Dabar populiaru
Publikuota: 2019 gegužės 2d. 15:49

Ilgiausias pažintinis takas pelkėje Lietuvoje – dabar dar ilgesnis

Mūšos tyrelio pažintinis takas
Alvydo Januševičiaus / 15min nuotr. / Mūšos tyrelio pažintinis takas

Mūšos tyrelio pelkė – vienas Žagarės regioninio parko kraštovaizdžio elementų. Prieš ketvertą metų atidarytas Mūšos tyrelio pažintinis takas įtrauktas į Lietuvos rekordų knygą kaip ilgiausias pelkėje lentų takas. Jo ilgis tuo metu buvo 3605,87 m. Šį pavasarį buvo baigti ir antrojo pažintinio tako etapo įrengimo darbai. Dabar Mūšos tyrelio pažintinis takas – dar ilgesnis ir patogesnis, nes tapo žiediniu. Bus galima apeiti pelkėje tyvuliuojantį Miknaičių ežerą.

balandžio 26 d. Mūšos tyrelio pažintinio tako prieigose vyko pažintinio tako tęsinio atidarymo renginys. Perpjovus simbolinį rąstą visi pakviesti į žygį Mūšos tyrelio pažintiniu taku su edukaciniais ir pramoginiais elementais, praneša Žagarės regioninio parko direkcija.

Kiekvienoje pažintinio tako stotelėje renginio dalyvių laukė netikėtas, originalus pasakotojas. Pasiekus Miknaičių ežerą visus pasitiko Lietuvos geologijos tarnybos vyr. specialistas Jonas Satkūnas, kuris supažindino su aukštapelkės formavimosi subtilybėmis. Turbūt retas pastebėjo, jog eidami taku kopėme į kalną, ar žinojo, jog Lietuvos klimato sąlygomis per metus susiformuoja tik 1 mm durpių.

Keliaujant taku toliau laukė dar vienas netikėtumas – ogi pati Mūšos tyrelio pelkės laumė, visiems pasiūliusi apsiprausti pelkės vandeniu, kad amžinai būtų jauni ir gražūs. Stotelėje apie paukščius su pelkėje gyvenančiomis retomis rūšimis supažindino Saulius Mitrikas, suteikęs galimybę pasiklausyti tetervino, gervės, žvirblinės pelėdos balsų, perkūno oželio „mekenimo“.

Augalų stotelėje renginio dalyvius pasitiko Lietuvoje puikiai žinoma žolininkė Adelė Karaliūnaitė. Pasitelkusi žinias, puikią iškalbos dovaną žolininkė ne tik „pasekė pasaką“, bet ir davė paragauti iš pelkės augalų savo gaminamų produktų. Žagarės regioninio parko direkcija nuoširdžiai dėkoja visiems pagelbėjusiems, prisidėjusiems organizuojant Mūšos tyrelio pažintinio tako tęsinio atidarymą.

Ilgą laiką Mūšos tyrelio pelkė lankytojams buvo sunkiai prieinama. Be guminių botų pasivaikščioti po šį unikalų gamtos kampelį buvo neįmanoma. O ir laiko lankymui tekdavo skirti nemažai – einant nuo kupsto ant kupsto, klampojant po pelkės šlapynes valandos nejučia pralėkdavo. 2015 m. kovo 13 d. atidarytas Mūšos tyrelio pažintinio tako I-asis etapas. Įgyvendinant šį etapą 2014 – 2015 m. įrengtos 9 stotelės, supažindinančios su draustiniu ir čia esančiomis vertybėmis.

Alvydo Januševičiaus / 15min nuotr./Mūšos tyrelio pažintinis takas
Alvydo Januševičiaus / 15min nuotr./Mūšos tyrelio pažintinis takas

Įgyvendinant Interreg V-A Latvijos-Lietuvos bendradarbiavimo per sieną programos 2014-2020 projektą „Pažink Žiemgalą dviračiu“ (Explore Zemgale by Bicycle) Nr. LLI-264 įrengtas Mūšos tyrelio pažintinio tako II-asis etapas - 2170 m ilgio lentų tako atkarpa grįžta rytine Miknaičių ežero pakrante į pažintinio tako pradžią. Taigi, nuo šiol galima apkeliauti aplink šį vienintelį natūralų Joniškio rajone ežerą. Pažintinį taką taip pat papildė dvi stotelės, supažindinančios su vabzdžiais ir NATURA 2000 teritorija draustinyje.

Žagarės regioninio parko direkcija kviečia visus apsilankyti šiame unikaliame Šiaurės Lietuvos kampelyje. Svarbiausia tai daryti atsakingai – nešiukšlinti, netriukšmauti, o svarbiausia – nerūkyti! Viena, neatsakingai numesta nuorūka, gali sunaikinti šį gamtos kampelį negrįžtamai ir nepataisomai.

Alvydo Januševičiaus / 15min nuotr./Mūšos tyrelio pažintinis takas
Alvydo Januševičiaus / 15min nuotr./Mūšos tyrelio pažintinis takas

Mūšos tyrelio telmologinis draustinis įsteigtas siekiant išsaugoti Mūšos tyrelio aukštapelkės dalį ir apypelkio miškus. Šį sudėtingą gamtinį kompleksą sudaro didelė aukštapelkė, tarpinio tipo pelkės, žemapelkė, durpynai ir šlapi miškai.

Mūšos tyrelio pelkėje gausu paukščių: čia gyvena gervės, juodieji gandrai, šaukštasnapės antys ir kitos sparnuočių rūšys. Beveik šešių hektarų natūralų Miknaičių ežerą pamėgę migruojantys paukščiai. Ypač gausu želmeninių žąsų, kurių praskrenda tūkstančiai.

Šis ežeras unikalus tuo, kad prie jo gyvena labai retas ir saugomas drugelis – pelkinis satyras. Tai toliausiai į vakarus nutolęs pelkinio satyro paplitimo taškas Lietuvoje.

Komentarai

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Būk sumanus

Ar žinai?

Ar žinai?
Ar žinai?

Metas rinktis

Naviguok į ateitį

Laikas iškylai

Vyrų mados savaitė

Venecijos meno bienalė

Dream 2 Drive

Parašykite atsiliepimą apie PasaulisKišenėje