Dabar populiaru
Publikuota: 2016 lapkričio 12d. 14:12

Trumpa pasaka Kroatijoje: neįtikėtinas žalumos, žydrumo ir autentikos derinys

Apie sunkiai žodžiais apsakomą Kroatijos grožį dažnas yra girdėjęs iš draugų, giminių ar bendradarbių, keliavusių po ją nuosavu automobiliu ir išnaršiusių kiekvieną kampelį. Netrukus su šia šalimi galės susipažinti ir tie, kurie labiau mėgsta poilsines atostogas su mažesniais ar didesniais pažintiniais intarpais arba net be jų. Mat Kroatija papildė Lietuvos kelionių organizatorių vasaros pasiūlos sąrašą – ką keliautojams siūlo ši šalis?

Kroatija iš tiesų yra viena iš tų šalių, kurioje sau tinkamą poilsį galėtų atrasti kiekvieno tipo keliautojas. Kalnų, serpantinų, kvapą gniaužiančių atodangų – daugiau nei galima įsivaizduoti. Nacionalinių parkų, sodriai žalios gamtos, mėlynų ežerų ir beprotiško žydrumo jūros – prašau. Jaukių įlankose įsispraudusių kurortų šeimai, šurmulingų miestelių jaunimui – taip pat. Architektūros paminklų, kultūros dvasios – dar daugiau.

123rf.com nuotr./Kroatija
123rf.com nuotr./Kroatija

Iki šiol į Kroatija vykdavo lietuviai labiau mėgstantys pažintinį poilsį – sėsdavo į nuosavą automobilį ir traukdavo iki Kroatijos. Nors neretas susiplanuoja kelias dienas poilsiui, tikrų poilsinių kelionių mėgėjai galimybių ištiesti kojas ant gulto viename gražiausių Kroatijos kurortų turėjo mažiau. Gal ne galimybių, o paskatos. Mat poilsinių kelialapių, užsakomųjų reisų būtent su poilsio paketu – nebuvo. Jau nuo kitų metų vasaros į Kroatiją kelionių organizatoriais siūlys ne tik pažintines keliones autobusu, bet ir poilsinius kelialapius skrendant lėktuvu.

Turkijai, Kanarų ir Graikijos saloms Kroatija bus itin rimta konkurentė – dabar ją pasiekti taip pat lengva – vos kiek daugiau nei kelios valandos, o su poilsio kokybe Kroatija dar ir kaip gali konkuruoti. Ir vis dėl to, kokie pagrindiniai akcentai – kodėl verta rinktis būtent Kroatiją?

Oras ir Adrijos šiluma

Neretai sakoma, kad Kroatija gali pasigirti „prisijaukinanti“ daugiausia saulės Europoje – būtent šios šalies pakrantėse skaičiuojama daugiausia saulėtų valandų. Ne tik saulėtų, bet ir karštų. Švelnesnį klimatą mėgstantys žmonės išvyką į Kroatiją galėtų planuoti gegužės pabaigoje–birželį. Tada šalyje bunda turistų sezonas, jau pradeda šilti oras – temperatūra svyruoja nuo 21 iki 22 laipsnių dienomis, tokiu metu iki 20 ar daugiau įšyla ir žydrieji Adrijos vandenys.

123rf.com nuotr./Kroatijos paplūdimys
123rf.com nuotr./Kroatijos paplūdimys

Pats vasarotojų įkarštis Kroatijoje – liepą ir rugpjūtį, būtent tada Adrijos pakrantės atsiveria visu dosnumu. Poilsiautojai gali mėgautis saule ir šiluma į valias – vidutinė temperatūra siekia 26–27 laipsnius, o būna ir dienų, kai termometrų stulpelis kilsteli ir iki 30. Vienas didžiausių šio regiono privalumų – šilta jūra. Paties sezono piko metu poilsiautojai brenda į iki 26–28 laipsnių įkaitusią jūrą. Atrodo, tobulesnių sąlygų atostogoms ir negalėtum sugalvoti. O tai – dar tik pradžia to, ką Kroatija gali pasiūlyti.

Neapsakomas pakrančių grožis

Kroatija gali pasigirti turinti net 1 800 kilometrų pakrantę. Smėlio ruožų tarp jų nedaug, tačiau tai – turi kitą privalumą. Pakrantės dažniausiai uolėtos, raižytos, tačiau būtent tai ir suteikia šiai šalia išskirtinumą ir grožį. Miesteliai ir kurortai neretai įsikūrę didesnėse ar mažesnėse įlankose, kur juos apsupa neregėto grožio kalnai, o krantus skalauja žydra jūra. Būtent tokio atotrūkio, susiliejimo su įspūdinga gamta ir atvyksta čia milijonai keliautojų.

