Dabar populiaru
Publikuota: 2018 gruodžio 5d. 16:03

Žiemos atostogos Lenkijoje – ką verta pamatyti ir patirti

Varšuvos senamiestis laukia Kalėdų
123RF.com nuotr. / Varšuvos senamiestis laukia Kalėdų

Vis daugiau lietuvių atranda savo kaimynę Lenkiją. Ir ne tik kaip apsipirkimų vietą. Poilsis, pramogos ir mūsų bendros istorijos pėdsakai – čia kiekvienas gali pamatyti, patirti tai, kas jam įdomu ar naudinga.

Ir keliauti į Lenkiją yra patogu – joje vis mažiau siaurų ir nepatogių kelių, juos keičia modernios autostrados. Iš Vilniaus, Kauno, Palangos oro uostų nemažai įvairių skrydžių krypčių į Lenkijos miestus.

Žiemos pramogos – visai šalia

Mėgstantiems slidinėti visai nebūtina keliauti į Italiją ar Prancūziją – kaimyninėje Lenkijoje galima pasimėgauti ne tik kalnų, bet ir lygumų slidinėjimo trasomis. Lenkijos ir Slovakijos pasienyje esantys Tatrų kalnai yra ideali vieta žiemos poilsiui bei pramogoms.

123RF.com nuotr./Slidinėjimo trasa, Tatrai, Lenkija
123RF.com nuotr./Slidinėjimo trasa, Tatrai, Lenkija

Kurortinis Zakopanės miestelis ankščiau buvo kalnakasybos centras, tačiau nuo XIX amžiaus garsėja savo gydyklomis, grynu oru bei pasakiškais kraštovaizdžiais. Jau tais laikais jis buvo žinomas ir mėgiamas lietuvių. Beje, Zakopanėje gydėsi ir mirė lietuvių rašytojas Jonas Biliūnas.

Šiuo metu tai ir slidinėjimo mėgėjų rojus: yra trasų, kur aukščių skirtumai siekia net vieną kilometrą. Tie, kuriems patinka ne tokie ekstremalūs pojūčiai, gali ramiai slidinėti lygumų trasose. Jos išsiraizgiusius daugiau nei 50 kilometrų.

Šis kurortinis miestas labai patiks keliaujantiems su vaikais. Mažiesiems daug džiaugsmo bus vandens pramogų parke arba žemės trauką demonstruojančiame name, kuris pastatytas... aukštyn kojomis.

123RF.com nuotr./Zakopanė žiemą
123RF.com nuotr./Zakopanė žiemą

Lenkijoje keliautojus maloniai nustebina ne tik kainos, bet ir paprasta komunikacija. Žmonės čia šilti ir draugiški, o daugelis jaunų žmonių, kaip ir Lietuvoje, taip ir Lenkijoje, puikiai kalba angliškai.

Tiesa, Lenkijoje yra ir daugiau kalnų, ne tik Tatrai. Yra Beščiadai, Pieninai, Stalo kalnai, Sudetai. Juose irgi daugybė tradicinių kalnų pramogų. Sudetai išsiskiria tuo, kad juose gausybė požeminių urvų. Vieni pritaikyti turistams, kiti – dar neištyrinėti ir todėl pavojingi ir į juos patekti kol kas negalima.

Prisiliesti prie istorijos

Nuo Zakopanės iki Krokuvos – vos šimtas kilometrų. Istorijos mylėtojams nepamatyti Krokuvos, reiškia nepamatyti ir dalies savo valstybės istorijos.

Juk Vavelio pilyje gyveno Lenkijos karaliai ir Lietuvos didieji kunigaikščiai. Dabar pilyje yra įrengtas muziejus, kuriame demonstruojama valdovų buitis: gyvenamosios patalpos, karūnacijos salė, ginklinė ir iždas. Šalia esančioje Katedroje ilsisi Lietuvos didieji kunigaikščiai ir Lenkijos karaliai: Jogaila, jo sūnus Kazimieras, Žygimantas Senasis ir Žygimantas Augustas, Steponas Batoras, poetai – Adomas Mickevičius ir Julijus Slovackis, sukilėlių vadas Tadas Kosčiuška ir daugelis kitų garsių, abiem kaimynėms svarbių bei nusipelnusių žmonių.

