Dabar populiaru
Publikuota: 2014 gruodžio 17d. 07:00

Svečių namai Lietuvoje – kokie jie yra ir kodėl verta apsistoti juose, o ne viešbutyje?

Svečių namai Švedijoje – tipiškas keliavietis kambarys
Svečių namai Švedijoje – tipiškas keliavietis kambarys

Viešbutis ar svečių namai – tokią dilemą sprendžiantys keliautojai Lietuvoje kol kas neturi didelio pasirinkimo. Valstybinis turizmo departamentas skelbia, kad šiuo metu šalyje yra 87 svečių namai, tačiau realiai veikiančių kur kas mažiau – vos 10. Turizmo rinkos atstovai tvirtina, kad Lietuvoje trūksta išskirtinių svečių namų, kurie galėtų patraukti turistus ne tik maža kaina, bet ir savo interjeru bei vieta.

Nuo lapkričio svečių namai, kaip ir viešbučiai, klasifikuojami ir įvertinami žvaigždutėmis. Tai leis turistams iš anksto žinoti, kur jie atvyksta – į vienos žvaigždutės „bendrabutį“ ar keturių žvaigždučių nakvynės vietą. Prognozuojama, kad augant turistų srautams į Lietuvą, daugės ir ekonominės klasės keliautojų, apsistojančių kempinguose ir svečių namuose. Tai turėtų didinti konkurenciją tarp esamų įstaigų ir paskatinti naujų įmonių steigimąsi. 

Svečių namai – šeimos verslas, kuriam vadovauja vyras

Kokie yra dabar Lietuvoje veikiantys statistiniai svečių namai? Pasak kreditų biuro „Creditinfo“ vyriausiosios kredito rizikos analitikės Rasos Maskeliūnienės, tai – dviejų metų amžiaus įmonė su pradiniu 10 tūkst. litų įstatiniu kapitalu. Tokioje įmonėje oficialiai dirba 5 darbuotojai, o vadovauja vyras. Statistiškai įmonė naudojasi dviem transporto priemonėmis, kurios yra valdomos nuosavybės teise arba lizinguojamos. Metinė svečių namų apyvarta sudaro vidutiniškai 170 tūkst. litų. Užsienyje dažnai pasitaikanti praktika, kad jaunimo nakvynės namai – šeimos verslas, įprasta ir Lietuvoje.

Statistinių svečių namų metinė apyvarta sudaro vidutiniškai 170 tūkst. litų. Užsienyje dažnai pasitaikanti praktika, kad jaunimo nakvynės namai – šeimos verslas, įprasta ir Lietuvoje.

„Žinoma, ne viskas svečių namų versle einasi sklandžiai. Šiuo metu su kreditoriais vėluoja atsiskaityti maždaug kas septinta iš trumpalaikio apgyvendinimo paslaugas teikiančių įmonių. Statistinė įmonė šiame sektoriuje turi 2 pradelstus mokėjimus, tačiau jų skolos dažniausiai neviršija 300 litų“, – kalbėjo pašnekovė. R.Maskeliūnienės teigimu, dalį rizikos su svečių namais lemia paties sektoriaus jaunystė.

„Šioje rinkoje yra atsitiktinių žaidėjų, kurių ateities perspektyvos miglotos dėl patirties stokos. Bendrai vertinant trumpalaikio apgyvendinimo paslaugų įmonių būklę matyti, kad 44 proc. šių įmonių yra aukštos vėlavimo atsiskaityti rizikos, o aukštos bankroto rizikos yra 36 proc. įmonių“, – teigė R.Maskeliūnienė.

Nors į Lietuvą atvykti rekomenduoja populiariausi kelionių portalai, tačiau mūsų šalyje turistų srautas, palyginus su Vakarų Europa, yra nedidelis, be to, labai priklauso nuo sezono. Rudenį ir žiemą svečių namai neretai susiduria su pinigų srautų subalansavimo problemomis. Dėl to kartais vėluojama atsiskaityti su savo tiekėjais.