Keliaujantiems su vaikais smėlio paplūdimys dažnai yra vienas svarbiausių kriterijų, nors ne daug, bet ir tokių Kroatija turi. Pasirinkus poilsį jame kartais gali ir nesuprasti – ar esi Europoje, ar kur toli, kokiame itin egzotiškame krašte. Vienas iš populiariausių šalies smėlio paplūdimių – Meduline, jis palei pakrantė nusidriekęs gerą kilometrą. Šeimas su vaikais dėl itin patogaus priėjimo prie jūros traukia ir tokie paplūdimiai kaip Crni molo, Saharun, Rajska ar Zaton. Tai – išties puikūs pasirinkimai.

123rf.com nuotr./Mlinis
123rf.com nuotr./Mlinis

Vieni apsupti žaluma, pušų miškais, kuriuose galima prisiglausti, norint pasislėpti nuo saulės kaitros. Kiti – netoli nuo itin patrauklių pasivaikščiojimui promenadų, kavinukių, treti gali pasiūlyti itin daug pramogų šeimoms su vaikais ar aktyviai laisvalaikį paplūdimyje norinčioms leisti kompanijomis. Aerobika, vandens ir paplūdimio tinklinis, mini golfas – visa tai pačiam paplūdimyje.

Vis dėlto, be minėtų daugybės privalumų, būtina pabrėžti tai, dėl ko Kroatijos paplūdimiai garsėja visame pasaulyje – švariu jūros vandeniu. Šiltas, žydras ir skaidrus Adrijos vanduo ne tik sužavi atostogautojus, bet ir suvilioja grįžti, o dažnai net ne kartą.

Autentikos kvapas

Taip, Kroatija kitokia. Pamilusiems Turkijos paslaugumą ir „viskas įskaičiuota“ stilių vykstant į Kroatija reikės kiek persiorientuoti. Jokiu būdu Kroatija nesiūlo prastesnių sąlygų – čia daugiau kvepia autentika ir jausmu.

Nors Kroatija po truputį juda tradicinių europietiškų kurortų link, ji stengiasi išlaikyti ir savąjį „aš“. Mėgstantys modernumą ir itin didelį komfortą, kur apsistoti, neabejotinai ras, tačiau šioje šalyje vyrauja kiek kitoks poilsio stilius. „Viskas įskaičiuota“ sistema Kroatijoje nėra populiari, ne visuose viešbučiuose poilsiautojai ras lauko ar vidaus baseinus. Taigi – ką tada ras, klausite? Ogi autentiškumą.

123rf.com nuotr./Cavtatas
123rf.com nuotr./Cavtatas

Dalis įspūdingo grožio pakrantėse išsidėsčiusių „namukų“– istoriniai viešbučiai, išskirtinio interjero, jaukios savitos dvasios, priklausantys architektūros paveldui. Tačiau tai, kad mena senus laikus, jokiu būdu nereiškia prasto kokybės, šie namukai keliautojų įvardijami kaip itin tvarkingi, o jų aptarnavimo kokybė įvertinta ir tarptautiniu mastu – „World Travel Awards“ apdovanojimu.

Nuo šurmulio iki pušų ramybės

Kas galėtų prilygti Kroatijai kurortų grožiui, reikėtų gerai pagalvoti. Ko jiems trūksta – reikėtų pagalvoti dar geriau. Dažnas apsuptas įspūdinga žaluma, pušimis, horizonte, toliau ar arčiau, ypatingo žydrumo jūra, kuri skalauja įvairių spalvų, formų ir dydžių uolienas.

Į visa tai gali žvelgti iš jaukios pajūrio kavinukės, kiek aukščiau įsikūrusio ir panoraminį vaizdą siūlančio restorano, gal autentiško viešbučio balkono arba… tiesiog pavakarę įmerkus koją į tą pačią šiltą jūrą. Tai, koks būtent bus poilsis, priklauso ir nuo konkretaus kurorto, kurių gyvas velnias, pasirinkimo.

Aktyvaus, sportiško, šurmulingesnio, o kartu ir labai tingaus „paplūdimio“ poilsio beieškantiems puikiai tiktų Baben Kuko kurortas. Jį veikiausiai galima vadinti vienu universaliausių kurortų. Išsidėstęs vos 4 km nuo Dubrovniko, jis atveria pasilinksminimo galimybes – mat intensyvus naktinis gyvenimas pasiekiamas net viešuoju transportu.

123rf.com nuotr./Mlinis
123rf.com nuotr./Mlinis

Tačiau Baben Kukas labai pritaikytas ir šeimoms su vaikais, mat didžiuliame smėlio paplūdimyje mažyliams įkurtas net pramogų parkas. Paminėtina ir tai, kad paplūdimys itin gerai pritaikytas žmonėms su negalia ir senjorams.

