Dabar populiaru
Publikuota: 2017 spalio 22d. 09:54

Sugrįžęs Tunisas: karščiu alsuojančios ir saulę garantuojančios atostogos

Sidi Bou Saidas
123rf.com / Sidi Bou Saidas

Už lango pliaupiant lietui ir siaučiant rudeninei nuotaikai, vargu ar rasi užsiėmimą praskaidrinantį labiau nei vasaros atostogų planavimas. Šį kartą kelionių organizatoriai šiltojo sezono pasiūlos širmą atvėrė itin anksti – spalio pradžioje. Pirmasis dalykas, krentantis į akis, – po kelerių metų pertraukos sugrįžęs lietuvių labai mylėtas Tunisas. Šalis, žadanti keliautojui viską, ko tik gali pasvajoti – šilumą, saulę ir nuostabius paplūdimius.

Žvilgsnis už Europos ribų

Dažną europietį į Tunisą patraukia smalsumas pažinti kitokią kultūrą ir naujų potyrių troškimas. Tunisas – tai savotiška galimybė vos truputį iškišus nosį už Europos ribų atsidurti visiškai kitame pasaulyje. Viduržemio jūros vandenų skalaujama musulmoniška valstybė – itin įdomus Afrikos „kąsnelis“. Nuo įspūdingo grožio smėlėtų paplūdimių, egzotiško kraštovaizdžio iki istorinio bei kultūrinio palikimo.

Į Tunisą per metus suguža per milijoną pasaulio turistų ir retas iš jų aplenkia šalies sostinę, kuri pavadinta tuo pat vardu kaip ir šalis – Tunisas. Vienas žymiausių pagrindinio šalies miesto atributų – žymioji Kartagina. Finikiečių dar prieš mūsų erą įkurto, kadaise itin galingo ir įtakingo miesto griuvėsiai tikrai verti kiekvieno keliautojo apsilankymo. Šiame mieste gimė garsusis Kartaginos vedlys Hanibalas, savo karinę bazę būtent čia buvo įkūręs ir Julijus Cezaris, taigi šlovės ir garbės šiam miestui netrūko.

Apie 2 mln. gyventojų talpinanti Tuniso sostinė labai įvairialypė ir spalvinga – gausu siaurų ir vingiuotų gatvelių, nedidelių prekystalių ir didesnių turgaviečių, viena svarbiausiųjų - Kasbah turgus. Tuniso prekybvietėse turistai priversti pasitelkti visą įmanomą ir neįmanomą derybų meną, juk tai – šio krašto savitumas, paprotys ir kultūra.

Nenustebkite, jei gerai padirbėję vieną ar kitą prekę įsigysite du ar tris kartus pigiau, nenustebkite ir tada, jei bendražygis pasakys, kad nenusiderėjo visai arba „nučiupo“ produktą beveik už dyką. Čia viskas priklauso nuo jūsų. Beje, tunisiečiai gali itin nustebinti ir savo atmintimi. Jei turgumi keliausite antrą sykį, prekybininkai privers jus nusišypsoti priminę, kokią prekę rinkotės prieš kelias dienas, kiek už ją siūlėte ir kokią nuolaidą galėtumėte gauti. Tuniso turgūs – tai gyva improvizacija.

Šalia parduotuvėlių, netradicinių maitinimo įstaigų, aišku, išvysite ir mečečių, kurių svarbiausioji – Alyvmedžio. Be jos, vertėtų aplankyti ir įspūdingo grožio Belvedere parką bei įspūdingąjį Bardo muziejų, kuris leis visapusiškai pasinerti į krašto istoriją ir kultūrą.

Nuo Sacharos dykumos iki Džerbo salos

Tuniso grožis skleidžiasi toli gražu ne tik sostinėje. Vieni šalies miestai alsuoja stipria musulmoniška, šiam kraštui savita dvasia, kiti – itin primena europietišką stilių, ypač Graikiją. Vienas ryškiausių Tuniso miestų Sidi Bou Saidas – tikra Kretos arba Santorino kopija. Akinančiai balti nameliai su mėlynomis langinėmis ir balkonais sukuria įspūdingą reginį, o pats miestas įsikūręs ant kalvos, nuo kurios atsiveria nepakartojamas reginys į jūrą.

Visai kitokį, bet ne ką mažiau ryškų įspūdį palieka ir Matmatos miestas. Čia turistai traukia pasižiūrėti netradicinių vietinių gyventojų būstų, kurie įrengti tiesiog po žeme. Berberai (vietiniai gyventojai) tam turi svarų argumentą – didžiulį temperatūrų skirtumą. Bent kelias dienas įsijausti į tokį gyvenimo „stilių“ gali ir svečiai, mat vietiniai pasirūpino po žeme įkurti ir viešbučius.

123rf.com/Sacharos dykuma
123rf.com/Sacharos dykuma

Itin ryškių spalvų turi ir kiti turistų pamėgti Tuniso miestai. Kairuanas vadinamas trečiu pagal svarbą musulmonišku miestu pasaulyje, taigi čia – itin svarbus religinis akcentas. Stiprią antikinę dvasią yra išlaikęs Dugos miestas, vietinių gyvenimą puikiai reprezentuoja Monastyras, o vartus į dykumą atveria Dozas.

