Dabar populiaru
Publikuota: 2018 rugpjūčio 23d. 14:10

Ką veikti Lietuvoje paskutinį vasaros savaitgalį?

Velnio duobė Aukštadvaryje
Mariaus Vizbaro / 15min nuotr. / Velnio duobė Aukštadvaryje

Velnio duobė, jurginų šventė, Juros periodo fosilijos? Tai tik užuominos, kaip galima praleisti paskutinį vasaros savaitgalį. O jei oras nelepins saule ir šiluma, galima rinktis vieną iš edukacinių kulinarinių programų.

Akistata su Juros periodu

Šiaurės vakarų Lietuvoje esantis Ventos regioninis parkas ištįsęs palei Ventos upę ir yra saugomas dėl kelių priežasčių – salpinių pievų, senų drebulynų ir eglynų, 300 vabalų rūšių, retų vandens, pelkių ir miško paukščių ir kiek egzotiškiau skambančių juros periodo (200–145 mln. metų) atodangų Ventos pakrantėse, kuriose randama daug vertingų fosilijų.

Juros periodo fosilijų ypač daug dešiniajame Ventos upės krante, o įspūdingiausia ir lankytojų mėgstamiausia yra Papilės juros periodo atodanga. Joje gausu smulkių gyvūnų liekanų, kurios matyti žemės paviršiuje (kitose Europos vietose juros periodo fosilijų galima rasti 60–300 m gylyje). Unikalu tai, kad į kelių šimtų milijonų metų senumo istoriją galima pažvelgti specialiai lankytojams įrengtoje sienoje, nuo lietaus apsaugotoje stogeliu. Prie jos veda įrengtas pėsčiųjų takas. Beje, Dionizas Poška dar 1818 m. Papilėje rinko fosilijas, o mokslinėje literatūroje ši atodanga minima nuo 1827 m.

Alvydo Januševičiaus nuotr./ Ventos regioninis parkas
Alvydo Januševičiaus nuotr./ Ventos regioninis parkas

Dar viena unikali vieta – Jurakalnio griovos atodanga ir atragis. Šalia įrengtas 15 m aukščio apžvalgos bokštas, nuo kurio lankytojams atsiveria vaizdai į žaliuojantį Ventos upės slėnį, Papilės miestelį, atodangą ir kitas vietos įdomybes. Norintys išsamiau susipažinti su apylinkėmis gali leistis Jurakalnio geologiniu pažintiniu taku.

Ventos regioninio parko širdis yra Ventos upė ir jos intakai, todėl tarp lankytinų objektų – keli vandens malūnai (nors ir nepritaikyti turizmui). Ant Ventos stovinčiame Viekšnių vandens malūne išlikę autentiški ir veikiantys įrengimai, išlikę Augustaičių ir Papartynės vandens malūnai. O ant Virvyčios upės kranto stovintis Gudų vandens malūnas svarbus rezistencijos kovų istorijai.

Atvykus į Ventos regioninį parką nereikėtų praleisti ir Viekšnių miestelio – jis nustebins. Dėmesio vertas Pirmosios miestelio vaistinės muziejus su autentiškais ir net egzotiškais eksponatais. Įdomus Lietuvos aviacijos pradininko A.Griškevičiaus memorialinis muziejus. Ryškų pėdsaką miestelio istorijoje paliko ir broliai Biržiškos, kurių garbei Viekšniuose pastatytas paminklas, o šalia Šv. Jono Krikštytojo bažnyčios esančiame name įkurta Biržiškoms skirta ekspozicija. Kitos miestelio įdomybės – Žemaitijoje retai pasitaikanti cerkvė, kabantis tiltas, dailininkės S.Chrisčinavičienės galerija.

A.Žalimo / Ventos regioninio parko nuotr./Jurakalnio geologinė atodanga ir atragis
A.Žalimo / Ventos regioninio parko nuotr./Jurakalnio geologinė atodanga ir atragis

Aukštaitijos skonių keliais

Tradicinė Aukštaitijos virtuvė paprasta, įvairi ir atspindi ne tik regiono gamtos išteklius, bet ir žmonių veiklas – aukštaičiai maistą gamindavo iš miškuose surinktų gėrybių, žvejybos laimikio, augintų gyvulių ir sėtų daržovių ar grūdų. Todėl keliaujant po Aukštaitiją galima paragauti gardžių, o kartais ir netikėtų patiekalų, taip pat sudalyvauti edukacinėse programose.

Pradėti pažintį su Aukštaitijos skoniais galima Šventos kaime (Švenčionių raj.), kuriame gyvena gyvenantys ūkininkai Monika ir Regimantas Šimonėliai augina avis ir ožkas ir iš jų pieno gamina įvairius produktus – mušą sviesta, spaudžia sūrius, daro varškę ir jogurtus. Produktų galima paragauti užsukus į jų sodybą. Beje, sodybos šeimininkė ieškodama ramybės į Šventos kaimą persikraustė iš Vilniaus ir ėmėsi jai naujos veiklos.

Antroji stotelė – Labanoro amatų centras, kuriame galima sudalyvauti kiek neįprastame edukaciniame užsiėmime. Pirmiausia, svečiai supažindinami su tradicine kaimiška duona, pagardinta pluoštinių kanapių sėklomis ir kepama malkomis kūrenamoje krosnyje. Pluoštinės kanapės gausiai vartotos senovėje, žmonės jas laikė sveikatos šaltiniu. Duonai kepant galima paragauti pluoštinių kanapių lapų arbatos, karštų bulvių su kanapine druska, tradicinio kanapių sėklų pieno, kanapių sėklų aliejaus.

