Dabar populiaru
Publikuota: 2019 vasario 11d. 20:54

Ukrainoje – kosmoso bažnyčia

Kosmoso bažnyčia Ukrainoje
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Kosmoso bažnyčia Ukrainoje

Įsivaizduokite, kad žengiate į tradicinę stačiatikių bažnyčią su dideliu auksiniu kryžiumi ant kupolo. Ką tikitės ten pamatyti? Šventųjų paveikslus, šventikus, įprastinius religinius akcentus... Bet ne šioje Ukrainos bažnyčioje – čia rasite pirmojo žmogaus kosmose Jurijaus Gagarino šalmą ir mėnuleigį.

Medinė bažnyčia centrinėje Ukrainoje, Chmelnyckio Perejaslave, yra vienas iš tūkstančių pastatų, kurie per Sovietų Sąjungos vykdytą antireliginę kampaniją buvo sugriauti arba paskirta jų paskirtis.

Dabar tikintieji vis garsiau klausia, ar neturėtų šie buvę maldos namai būti grąžinti Bažnyčiai. Praėjusį mėnesį Ukrainoje buvo įkurta Ortodoksų bažnyčia, taip nutraukiant istorinius ryšius su Rusijos ortodoksų bažnyčia.

Kosmoso muziejaus darbuotojai teigia, kad šventikai jau net buvo aplankę šią vietą ir išbandę akustiką, tačiau kol kas atkurti čia maldos namus planų nėra.

Aštuntajame dešimtmetyje įkurtas muziejus saugo unikalius daiktus. Pavyzdžiui, čia galima apžiūrėti kostiumą, su kuriuo kosmonautas Viačeslavas Zudovas buvo atvirame kosmose; Jurijaus Gagarino parašiutą ir kitų asmeninių daiktų. Šv. Paraskevės bažnyčioje iš viso yra daugiau nei 450 objektų.

Sovietai antireliginei propagandai dažnai pasitelkdavo kosmoso tyrinėjimą – kaip įrodymą, kad Dievo nėra. Kai kurie maldos namai buvo paversti ateizmo muziejais, planetariumais.

Daug žmonių visgi sutaria, kad jeigu ne muziejus, ši cerkvė galbūt jau net neegzistuotų. Ji anksčiau stovėjo kaimelyje, kuris buvo specialiai užtvindytas įrengiant vandens rezervuarą. Bažnyčia buvo vienas iš keleto pastatų, kurie buvo perkelti į naują vietą.

Šiandien muziejus atrodo gana pavargęs. Mėlyni dažai lupasi nuo sienų, ekspozicija atrodo gana apleista. Dauguma lankytojų čia užsuka tik vasarą – pastatas nešildomas, žiemą temperatūra čia nukrenta žemiau nulio. „Čia šalta kaip kosmose“, – juokavo viena darbuotoja, dėvinti paltą ir kepurę.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Gerumu dalintis gera

Video

01:09
02:13
02:24

Dabar tu gali

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie PasaulisKišenėje