„Apibendrinant galima teigti, kad svečių namų mokumo perspektyva išlieka teigiama tiek dėl augančių atvykstamojo turizmo srautų, tiek ir dėl gerėjančio vidaus vartojimo. Neapibrėžtumo į sektorių įneša Rusijos-Ukrainos konfliktas“, – nurodė kreditų biuro „Creditinfo“ vyriausioji kredito rizikos analitikė. Tačiau ji prognozavo, kad stabilumo šioms įmonėms suteiks nuo 2015 metų sausio 1 dienos įsigaliosiantis 9 proc. PVM lengvatinis tarifas (vietoj šiuo metu galiojančio 21 proc.). 

Vertins žvaigždutėmis

Pagal Turizmo įstatymą svečių namai buvo klasifikuojami iki 2011 metų. Pastaruosius porą metų Turizmo departamentas nekontroliavo jų veiklos, mat to nenumatė 2011-aisiais Seimo priimta nauja Turizmo įstatymo redakcija. Tačiau šiemet situacija pasikeitė: Lietuvos viešbučių ir restoranų asociacijos iniciatyva, nuo 2014-ųjų lakričio, įsigaliojus Turizmo įstatymo pataisoms, svečių namai ir vėl tapo privalomai klasifikuojama apgyvendinimo paslauga, kurios kokybė bus įvertinta žvaigždutėmis. 

Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Laikinasis VTD vadovas Juozas Raguckas
Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Laikinasis VTD vadovas Juozas Raguckas

Kvalifikacijos pažymėjimą, galiosiantį dvejus metus, suteiks speciali komisija. Ji nustatys ir žvaigždučių skaičių. Aukščiausias svečių namų įvertinimas bus 4* (žvaigždutės), žemiausias – 1* (žvaigždutė). Už pažymėjimą mokėti nereikės.

„Svečių namai pagal savo klasę ir teikiamas paslaugas prilyginami „mažiesiems viešbučiams“, o jų klasifikavimo sistemos skirtos turistų patogumui, t.y. kad turistai būtų iš anksto informuoti ir galėtų rinktis norimos kokybės apgyvendinimo paslaugas. Patiems svečių namams klasifikavimas suteiks galimybių tiksliau pozicionuotis rinkoje, pritraukti tikslinius klientus“, – teigė Turizmo departamento direktoriaus pareigas laikinai einantis Juozas Raguckas.

Svečių namai ir viešbutis: ką pasirinkti?

Pigiau nei viešbutis, gera vieta, privatumo nedaug, bet naujų pažinčių – apsčiai, nemokamos pramogos, išskirtinė aplinka – tokius svečių namų privalumus vardina UAB „TravelDeals LT“, valdančios prekinį ženklą „Makalius.lt“ direktorius Rimvydas Širvinskas. Kalbėdamas apie Lietuvoje veikiančius jaunimo nakvynės namus, kelionių ekspertas pažymėjo, kad žino vos dvi tokio tipo įstaigas, esančias Vilniuje. „Man asmeniškai keista girdėti, kad svečių namų yra 87? Kur jie?“ – stebėjosi pašnekovas.

Vienas pagrindinių kriterijų, renkanti svečių namus, o ne viešbutį, yra kaina. „Žinoma, pas mus ir viešbučiuose kainos yra nedidelės, tačiau kai kuriems norisi dar labiau sutaupyti. Vis dėlto nemaža dalis turistų, apsistojančių svečių namuose, yra prisiekę „hosteliautojai“ (angl. hostel – bendrabutis, jaunimo stovyklos vieta – aut. past.). Tokiems keliautojams Lietuvoje galėtume pasiūlyti išskirtinių nakvynės vietų. Pavyzdžiui, Stokholme svečių namai įrengiami laivuose, kurie stoti krantinėse. Turistams tai įdomu – juk ne kasdien gali gyventi laive. Dar vienas pavyzdys iš Stokholmo – Jumbo svečių namai, šalia oro uosto. Jie įrengti „Boeing“ lėktuve, visas interjeras – autentiškas, net pusryčiai pateikiami taip, kaip lėktuve – supakuoti į maišelius. Nors nakvynė ten esančiame triviečiame kambaryje kainavo 200 litų, įspūdžiai nepakartojami. Nieko keisto, kad apie Jumbo svečių namus rašė visas pasaulis“, – pasakojo R.Širvinskas.