123RF.com nuotr./Vavelis žiemą. Krokuva, Lenkija
123RF.com nuotr./Vavelis žiemą. Krokuva, Lenkija

Krokuva didžiuojasi nuostabiu viduramžišku senamiesčiu, kuris pelnytai gali pretenduoti į vieną gražiausių Europoje, o jame – vienas seniausių Europos universitetų – Jogailos universitetas. Šiandien miesto gatvėse verda gyvenimas – parduotuvės, kavinės, restoranai, meno galerijos kviečia užsukti ir pamatyti šiuolaikinės Lenkijos žavesį, persipinantį su istoriniu paveldu.

Netoli Krokuvos yra UNESCO saugomos Vieličkos druskų kasyklos, kurios veikė nuo 13 amžiaus. Keliautoją pribloškia įspūdingi labirintai, kurie tęsiasi net 300 kilometrų ir išsiraizgę net 9 lygiais

Šiandien šis požeminis pasaulis pasakoja apie druskos kasėjų kasdienybę, kurioje ne tik siauri praėjimai, bet ir erdvios salės, stulbinančio grožio koplyčia.

Gdanskas ir Malborkas

Į Gdanską keliauti patogu ir nebrangu tiek renkantis kelionę lėktuvu, tiek autobusu. Šis uostamiestis klestėjo nuo pačių seniausių laikų, tiesa, išgyvendamas ir karus, ir sugriovimus. Jis priklausė prūsams, vokiečiams, lenkams. Įdomu, kad Gdansko laivų statyklose gimė „Solidarumo“ judėjimas.

Iki šiol išlikęs XIV a. statytas Biržos pastatas, kuriame buvo įsikūrusi pirklių gildija, liudija apie turtingą miesto praeitį. Įspūdinga gotikinė Gdansko katedra, statyta iš plytų, net keli išlikę senieji miesto vartai.

Violetos Grigaliūnaitė/15min.lt nuotr./Gdanskas
Violetos Grigaliūnaitė/15min.lt nuotr./Gdanskas

Lietuviams yra būtina aplankyti ir Malborko pilį, kuri yra visa netoli Gdansko. Galima drąsiai teigti, kad tai viena gražiausių ir įspūdingiausių gotikinių Europos pilių. Ji buvo pastatyta kryžiuočių XIII amžiuje. Kažkada joje gyveno Didysis ordino magistras, čia buvo įrengtas kalėjimas, kuriame buvo kalintas ir Lietuvos didysis kunigaikštis Kęstutis.

Dabar čia muziejus, kuriame eksponuojami Viduramžių ginklai, buities, namų apyvokos reikmenys, o keliomis užsienio kalbomis kalbantys gidai svečiams iš Lietuvos mielai parodo ankštą kamerą, iš kurios pavyko Kęstučiui pasprukti.

15min.lt nuotr./Marienburgo pilies bažnyčia
15min.lt nuotr./Marienburgo pilies bažnyčia

Besikeičianti Varšuva

Nuo Vilniaus iki Varšuvos – vos 470 kilometrų. Lenkijos sostinę dabar atranda tie keliautojai, kurie nori patirti modernaus didmiesčio dvasią.

Tai labai greitai augantis, dinamiškas ir jaunatviškas miestas, kuriame vyksta daugybė įvairių renginių.

Ir tikras džiaugsmas norintiems apsipirkti – daugybė prekybos centrų, parduotuvių. Norintys pasimėgauti maistu kokiame nors restorane taip pat nenusivils.

123RF.com nuotr./Varšuva naktį
123RF.com nuotr./Varšuva naktį

Nors Varšuva atrandama kaip modernus miestas, joje nemažai paveldo. Yra išlikusi karalių pilis, kurioje Abiejų Tautų Respublikos valdovai rezidavo XIV-XVIII amžiais.

