, kuriuose kadaise lankėsi profesionaliosios geografijos Lietuvoje pradininkas Kazys Pakštas.

2015 metų lapkričio 3–25 d. truksiančios ekspedicijos tikslas – priminti Lietuvai genialaus geopolitikos stratego, geografo prof. K.Pakšto vardą ir nunešti žinią pasauliui apie Lietuvą ir jos vardą garsinusius žmones.

„Prieš metus, minint 120-ąsias gimimo metines, bendraminčiams kilo mintis savo žygiu priminti prof. K.Pakšto idėjų reikšmę pasauliui. Taip žingsnis po žingsnio gimė idėja surengti ekspediciją, kurioje nusprendė dalyvauti septyniolika skirtingų žmonių.

Ruošdamiesi ekspedicijai jos dalyviai rinko informaciją, archyvinę medžiagą, skaitė knygas ir ieškojo žmonių, kurie pažinojo prof. K.Pakštą, nes apie jį bus kuriamas dokumentinis filmas.

Visi jie leisis beveik į trijų savaičių kelionę po Meksiką, Belizą ir Gvatemalą.

Ekspedicijos užduotis yra išsaugoti istorinę atmintį, plėtoti diplomatinius, geopolitinius, tarpkultūrinius ryšius ir ugdyti tautos patriotiškumą“, – pasakojo vienas iš organizatorių ir dalyvių, keliautojas ir žurnalistas Gerimantas Statinis. 

Ekspediciją organizuoja Lietuvos žurnalistų sąjungos Kelionių ir pramogų klubas ir Lietuvos geografų draugija.

Svarbiausi jos momentai bus aprašomi portalo 15min.lt kelionių rubrikoje „Pasaulis kišenėje“. Po ekspedicijos turėtų gimti ir dokumentinis filmas.

Lauros Vansevičienės nuotr./K.Pakšto originalių nuotraukų, dokumentų ir kitos medžiagos ekspozicija
Lauros Vansevičienės nuotr./K.Pakšto originalių nuotraukų, dokumentų ir kitos medžiagos ekspozicija, kurią bus galima išvysti Vilniaus mažajame teatre.

Kelionės metu – tyrinėjimai, konferencija ir susitikimas su Belizo vadovu

K.Pakštas (1893–1960) – profesionaliosios geografijos Lietuvoje pradininkas, dėjęs klimatologijos, ežerotyros mokslo pagrindus, plėtojęs istorinę, politinę, ekonominę ir socialinę geografiją.

Jis įkūrė Lietuvos geografų draugiją, užmezgė ir palaikė ryšius su Baltijos, kitų šalių mokslininkais, propagavo žinias apie Lietuvą.

Vienas svarbiausių K.Pakšto mokslinio pažinimo metodų buvo kelionės. Ne veltui jis pripažintas vienu garsiausių nepriklausomybės laikotarpio keliautojų.

„Jo kolumbiška dvasia audringuose XX a. politinių įvykių sūkuriuose Lietuvai siūlė pačius netikėčiausius sprendimus, numatė tolimiausią perspektyvą, tad natūralu, kad profesorius ne vienu atveju pelnė vedlio, dvasinio vadovo, pranašo vardą“, – pasakojo G.Statinis.

Nors kai kuriems jo idėjos atrodė utopinės, kai kurios jų netrukus buvo įgyvendintos. Pavyzdžiui, prof. K.Pakšto toliaregiškas vizijas dėl Baltoskandijos įkūrimo įkūnijo Šiaurės Šalių Taryba, o Vidurinės Europos Federacija tapo Europos Sąjunga.

Keliaudami K.Pakšto pėdsakais lietuviai daugiausia laiko praleis Belize. Ši šalis bus kaip centrinė, „Kazio Pakšto „Dausuva“ – Belizas‘15“ ekspedicijos ašis. Pats A.Pakštas šią šalį kadaise vadino atsargine Lietuva – „Dausuva“.

Planuojama, kad ekspedicijos metu bus atliekami geografiniai tyrinėjimai, lyginama prieš 57 metus prof. K.Pakšto aprašyta šių šalių geografinė įvairovė.

Belize lietuviai aplankys Lamanay archeologinį kompleksą, menonitų valdas Shipyard ir susitiks su jų atstovais, dalyvaus džiunglių žygyje Gaidžio Skiauterės rezervate (angl. Cockscomb Basin Reserve), kuriame įsteigtas pirmasis jaguarų rezervatas pasaulyje.

Taip pat lankysis South Water Caye archipelago salose, naktiniame džiunglių žygyje prie Indian Creek upės, Šv.Hermano urve, taip pat Blue Hole nacionaliniame parke, Santa Elenos ir San Ignacio vietovėse.

Ekspedicijos dalyviai taip pat keliaus ir po kitas vietas, kur lankėsi prof. K.Pakštas: Meksikoje – Četumalio Majų kultūros centre, tyrinės Palenkės, Chichen Itza piramides.

Gvatemaloje tyrinės Yaxchilan, Bonampak piramidžių kompleksus, vyks į Tikalio nacionalinį parką.

Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Ekspedicijos „Kazio Pakšto „Dausuva“ – Belizas‘15“ spaudos konferencija
Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Gerimantas Statinis

Planuojama, kad ekspedicijos metu bus atliekami geografiniai tyrinėjimai, lyginama prieš 57 metus prof. K.Pakšto aprašyta šių šalių geografinė įvairovė.

Pagrindinis ekspedicijos akcentas bus Belizo universitete ir Aplinkos tyrimo institute surengta konferencija „Lietuva ir prof. K.Pakštas“, taip pat susitikimas su generalgubernatoriumi Colville Young (Belizo valstybė prezidento neturi, nes yra Britų Sandraugos šalis. Tad šis asmuo yra oficialus šalies vadovas).

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

15MAX

Grožio programa 360°

Atsakingai kuriamas šeimos verslas

Video

27:11
03:07
16:08

Esports namai

Kiekvienas gali

URBAN˙/

Tausokime maistą kartu

Receptas
Parašykite atsiliepimą apie PasaulisKišenėje