Dabar populiaru
Publikuota: 2019 rugsėjo 18d. 14:33

„Tikslas – Amerika“ žemėlapyje atsiras ir Kanados lietuviškos vietos

„Tikslas – Amerika 2019“ išvyksta
„Tikslas – Amerika 2019“ išvyksta

Interaktyvus lietuviškų vietų Amerikoje žemėlapis www.tikslasamerika.lt plečiasi! Nuo 2019 m. jis pasipildys apie 100 lietuviškų vietų Kanadoje.

„Tikslas – Amerika“ (www.tikslasamerika.lt) žemėlapis kuriamas nuo 2017 m. Jame jau sužymėta per 550 vietų JAV: lietuvių bažnyčios, kapinės, klubai, žymių lietuvių kapai, paminklai lietuviams, lietuviškai pavadintos vietos 17 valstijų, kuriose lietuviško paveldo daugiausiai. Yra ir visų vietų nuotraukos, aprašymai.

Antradienį į ekspediciją išvykstantys „Tikslas – Amerika“ savanoriai Aistė ir Augustinas Žemaičiai pasiryžę dokumentuoti ir Kanados lietuviškas vietas bei Vakarinę Niujorko valstijos dalį.

„Pagal sukurto lietuviško paveldo kiekius Kanados lietuvių bendruomenė yra antroji tarp visų emigrantų iš Lietuvos bendruomenių (nusileidžia tik JAV). Be to, bendruomenė tebėra labai gyva: daugelis lietuvių bažnyčių, klubų ir kitko Kanadoje tebeveikia“, – sakė ekspedicijos vadovas Augustinas Žemaitis.

„Tikslas – Amerika 2019“ išvyksta
„Tikslas – Amerika 2019“ išvyksta

„Daugelį vietų, kurias lankysime, prieš 60–70 metų sukūrė nuo sovietų pasitraukę lietuviai: jie jautėsi tremtiniais ir todėl Kanadoje įrengė tikrus gabalėlius Lietuvos, apie kuriuos Lietuvoje žinome mažai, – teigė jis. – O atrasti verta: juk visa tai kūrė įžymūs lietuvių menininkai ir architektai, tad viskas ne tiesiog labai lietuviška, bet ir įspūdinga, reikšminga. Kanadoje yra net Dainavos ežeras: lietuviai išrūpino, kad Kanada taip pavadintų vietą, kur jie statėsi vasarnamius.“

„Tikslas – Amerika 2019“ ekspedicija į Kanadą ir Vakarinę Niujorko valstijos dalį vyks rugsėjo 18 – spalio 10 d. Kaip ir ankstesniais metais vykusių ekspedicijų metu, ir šios ekspedicijos dalyviai pažymės tikslias lietuviško paveldo vietas, jį fotografuos, išklausys ir užrašys vietos lietuvių pasakojamas istorijas. Visa tai bus nemokamai internete prieinama visiems, visa informacija bus pateikta lietuvių ir anglų kalbomis.

„Dažnai sulaukiame klausimų, ar mes tik dviese taip viską imame ir padarome“, – sakė ekspedicijos savanorė Aistė Žemaitienė. – Nors taip, greičiausiai teisinga pasakyti, kad pasidalinę darbus daugiausiai plušame mes abu, tačiau milžiniška pagalba yra JAV, o šįmet – ir Kanados lietuviai – susitinkantys mus prie lietuviškų objektų, papasakojantys apie lankomas vietas, padedantys patekti vidun (kas kartais tikrai būna nelengvas uždavinys, jei tas objektas jau daugybę metų uždarytas). Labai vertiname, kad dėmesį rodo ir diplomatinės institucijos – ambasados ir konsulatai.“

„Tikslas – Amerika 2019“ išvyksta
„Tikslas – Amerika 2019“ išvyksta

„Džiaugiamės, kad lietuviškų vietų žemėlapyje atsidurs ir Kanada. Tai leis į Kanadą vykstantiems lietuviams pamatyti daugiau, nei jie tikėjosi“, – sakė Kanados reikalų laikinasis patikėtinis Lietuvoje Richardas Martinas-Nielsenas.

„Tikslas – Amerika“ ekspedicija susilaukė didelio Lietuvos ir JAV žiniasklaidos dėmesio, žinia apie sukurtą interaktyvų lietuviškų vietų JAV žemėlapį netruko pasiekti kone viso pasaulio lietuvių – pernai ekspedicijos dalyviai Aistė ir Augustinas Žemaičiai JAV tiesiogiai dalyvavo Ilinojaus valstijos radijo laidoje, davė interviu vietos televizijoms ir vietos laikraščiams. Viso projekto ekspedicijų dienoraščiai rodyti LRT PLIUS laidose „Pasaulio lietuvių žinios“, apie ekspediciją nuolat rašė 15min portalas.

„Šįmet esame numatę nemažai ankstesnių kelerių metų ekspedicijų pristatymų, visgi nemažai jų metu teko pamatyti ir nufotografuoti, nufilmuoti – Kanadoje pristatymų turėsime mažiausiai 7, o JAV – mažiausiai 5. Labai kviečiame vietos lietuvius ateiti, susipažinti, pabendrauti ir sužinoti, kas gi tokio įdomaus lietuviško yra JAV ir Kanadoje. Pristatymai vyks Klivlando, Detroito, Monrealio, Toronto, Londono, Hamiltono, Misisogos miestuose“, – sakė „Tikslas – Amerika“ projekto vadovas Augustinas Žemaitis. Pristatymų laikus sužinoti, o taip pat ir visą ekspediciją sekti galima feisbuko paskyroje „Gabalėliai Lietuvos.

Žemėlapis http://www.tikslasamerika.lt bei lietuviško paveldo užsienyje enciklopedija http://www.gabaleliailietuvos.lt naujais ekspedicijos objektais bus papildyti iki 2019 m. gruodžio 1 d.

Komentarai

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Ekspertai pataria
Skanumėlis

Video

01:13
04:47
02:25

Dabar tu gali

Parašykite atsiliepimą apie PasaulisKišenėje