Tiesa, Varšuvos senamiestis, kuris buvo sugriautas per Antrąjį pasaulinį karą, yra atstatytas. Bet jame daugybė lankytinų vietų: Nacionalinio muziejaus kolekcijoje saugomi senovės egiptiečių, graikų, romėnų meno kūriniai, archeologiniai radiniai. Taigi, puiki vieta apsilankyti su mokyklinio amžiaus vaikais.

Buvusioje miesto centrinėje sostinės stotyje dabar įrengtas Varšuvos traukinių muziejus, kuriame eksponuojama senoviniai vagonai, įvairi geležinkelio įranga, net geležinkeliečių uniformos. Tai tikras džiaugsmas mažesniems vaikams.

Torunė – Koperniko ir universiteto mietas

Lietuvių dar neatrasta, bet dėmesio verta yra Torunė. Tai ant Vyslos kranto įsikūręs senovinis miestas. Nedidelę gyvenvietę XIII amžiuje nukariavo kryžiuočiai ir ten pastatė pilį ir miestą, kuriuos po pusantro šimto metų išvijo lenkai.

Šiandien tai pramoninis miestas, su vienu didžiausių senamiesčių Lenkijoje. Miestas įsikūręs abipus upės. Vyslos dešiniajame krante taisyklingo vidurinių amžių plano Senamiestis ir Naujamiestis; XIII a. abu apjuosti gynybine siena (su bokštais ir vartais) ir fosa (gynybiniu grioviu). Vienas gražiausių statinių senamiestyje – gotikinė rotušė. Į jos bokštą galima užlipti, iš kurio atsiveria nuostabus upės bei miesto vaizdas.

Kairiajame krante jau šiuolaikinis miestas, gyvenamieji jo rajonai. Dėl savo išskirtinės architektūros Torūnės senamiestis yra įtraukta į UNESCO saugomų miestų sąrašą.

Šiam miestui ypatingo žavesio teikia šiuolaikinių menininkų darbai: tarp gotikinių, barokinių pastatų, bažnyčių netikėtai išnyra mažos skulptūros: šuo, asilas ar ant kokios nors palangės nutūpęs angelas.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Torunės senamiestis
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Torunės senamiestis

Torunėje galima aplankyti iki šiol išlikusį namą, kuriame gyveno N.Kopernikas. O jo vardo universitetas yra vienas geriausių pasaulyje, kuris yra, žinoma, kad Torunėje.

Grįžtantiems iš Torunės nereikia sukti galvos dėl lauktuvių. Miestas garsėja savo meduoliais, kurie yra pačių įvairiausių formų ir skonių.
Atradus Lenkiją, kaip įdomių, patogių ir turiningų kelionių šalį, ten norisi grįžti vėl ir vėl.

Parengta bendradarbiaujant su:

Inicijuotas turinys
Komentarai

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Strasbūro atakos įtariamasis buvo stebimųjų sąraše: ką reiškia kategorija „S“?

Pasaulis kišenėje

Staiginės kaime – paaiškinimas, kodėl Berlyne yra Tauragės gatvė

Aktualu

Vladimiras Putinas supranta, kad repo muzikos neuždraus, todėl nori ją kontroliuoti

Gyvenimas

Dvidešimt metų neįgaliojo vežimėlyje sėdintis Andrejus: „Ribos yra mūsų galvose“

Aktualu

Kaune – mūšis dėl požeminių konteinerių vietos: gyventojai iškvietė net policiją

„Vieni vartai“: nacionalinio stadiono cirkas, A lygos gelbėjimo planas ir Čempionų lyga

Gyvenimas

Išgirdusi Parkinsono ligos diagnozę, moteris atrado antrą kvėpavimą: žmonės dažnai mūsų nesupranta

Aktualu

Lietuvis narkotikų prekeivis prisidengė dviem nepilnametėm mergaitėm

Pasaulio savaitės įvykiai – įspūdingiausiuose kadruose (2018 gruodžio 9 – 15 d.)