Anot pašnekovo, teisingu keliu eina „Vilnius Hostels“, pas kuriuos įrengtos japoniško stiliaus miegojimo vietos – kapsulės. „Daugiau tokių svečių namų turėtume ir apie mus rašytų pasaulio portalai“, – įsitikinęs R.Širvinskas.

Svečių namai – jauniems, taupantiems ir mėgstantiems bendrauti

Jaunimo nakvynės namai greičiausiai netiks senjorams bei šeimoms, keliaujančioms su vaikais, kadangi juose privatumo nedaug – paprastai miegama bendruose dviejų-šešių vietų kambariuose, tenka naudotis bendra virtuve ir vonia ar dušu. Tačiau, jei keliaujate vienas ar su draugais, mėgstate naujas pažintis – apsistokite jaunimo nakvynės namuose. Juose susirenka žmonės iš visų pasaulio kampelių, todėl lengvai rasite draugų, su kuriais galėsite tęsti kelionę ir kartu pigiau pramogauti. Pavyzdžiui, Paryžiuje, į Eifelio bokštą 10 žmonių grupėms taikomos nuolaidos – svečių namuose susipažinus su ten gyvenančiais turistais galima kartu pirkti bilietus ir taip sutaupyti. Kitas taupymo būdas – bendros vakarienės.

Norite sutaupyti pinigų ir nebijote bendravimo – apsistokite svečių namuose. Viešbuį rinkitės, kai tikitės ramybės ir poilsio.

„Kartą Barselonoje svečių namuose su ten gyvenusiais ispanais gaminome bendrą vakarienę. Susimetėme po 3-4 eurus, nusipirkome produktų ir kartu paruošėme puikų patiekalą: vieni skuto bulves, kiti ruošė padažą ir t.t. Viskas vyko skambant muzikai, gurkšnojant gėrimus, bendraujant“, – pasakojo R.Širvinskas. Jis tikras: svečių namuose užsimezgusios draugystės nėra vienadienės – pas kai kuriuos ten sutiktus žmones vėliau keliaudamas yra apsistojęs. „O kiek daug sužinai apie kitas kultūras. Kartą Vokietijoje svečių namuose susipažinau su pora iš Argentinos – jie papasakojo apie savo šalį. Iš karto ten užsinorėjau, – sakė kelionių ekspertas. – Kita moteris buvo iš mažyčio kaimelio Ispanijoje ir vis kartojo, kad tą kaimą būtinai turime aplankyti, nes jis nuostabus. Gyvendamas svečių namuose susipažįsti ne tik su to miesto, kuriame esi kultūra“.

Tiek Lietuvoje, tiek svetur jaunimo nakvynės namai paprastai yra turistinio srauto zonose – miesto centre ar netoli oro uosto, autobusų ar traukinių stočių. Turistams tai labai patogu, tačiau už gerą vietą kartais tenka susimokėti. „Vokietijoje yra svečių namai, kuris atsirenka klientus. Norėdamas ten patekti, turi susisiekti su jais per savo socialinį tinklą. Tuomet jie peržiūri tavo profilį ir įsitikina, ar atitinki reikalavimus. Vienas jų – esi ne vyresnis nei 40 metų. Vienu metu pas juos negali apsigyventi daugiau nei du turistai iš tos pačios šalies. Nakvynė ten nėra pigi – kaip viešbutyje. Tačiau tuose svečių namuose tarp 30 žmonių gali sutikti keliautojų iš pačių įvairiausių kraštų“, – pasakojo kelionių organizatorius R.Širvinskas.

Pažymėkite klaidą tekste pele, paspaudę kairįjį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

V.Putinas pergale gali laikyti vien patį susitikimą su D.Trumpu: kodėl?