Prioritetą aktyvesniam poilsiui teikiantys keliauninkai turėtų svarstyti ir Mlinio galimybę. Tai – vienas labiausiai išvystytų turistinių regionų. Ypač daug pramogų čia ras vandens ir paplūdimio sporto mėgėjai. Jų pasiūla čia yra itin didelė – nuo nardymo, čiuožimo vandens slidėmis, katerių ir buriamo iki paplūdimio tinklinio, dviračių ar net žygių į kalnus.

Vis dėlto norintys ramesnio ir intymesnio poilsio pasirinkimų turi dar daugiau. Vienas iš tokių –kelis tūkstančius gyventojų teturintis pakrantės miestelis Cavtatas. Jį galima įvardinti tikru romantikų rojumi – jaukus viduramžių senamiestis, pušyse paskendę pasivaikščiojimo takai, jaukūs restoranėliai ir atokios, jūros skalaujamos įlankėlės.

Panašaus pobūdžio poilsio mėgėjams puikiai tiktų ir Srebrentas ar Lapadas. Kurortai, kuriose puikiai atsiskleidžia tai, kuo pirmiausia ir kviečia pasimėgauti Kroatija – kalnų, jūros ir žalumos sinteze.

Lankytinų vietų – ne vienai kelionei

Kroatija tinka ir tiems, kurie nori ne tik padrybsoti paplūdimyje ir svajingai pasivaikščioti pakrantėmis. Pats tiems, kurie nori ir susipažinti „ką nors“ pamatyti. Svarbiausia, kad ši šalis turi aibę pasiūlymų nuo žadą atimančių parkų, ežerų ir kalnų iki didingų architektūros paminklų.

Pradėti galima nuo unikalia dvasia alsuojančio Dubrovniko. Vienas įstabiausių šio miesto akcentų – išskirtinės formos iškyšulys, kuriame įsikūręs didingas senamiestis. Dubrovniko gynybės sienos, pastatytos dar IX a., laikomos geriausiai išsilaikiusiomis visame pasaulyje. Lankantis šiame mieste galim užeiti ir į seniausią Europoje vaistinę, aplankyti pranciškonų ir dominikonų vienuolynus, nevertėtų praeiti pro šalį ir pamačius Jureivystės muziejų. O kaip gi įstabioji Dubrovniko katedra, Minčetos fortas, Šv. Blažiejaus bažnyčia ir daugybė kitų dėmesio vertų objektų.

123rf.com nuotr./Dubrovniko katedra
123rf.com nuotr./Dubrovniko katedra

Planuojant, kaip praturtinti ir paįvairinti poilsinę kelionę, reikėtų atkreipti dėmesį ir į kitus nepakartojamo grožio miestus. Visą architektūrinių stilių paletę galintis pasiūlyti Splitas, vienas renesansinės epochos kultūros centrų – Šibenikas ar romėniška dvasia alsuojanti Pula.

Ypatingu grožiu išsiskirianti Kroatija poilsiautojus traukia ne tik pajūrio ir žemišku grožiu. Pastarajai priklauso daugiau kaip tūkstantis salų, į bent vieną iš jų tikrai vertėtų užklysti. Viena turistų mėgstamiausių ir jiems patraukliausių – miškais ir vynuogynais apaugusi Mleto sala. Turistai dažnai plukdinami ir į tankiai apgyvendintą Koločepo sala, puikia panorama galinčią privilioti Bračo salą, Krkas ar vienos vaizdingiausių Europos salų titulą turintį Hvarą.

123rf.com nuotr./Plitvicės ežerų nacionalinis parkas
123rf.com nuotr./Plitvicės ežerų nacionalinis parkas

Kalbant apie labiausiai dėmesio vertus Kroatijos objektus negali nepaminėti keliautojų numylėtų Plitvicės ežerų nacionalinio parko, tai – atgaiva gamtos mėgėjams. Turistų dėmesio neabejotinai verta ir Krkos upė su septyniomis grupėmis įspūdingų krioklių, Istrijos pusiasalis, Auksinio rago kyšulys, Brijūnų nacionalinis parkas ir daugybė kitų gamtos grožių. Kroatijos lobiai – vieni už kitą gražesni. Aplankyti visko vienu kartu neabejotinai nepavyks, todėl belieka išsirinkti pirmuosius tikslus, kuriuos aplankę, neabejotinai planuosite antrą vizitą į Adrijos lobyną.

Remiamas turinys

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

15min tema

Sergu atsakingai

Sergu atsakingai
Sergu atsakingai

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie PasaulisKišenėje