Dabar populiaru
Publikuota: 2018 rugpjūčio 20d. 10:00

Dauba, kurioje velnias paskandino moteriškę

Dauba, kurioje velnias paskandino moteriškę
Partnerio nuotr. / Dauba, kurioje velnias paskandino moteriškę

Kviečiame jus pasivaikščioti Dūkštos upelio pakrantėse įrengtu pažintiniu pėsčiųjų taku Dūkštų kraštovaizdžio draustinyje. Iš Vilniaus čia galite atvažiuoti pro Sudervę ir Dūkštas keliaudami link Kernavės, iš Vievio ar Trakų sukdami Maišiagalos-Dūkštų kryptimi.

Čia galėsite pamatyti natūralius gamtinius ir kultūrinius lobius, slypinčius visai šalia mūsų sostinės. Maršruto pradžia visiškai šalia jau spėjusio išpopuliarėti Dūkštų ąžuolyno pažintinio tako. Šis takas skirtas tiems, kurie gali ir nori vaikščioti miško ir pievų takeliais, trokšta pažinti ir grožėtis natūralia gamta. Todėl take įrengta tik minimali rekreacinė įranga – suoliukai, laiptai ir informaciniai stendai ir rodyklės.

Kairiajame Dūkštos upelio krante, netoli Bradeliškių kaimo stūksantis piliakalnis yra vertas išskirtinio dėmesio. Manoma, kad tai ilgiausiai šiose apylinkėse apgyvendintas piliakalnis, gynybai pradėtas naudoti jau prieš 2 su puse tūkst. metų. Anot mokslininkų, iki pat XIV a. aplinkui gyvenantys žmonės čia slėpdavosi nuo priešų.

Partnerio nuotr./Bradeliškių piliakalnis
Partnerio nuotr./Bradeliškių piliakalnis

Laikui bėgant, Bradeliškių piliakalnis gerokai pakito. Tačiau 2017 metais įvairių sričių specialistų bendromis pastangomis buvo sukurtas modernus stendas, kuris suteikia puikią galimybę lankytojams pamatyti prieš šimtmečius išnykusį piliakalnio vaizdą. Trijų dimensijų informacinis stendas atveria kadaise didingo piliakalnio stačius šlaitus, ant kalvos stovėjusius įtvirtinimus, pasimato kita vaga tekėjęs Dūkštos upelis.

Bradeliškių piliakalnio lankytojams suteikiama puiki galimybė ne tik pasisemti įdomių senovės istorijos žinių. Užkopus į piliakalnio viršūnę, kviečiama pasigrožėti nuo čia atsiveriančiu, pagal metų laikus nuolat besikeičiančiu kraštovaizdžiu. Ypač čia gražu rudenį, kai visas miškingas upės slėnis nusidažo ryškiomis spalvomis. Beje, Bradeliškių piliakalnio kaimynystėje yra dar du – Buivydų ir Karmazinų piliakalniai – verti kiekvieno keliauninko dėmesio.

Piliakalnis yra tyrinėtas archeologų, kurie seniausiame kultūriniame sluoksnyje aptiko brūkšniuotosios keramikos ir gyvenamųjų būstų liekanų iš I tūkst. pr. Kr. pabaigos. Seniausi piliakalnyje statyti namai buvo pašiūrės, kurių sienos išpintos šakomis ir ištinkuotos moliu. Vėlesniuose sluoksniuose aptikti namai jau buvo panašūs į iš rąstų pastatytas dūmines pirkias. V–VII amžiuose piliakalnis naudotas kaip slėptuvė nuo priešų, o žmonės gyveno netoliese esančiuose kaimeliuose.

Partnerio nuotr./Dauba, kurioje velnias paskandino moteriškę
Partnerio nuotr./Dauba, kurioje velnias paskandino moteriškę

Buivydų piliakalnyje tuo metu buvo stipriai įtvirtinta kunigaikščio pilis, kurią saugojo ir aprūpino mažiau įtvirtintame Bradeliškių piliakalnyje įsikūrę kariai ir amatininkai. Paskutiniame kultūriniame sluoksnyje rasti XIV a. radiniai, kurių dalis galėjo būti pagaminti čia įsikūrusių amatininkų: geležinė ir žalvarinė pasaginės segės, geležiniai peiliai, ylos, geležinis skiltuvas, akmeninė liejimo forma, įvairi žiesta keramika.

Apie piliakalnį ir greta buvusį vandens malūną, kurio sienos iki šiol stūkso už Dūkštų atodangos, pasakojami padavimai. Per piliakalnį vedė takas į Buivydų kaimo į malūną. Kaimo vyrai skųsdavosi, kad beeinant tuo taku jiems nuo galvos kažkas kepures numeta. Kiti matydavo ant piliakalnio bėgiojančius mažus juodus velniukus, kurie aplankydavo ir naktigonėje laužus bekūrenančius žmones. Pasakojama, kad šaltiniuotoje Klumpynės dauboje tarp Bradeliškių ir Buivydų piliakalnių velnias paskandino nusikaltusią moteriškę.

Partnerio nuotr./Dauba, kurioje velnias paskandino moteriškę
Partnerio nuotr./Dauba, kurioje velnias paskandino moteriškę

Interneto svetainėje www.exploretrakaivilnius.lt atrasite dar negirdėtų faktų apie lankytinus objektus Trakų ir Vilniaus rajone. Taip pat galėsite išsirinkti iš įdomių ir netikėtų maršrutų savo laisvalaikiui. Jei išbandėte visus siūlomus, tuomet galėsite susidėlioti asmeninį maršrutą.

Partnerio turinys
Temos: 2 Trakai Piliakalnis

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Ypatingos

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Skanumėlis

Sergu atsakingai

Sergu atsakingai

Video

01:02
23:03
01:29

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie PasaulisKišenėje