Sportas

Prancūzų šėlionės – šampane išmaudytas treneris ir vienintelis prezidento žodis

Verslas

Šaltas Lietuvai dušas: Lenkija ir kitos šalys pinga, mūsų įmonėms bus sunkiau

Sportas

Rusų netaktas ir juokino, ir siutino – skėtį skyrė tik Vladimirui Putinui

Aktualu

„Mercedes“ nesuvaldęs panevėžietis išvertė tvorą ir užstrigo tarp namo ir medžio

24sek

Aaronas White‘as lieka Kauno „Žalgiryje“

Gazas

Benediktas Vanagas pasidalijo avarijos „Rally Estonia“ vaizdo įrašu

Sportas

Finale paskirtas baudinys sukėlė diskusijų audrą – kroatai kaltino teisėją

Vardai

„Mis Visata“ konkurse dalyvausianti transseksualė: „Pakeisti lytį – tas pats, kas pakoreguoti nosį“

Pasaulis kišenėje

Pasaulį su dviračiais naršantys turistai Lietuvoje apsistoja Vilkaviškio rajone

Deuce

Trimetis Novako Džokovičiaus sūnus ištirpdė tėtį ir Vimbldono publiką

Savaitės Lietuvos įvykiai – 15min fotografų kadruose (2018 m. liepos 09 d.-15 d.)

Sportas

„Pussy Riot“ išbėgo į aikštelę per FIFA 2018 finalą

Gyvenimas

Dizainerė V.Jakučinskaitė: bateliai nuotakai – didesnis iššūkis, nei atrodo

Sportas

Prancūzijos triumfas – įvarčių lietuje nukovė Kroatiją ir tapo pasaulio čempione

Kultūra

„Už Kremliaus sienų“: Markas Galeotti neria į Rusijos vagių pasaulį – Kremlinterną

Vardai

„Patrulio“ A.Radzevičiaus sūnaus gimtadienyje – duoklė futbolui: „Išvydęs tortą susigraudino“

Sportas

Vienas jauniausių trenerių šalyje N.Akmanavičius: „Vaikams esu draugas – ne dėdė“

Vardai

Tarp pasaulio futbolo čempionato sirgalių – ir elegantiška pirmoji Prancūzijos pora

Aktualu

Gašlios žinutės Didžiosios Britanijos ministrui kainavo postą

Naujienos

Aktualu

V.Putinas pergale gali laikyti vien patį susitikimą su D.Trumpu: kodėl?

Sportas

Prancūzų šėlionės – šampane išmaudytas treneris ir vienintelis prezidento žodis

Verslas

Šaltas Lietuvai dušas: Lenkija ir kitos šalys pinga, mūsų įmonėms bus sunkiau

Sportas

Rusų netaktas ir juokino, ir siutino – skėtį skyrė tik Vladimirui Putinui

Aktualu

„Mercedes“ nesuvaldęs panevėžietis išvertė tvorą ir užstrigo tarp namo ir medžio

24sek

Aaronas White‘as lieka Kauno „Žalgiryje“

Gazas

Benediktas Vanagas pasidalijo avarijos „Rally Estonia“ vaizdo įrašu

Sportas

Finale paskirtas baudinys sukėlė diskusijų audrą – kroatai kaltino teisėją

Vardai

„Mis Visata“ konkurse dalyvausianti transseksualė: „Pakeisti lytį – tas pats, kas pakoreguoti nosį“

Pasaulis kišenėje

Pasaulį su dviračiais naršantys turistai Lietuvoje apsistoja Vilkaviškio rajone

Deuce

Trimetis Novako Džokovičiaus sūnus ištirpdė tėtį ir Vimbldono publiką

Savaitės Lietuvos įvykiai – 15min fotografų kadruose (2018 m. liepos 09 d.-15 d.)

Sportas

„Pussy Riot“ išbėgo į aikštelę per FIFA 2018 finalą

Gyvenimas

Dizainerė V.Jakučinskaitė: bateliai nuotakai – didesnis iššūkis, nei atrodo

Sportas

Prancūzijos triumfas – įvarčių lietuje nukovė Kroatiją ir tapo pasaulio čempione

Kultūra

„Už Kremliaus sienų“: Markas Galeotti neria į Rusijos vagių pasaulį – Kremlinterną

Vardai

„Patrulio“ A.Radzevičiaus sūnaus gimtadienyje – duoklė futbolui: „Išvydęs tortą susigraudino“

Sportas

Vienas jauniausių trenerių šalyje N.Akmanavičius: „Vaikams esu draugas – ne dėdė“

Vardai

Tarp pasaulio futbolo čempionato sirgalių – ir elegantiška pirmoji Prancūzijos pora

Aktualu

Gašlios žinutės Didžiosios Britanijos ministrui kainavo postą

Parašykite atsiliepimą apie PasaulisKišenėje