Itin daug keliautojų susivilioja ir legendų apipinta Džerbos sala, į kurią iš Tuniso galima nusikelti keltu. Atstumas – vos keli kilometrai, tad užtrunkama vos dvidešimt minučių. Homeras rašė, kad būtent joje grįždamas iš Trojos karo 7 metus užtruko Odisėjas. Džerba puiki kryptis romantikams, ramybės ir idilės ieškotojams. Dėl kraštovaizdžio, nepaprastos gamtos ir labai švelnaus klimato Džerba vadinama vieną gražiausių ir turizmui tinkamiausių tarp visų Viduržemio jūros salų. Ištisos grandinės gražių, saulės nutviekstų paplūdimių, šiltas smėlis ir krantus skalaujantis žydras vanduo.

Pajūrio kavinukės, kuriose būtina paragauti pupelių ir duonos sriubos su daržovėmis bei žuvimi. Mažyčiai salos turgeliai, kurių prekystaliai nukrauti vietinių dirbiniais, kilimais ar kitais audiniais. Tai – keliautojus itin žavintis Džerbos gyvenimas.

Vis dėlto vienas labiausiai į Tunisą turistus viliojančių dalykų – kelionė į nuostabiąją Sacharos dykumą. Tai dviejų nuotykis, kurio neįmanoma pamiršti. Kelionė su kupranugariais, kurios metu aplankomi istoriniai monumentai ir įspūdingas romėnų palikimas – El Džemo amfiteatras. Saulę keliautojai pasitinka prie Tuniso pasididžiavimu laikomo rausvo Chot el Džerido druskų ežero, kuris visu savo grožiu atsiskleidžia būtent rytais. Vėliau kupranugariai trumpam pakeičiami visureigiais ir per dykumą lekiama kalnų oazių bei krioklių link. Ypatinga dvasia, lankant didingąją Sacharos dykumą – tiesiog garantuota.

Saulės ir paplūdimio ištroškusiems

Tunisas yra viena geriausių krypčių ir tiems, kurie šalies pažinimą planuoja derinti su tingiu gulinėjimu paplūdimyje. O juolab ši šalis prioritetinė tiems, kurie pasirengę atostogas skirti tik jūrai, smėliui ir paplūdimiui. Ilgai besidriekiantys šilto ir švelnaus smėlio paplūdimiai, žydra jūra ir beveik visada garantuota saulė bei šiluma – ar gali tai nevilioti?

Kurortų, žadančių įvairaus stiliaus poilsį Tunise apstu. Keliautojų itin pamėgtas yra Susos miestas, tai – ne tik antras pagal svarbumą šalies miestas, bet ir vienas didžiausių turizmo centrų. Susą drąsiai galima vadinti aktyvesniu kurortu, kurį turėtų rinktis aktyvesnį, triukšmingesnį poilsį mėgstantys keliautojai. Čia gausų įvairių kavinių, įtiksiančių kiekvieno skoniui – tiek greito maisto mėgėjui, tiek gurmanui, daugybė barų ir naktinių klubų, tad liūdėti po ramios paplūdimio dienos tikrai neteks.

123rf.com/Susos miestas
123rf.com/Susos miestas

Itin dažnai turistai pasirenka ir kitą Tuniso kurortą – Chamametą. Truputį ramesnis, keliautojus traukiantis labai gražiu auksiniu paplūdimiu ir skaidria jūra. Miestui netrūksta žalumos – jame gausiai auga apelsinų ir citrinų medžiai, žaliuoja sodai ir driekiasi alyvmedžių alėjos. Chamameto jaukumą taip pat kuria žymusis jo medinis fortas, prieplauka ir palei jūrą besidriekianti promenada. Tiesa, naktinio gyvenimo čia taip pat netrūksta, tad norintieji pašėlti šokių aikštelėje šį kurortą taip pat turėtų svarstyti.

Tunisas turi ką pasiūlyti ir oazės, jūros ramybės bei romantikos ieškotojams. Norintiems pabėgti nuo didelio šurmulio vienas iš puikių pasirinkimų – Skanisas. Čia – jokių triukšmingų vakarėlių, diskotekų ir švenčių iki ryto. Palei pakrantę nusidriekusi nedidelė viešbučių grandinė ir jūra.

123rf.com/Chamametas
123rf.com/Chamametas

Skanisas ne vienintelis pasirinkimas trokštantiems atitrūkti nuo viso pasaulio. Nedidelis ir labai jaukus žvejų miestelis Mahdija taip pat glaudžia tuos, kurie ištroškę ramybės. Tiesa šis kurortas be jūros ir tykaus paplūdimio poilsio gali pasiūlyti ir vieną kitą kultūrinį, istorinį akcentą. Mahdija turi žavų senamiestį – mediną, taip pat garsėja ypatingu namų dekoravimo menu, netradicine gatvių architektūra.

Tarp labiausiai keliautojų pamiltų Tuniso kurortų negali nepaminėti kontrastingojo Monastyro. Sunku būtų rasti poilsiautoją, kuriam neįtiktų šis jaukus, bet įvairius gyventojų ir turistų poreikius suderinantis žvejų miestelis. Nuo kultūrinio palikimo – įspūdingiausio forto Šiaurės Afrikoje, Islamo meno muziejaus, jaukių gatvelių ir kavinukių, prašmatnių restoranų, malonaus klimato ir puikių paplūdimių iki nedidelių, kuklių bei didelių ir puikų „viskas įskaičiuota“ servisą besiūlančių viešbučių. Monastyras tinkamiausias kurortas tiems, kurie nori paragauti visko po truputį – ir europietiškos Tuniso, ir gilių jo tradicijų.

Daugiau informacijos rasite čia.

Remiamas turinys

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie PasaulisKišenėje