Vardai

Saulius Prūsaitis surengė finalinį „39“ šou – publika jį vadina metų koncertu

Aktualu

Paulius Jurkevičius: Dovanų skonis. Turtuoliams, vidutiniokams, taupiems

Vardai

54 kilogramus numetusi R.Antonovienė nepaliauja stebinti: pakeitė šukuoseną ir pasiputlino lūpas

Kultūra

Talino kino festivalis: kelionė po savo įsimylėjimų istoriją ir gedulo anatomija

Mokslas.IT

Ar apsimoka pirkti naujausią telefono modelį? Atsakymas jus nustebins

Gyvenimas

Darius sukūrė filmuką ir pasipiršo kino teatre: slapta kamera užfiksavo merginos reakciją

Gazas

Dabar viskas aišku: trinktelėsite automobilio durelėmis – pildysite deklaraciją

N-18 Vardai

Argentiną drebina sekso skandalas: 16-metę „Bjauriojo ančiuko“ aktorę išprievartavo serialų žvaigždė

Kultūra

Reta M.Prousto knyga parduota už rekordinę 1,5 mln. eurų sumą

24sek

Rezultatyvus A.Juškevičius pralaimėjo, M.Kalnietis džiaugėsi pergale

Vardai

Naujas reperės Nicki Minaj draugas – už žmogžudystę kalėjęs seksualinis nusikaltėlis

Naujienos

15min iš Briuselio Verslas

„Coca-Cola“ tikina vaikams limonado nereklamuojanti, bet Kalėdų reklamos neatsisako

Aktualu

Jungtinės Karalystės parlamentarai susigrąžina „Brexit“ kontrolę

24sek

Lietuviškas sąsajas atskleidęs D.Blattas įžvelgė klaidinantį „Žalgirio“ įspūdį

Verslas

Ūkio ministerija siūlo atverti „žaliąjį koridorių“ stambiems investiciniams projektams

Sportas

Futbolo federacija paskelbė apie jau Kipre dirbančio trenerio atsistatydinimą

Aktualu

Alytuje 525-uoju BMW atbulomis važiavęs vairuotojas partrenkė pėsčiąją: ieškomi liudininkai

Aktualu

Dalyje Lietuvos nutraukiama vilkų medžioklė

Pasaulis kišenėje

Ar jau žinai, kaip dabinsi savo kelionių eglutę?

Aktualu

Kaune pagerbti tragiškai žuvę Lietuvos Respublikos ministrai: 16 jų sušaudė

Aktualu

L.Bielinis ir A.Ramonaitė 15min studijoje: ką darys prezidentė?

Sportas

Lietuvos olimpinių federacijų asociacija apie „Olifėjos“ skandalą: „LTOK mus apmulkino“

Aktualu

S.Skvernelis apie patarėjo S.Malinausko vertinimus: tai jo asmeninė nuomonė

Maistas

Desertas lyg iš sniego: kaip paruošti šventinį stalą papuošiančius morengus? 3 receptai

Pasaulis kišenėje

Vokietijoje – daugiau nei dviejų milijonų vertės auksinė Kalėdų eglė

Aktualu

Su Sauliumi Skverneliu Liana Ruokytė-Jonsson ir Kęstutis Navickas dirbti nebenori

Aktualu

Geležinio Vilko gatvėje vėl avarija – spūstyje kamavosi šimtai Vilniaus vairuotojų

Aktualu

ŠMM kartoja: ministerijos patalpos nėra vieša erdvė kitų organizacijų pasitarimams

Aktualu

Premjeras: pareigas paliekantys ministrai turėjo dvejus metus išsakyti savo priekaištams

Aktualu

R.Šimašiaus komiteto į sostinės tarybą sąraše – D.Meiželytė, B.Bardauskas, G.Jaunius

Aktualu

Reitingas: kurių kolegijų ir universitetų alumnai lengviausiai įsidarbina ir uždirba daugiausiai?

Vardai

Gera keliauti kartu

Kviečiame anties

Šiemet buvau geras

Maistas

Dovanoju sveikatą

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie PasaulisKišenėje