Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2015 rugsėjo 12d. 10:10

Į Birštoną – išbandyti lietuviškos pirties malonumų

Pirties malonumus festivalyje galės patirti kiekvienas norintis
Organizatorių nuotr. / Pirties malonumus festivalyje galės patirti kiekvienas norintis
Birštonas gali pasigirti ne vien mineraliniu vandeniu, gydyklomis, džiazo festivaliais, bet ir nauja tradicija – pirties šventėmis. Antrus metus organizuojamas renginys „Pamilk lietuvišką pirtį“ rugsėjo 12 dieną populiarėjančiame Lietuvos kurorte vėl suburs pirties mylėtojus.

Kuo oras niūresnis, tuo malonesni pojūčiai pirtyje, įsitikinę festivalio rengėjai. Būtent todėl, rudenėjant, vėstant orui, prasideda pirčių lankymo sezonas.

Rudeninėje pirties šventėje bus galima įsitikinti, kad vis dar ne vėlu susirišti vantą. Ką su ja veikti pirtyje? Visa tai atskleis patyrę pirtininkai. 

Organizatorių nuotr./Ką veikti su vantomis?
Organizatorių nuotr./Ką veikti su vantomis? Pavyzdžiui, žaisti futbolą!

Geriausi Lietuvos pirtininkai smėlėtame paplūdimyje prie III Birštono tvenkinio ne tik vaikys garą, bet ir praves masinę vanojimo pamoką, pademonstruos savo meistrystę, atsakys į smalsuolių klausimus, pamokys vantų rišimo.

Savo žiniomis ir patirtimi su lankytojais dalinsis Lietuvos vanojimo čempionatų nugalėtojai – Robertas Gruzinskas, Vereta Rupeikaitė, Daiva Gruzinskienė ir Darijus Rimdeika.

Organizatorių nuotr./Pirties diena
Organizatorių nuotr./Pirties diena

Be mobilių pirtelių šiemet Birštone „klimatą“ kaitins ir pirtis-vanotuvė, atkeliausianti tiesiai iš Lietuvos liaudies buities muziejaus Rumšiškėse.

Birželio mėnesį čia vykusios šventės „Pirties diena“ metu energingieji Dvaro pirties klubo pirtininkai vanotuvėje vantomis išpėrė ne vieną dešimtį žmonių. Kokius stebuklus gali daryti vanta – „dvariečiai“ parodys ir Birštone.

Vanojimo pasirodymai vyks stiklinėje pirtyje, kurioje pastatyta mūrinė krosnis. Šioje mobilioje pirtyje garas itin kokybiškas, laimingasis vanotojo modelis gaus ypatingą pirties procedūrą kaip tikroje stacionarioje pirtyje.

Besidomintieji pirčių krosnimis, galės apžiūrėti stiklinės pirties mūrinę krosnelę, sužinoti apie tokių krosnių statybos ypatumus.

„Tradicinė garinė lietuviška pirtis šiuo metu išgyvena renesansą, ją tarsi iš naujo atranda ne tik lietuviai, bet ir svečiai iš kitų kraštų. Tačiau vis dar tenka sutikti lietuvių, kurie atvykę į lietuvių gyvenimą ir buitį atspindintį muziejų Rumšiškėse pareiškia, kad čia esanti pirtis yra rusiška.

Taigi, stengiamės ir už muziejaus ribų skleisti žinią, kad Lietuvoje tūkstantmečius egzistavo pirtis su vantomis, savitais ritualais. Lietuviams nereikėjo „importuoti“ kitos tautos tradicijų“, – atkreipia dėmesį vienas iš šventės organizatorių, viešosios įstaigos „Pirties kelias“ vadovas Valdas Rimavičius.

Pirties entuziastų tikslas – pasiekti, kad lietuviai, ne mažiau nei suomiai, didžiuotųsi savo pirties tradicijomis, kad išsitrintų sovietmečiu susiformavęs paprotys pirtyje vartoti alkoholį.

Purvinos pramogos

Kaip ir pernai, šventėje nestigs azartiškų rungčių bei nepamirštamų reginių su gydomuoju purvu, azartiškiausieji dalyviai bus pakviesti pasimėgauti gurmanišku garu į Dvaro pirtį.

Birštono sanatorijos parūpino mineralinio vandens, gydomojo purvo. Norintiems įsimylėti lietuvišką pirtį, tereikia atsinešti rankšluostį, maudymosi reikmenis ir pirties kepurę.

Šventės lankytojams bus dovanojama 50 proc. nuolaida apsilankymui „Eglės“ baseinų ir pirčių komplekse. 11 val. prasidėsiantį renginį ves teatrališkas, charizmatiškas dainininkas Medonas.

Kartą ištirpęs Dvaro pirties gare, jis įsimylėjo tradicinę garinę pirtį, būtent todėl jis atiduos duoklę šiai lietuviškai vertybei. Gali būti, kad skambės repas ir apie pirtį.

Šventę antrus metus iš eilės organizuoja Birštono savivaldybė ir viešoji įstaiga „Pirties kelias“. 

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Mano kiemas

Atsakingai kuriamas šeimos verslas

Video

03:45
36:33
02:43

Esports namai

Grožio programa 360°

URBAN˙/

Kiekvienas gali

Kiekvienas gali
Parašykite atsiliepimą apie PasaulisKišenėje