Dabar populiaru
Publikuota: 2020 birželio 22d. 19:08

IKEA tyrimas: kas ketvirtas atšaukė atostogas užsienyje, vasarą leis sodybose

Susikurk savo vasaros namus su IKEA
Projekto organizatorių nuotr. / Susikurk savo vasaros namus su IKEA

Besitęsiantis karantinas ir baimė dėl korona viruso koreguoja lietuvių vasaros planus. Kone ketvirtadalis (24 proc.) atšaukė savo atostogas užsienyje. Kas penktas atostogauti šiemet planuoja savo sodyboje ar sodo namelyje. Tačiau pastarieji prastos būklės ir reikalauja remonto.

Nors kas savaitę vis plečiasi šalių, į kurias atnaujinamos kelionės, sąrašas, didesnė dalis lietuvių jau pakoregavo savo vasaros atostogų planus. 24 proc. teigia atsisakę kelionių į užsienį, dešimtadalis sako atostogausiantys keliaudami po Lietuvą, dar tokia pati dalis dėl pandemijos turėjo iš vis atšaukti vasaros atostogas.

Remontuos savo sodybas

Tie, kas atostogaus Lietuvoje, rinksis tarp stovyklaviečių (ten ilsėtis planuoja 21 proc. apklaustųjų), savo sodybų (20 proc.) bei nuomojamų apartamentų ar sodybų (11 proc.). Tiesa, savo sodybas turintieji lietuviai pripažįsta, kad jų būklė atostogoms vargiai tinkama.

„36 proc. apklaustųjų sako, kad jų sodybos atostogoms tinkamos tik iš dalies ir pripažįsta, kad problematiškiausios savaitgalio namuose yra virtuvės, terasos bei miegamieji – dažniausiai naudojamos savaitgalio namų erdvės. Kas antras teigia planuojantis savo sodybų atnaujinimą, o net trečdalis jų investuos daugiau nei 500 Eur“, – vardija Eglė Čyvė, IKEA interjero dizainerių vadovė.

Tyrimas rodo, kad didžiausią šių investicijų į sodybas dalį atsirieks aplinkos tvarkymo bei statybų darbai, lauko baldai bei spintos, lentynos susidėti daiktams.

„Respondentai įvardija pirmiausia norintys pasidaryti reikalingus remonto darbus ir susitvarkyti aplinką. Įsirengdami namus, dauguma pradės nuo lauko baldų (19 proc.), spintų, lentynų (18 proc.), o toliau pirkiniai rikiuojasi pakankamai tolygiai, vienas iš dešimties pirks baldus virtuvei, voniai, gyvenamajai erdvei ir kt.“, – sako E. Čyvė.

Nuo ko pradėti atsinaujinti, jeigu kelių šimtų skirti negali?

Ir nors didesnė dalis respondentų įvardija solidžias sumas sodybų atnaujinimui, IKEA dizainerė dalinasi patarimais, kaip savaitgaliu namus susitvarkyti už daugeliui prieinamą kainą. Pasak jos, net kelių dešimčių eurų suma padės ženkliai pagerinti erdvę, kurioje dauguma praleis savaitgalius ir vasaros atostogas.

„Sodo nameliai Lietuvoje dažniausiai būna itin maži, todėl svarbu maksimaliai išnaudoti erdvę, jos per daug neapkrauti. Rekomenduočiau pirmiausia peržiūrėti turimus daiktus ir baldus bei įvertinti, ar tikrai visi jie yra reikalingi ir naudojami, nesulūžę. Sumažėjus daiktų kiekiui taps aiškiau, kokių naujų baldų reikia“, – pataria IKEA interjero dizainerių vadovė Eglė Čyvė.

Ji dalijasi 3 paprastais žingsniais, padėsiančiais pagerinti sodybas.

1. Suskirstykite zonomis. Pasak E. Čyvės, bet kurioje mažoje erdvėje, pirmiausia reikėtų pradėti nuo zonų suskirstymo pagal funkcijas – tai suteiks patogumo. Numatykite vietą, skirtą poilsiui, daiktams laikyti, gaminti valgiui. Virtuvė galėtų būti zonuojama taip: maisto gaminimo erdvė, reikmenų ir įrankių laikymo erdvės, valgymo zona. Tuomet pasirinkite, kurią iš jų pirmiausia norėsite sutvarkyti ir atnaujinti. Taip ne tik vienu kartu nepatirsite didelių išlaidų, bet ir bus lengviau priimti sprendimus, kils mažiau klausimų vienu metu, kuriuos reikia išspręsti.

Baldus taip pat rinkitės pagal tai, kiek daug laiko praleisite vienoje ar kitoje vietoje, jeigu gaminate nedaug, užteks ir minimalios virtuvės už kelias dešimtis eurų.

2. Pasirūpinkite šviesos šaltiniais. Įvertinkite, ar sodyboje pakanka šviesos, ar jauku joje leisti laiką. Tinkamas apšvietimas taip pat vizualiai padidina erdvę. Lengviausias būdas atnaujinti apšvietimą – turimuose sodo namelių ar sodybų šviestuvuose pakeisti senas lemputes į ryškesnes ir taupesnes LED lemputes. Tačiau dažnai turimų šviestuvų tiesiog nepakanka, o neretai ir nėra kur jų pakabinti dėl vienintelio laido apšvietimui lubose. Tokiais atvejais tiks šviestuvai, kurie veikia su baterijomis arba yra įjungiami į elektros lizdą. Pasirinkus tokius sieninius, lubinius, prisegamus ar pastatomus šviestuvus – juos galėsite sumontuoti patys, be elektriko pagalbos.

3. Išnaudokite sienas. Net mažiausias namelis taps talpesnis, jeigu daiktams laikyti išnaudosite sienas. Ant sienų sukabinus lentynas, skersinius su kabliukais atlaisvės dalis grindų, stalviršių ploto.

Planuodami didesnį virtuvės atnaujinimą, apsvarstykite galimybes pasirinkti mažesnio nei įprasta dydžio prietaisus – nedidelį šaldytuvą, mažesnio dydžio plautuvę ar mobilią elektrinę dvivietę viryklę vietoj didelės pastatomos.

4. Prasiplėskite į terasą

Sodo namelio ar sodybos erdvę galima pasididinti tinkamai įsirengus terasą ar tiesiog šalia esančią lauko erdvę. Sulankstomas staliukas ir kelios sulankstomos kėdės leis susikurti valgomąjį gryname ore. Prireikus, vietą atlaisvinsite sulankstomus baldus pakabinę ant kabliukų sienoje. Lentynos, vežimėliai su stalviršiais gali tapti kilnojama lauko virtuve maisto gaminimui. Svarbiausia, jog pasirinkti baldai būtų skirti naudoti lauko sąlygomis.

*Tyrimą 2020 m. balandžio-gegužės mėnesiais atliko tyrimų bendrovė „Norstat“. Reprezentatyvioje internetu atliktoje apklausoje dalyvavo 500 Lietuvos gyventojų.

Remiamas turinys
Komentarai

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Šiuolaikiškos studijos

Video

20:37
00:58
00:23

Esports namai

Susikurk savo vasaros namus su IKEA

URBAN˙/

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie PasaulisKišenėje