Paskutinė stotelė – Mindūnai – turtinga ne tik skonių, bet ir lankytinų objektų. Ežerų žvejybos muziejuje galima susipažinti su senaisiais Aukštaitijos žvejybos būdais ir įrankiais atstatytoje XIX a. žvejo pirkioje ir svirne. Muziejuje verdama ir degustuojama žuvienė, galima paskanauti rūkytų žuvų (dėl degustacijos reikia tartis iš anksto). Netoli muziejaus yra Labanoro apžvalgos bokštas, A.Truskausko medžioklės ir gamtos ekspozicija, daugybė vaizdingų ežerų ir upelių.

Mažoji kultūros sostinė Aukštadvaris

Viena iš 2018-ųjų metų Lietuvos mažųjų kultūros sostinių – šalia Verknės upės ir Pilaitės ežero esantis Aukštadvaris (Trakų raj.). Nuo XVI a. jis buvo minimas kaip Lietuvos didžiųjų kunigaikščių dvaras, 1569 m. gavo miestelio teises, o vėliau ėmė rengti turgus ir suklestėjo.

Mariaus Vizbaro / 15min nuotr./Velnio duobė Aukštadvaryje
Mariaus Vizbaro / 15min nuotr./Velnio duobė Aukštadvaryje
Mariaus Vizbaro / 15min nuotr./Velnio duobė Aukštadvaryje
Mariaus Vizbaro / 15min nuotr./Velnio duobė Aukštadvaryje

Iš praėjusių amžių Aukštadvaryje išliko Šv. Dominyko bažnyčia ir dominikonų vienuolynas (jame veikia pagyvenusių žmonių pensionatas, vykdomos neuniversitetinės aukštosios socialinės veiklos studijos), Liackių giminės koplyčia, medinė Kristaus Atsimainymo bažnyčia, dvaras su parku ir tvenkiniais. Pastarasis priklauso Mongirdų giminei, o apžiūrėti iš išorės galima su šeimininkų leidimu. Parke auga ąžuolas, po kuriuo ilsėtis mėgo poetas A.Mickevičius. Maršruto po Aukštadvarį ilgis yra 6 km, žemėlapį įsigyti galima miestelyje esančioje regioninio parko direkcijoje.

Paskutinį vasaros sekmadienį, rugpjūčio 26 d., Aukštadvaryje vyks šventė-paroda „Jurginų paradas“ – etnografinių gėlių darželių pagerbimas, augintojų apdovanojimas, Deivio ir Renatos Norvilų koncertas, folkloro kapelos „Ratilai“ pasirodymas.

Dėl ypač kalvoto reljefo ir ežerų Aukštadvario apylinkės yra vienos vaizdingiausių Lietuvoje, todėl verta pasižvalgyti ir po jas. Bene žymiausia ir įdomiausia Aukštadvario apylinkių vieta – Velnio duobė. Plati 30–40 m gylio dauba greičiausiai atsirado ištirpus masyviam ledo luitui. Laikui bėgant ji buvo apipinta gausybe legendų. Velnio duobė pritaikyta lankymui – įrengti laiptai ir apžvalgos aikštelė. Ši unikali vieta įtraukta ir į Europoje labiausiai saugomų 100 gamtos paminklų sąrašą.

Įdomūs ir apylinkių ežerai – jų vanduo žalias, o ypatingai ryškia spalva gali pasigirti Sprindžiaus ežeras (spalvos paslaptis – vandenyje gyvenantys dumbliai). Ežeras yra netoli Strėvos kaimo ir dviejų įdomių lankytinų objektų – Strėvos įgriuvos ir pažintinės turizmo trasos „Žaliasis takas“. Legendomis apipintos Strėvos įgriuvos dugne kyšo prasmegusio pastato kraigas. Aplink įgriuvą įrengtas 500 m ilgio pažintinis maršrutas. Įdomiais gamtos objektais pasigirti galinčio „Žaliojo tako“ ilgis siekia 8 km, yra įrengti informaciniai stendai.

Lrt.lt

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Gazas

Dakaro išbandymus įveikę lietuviai triukšmingai pasitikti Vilniaus oro uoste

15min iš Paryžiaus Aktualu

Lietuvis „geltonųjų liemenių“ proteste vaišinosi ašarinėmis dujomis ir vos išvengė skriejančio butelio

Verslas

Lietuvoje gyvenantis iranietis kaltina „MoQ“ kūrėjus idėjos pasisavinimu, bet šie tai neigia

Pasaulis kišenėje

Lietuviai Egipte pamatė išskirtinį renginį – beduinų kupranugarių lenktynes

Sportas

Danas Rapšys greitas ir laimintis – du aukso medaliai per vieną dieną Belgijoje

24sek

Per gimtadienį raginimą trauktis išgirdęs D.Adomaitis: „Nemalonu“

Aktualu

Konkurentai korepetitorių verslui: vyresnių klasių mokiniai jaunesniems padeda mokytis be atlygio

Verslas

Lietuviai surūkė daugiau kontrabandinių cigarečių – valstybė prarado milijonus

Aktualu

N.Pelosi nelaukė D.Trumpo „kompromiso“ mainais į vyriausybės uždarymo nutraukimą – iškart jį atmetė

Pasaulio savaitės įvykiai – įspūdingiausiuose kadruose (2019 sausio 13 – 19d.)

Aktualu

Nesuvaldytas automobilis „Hyundai“ trenkėsi į stulpą: vairuotojas ir keleivis – apsvaigę

Vardai

Antroji „Eurovizijos“ atranka: lyderiai – scenos veteranas E.Lubys ir naujokė E.Gogolytė

Gyvenimas

Psichiatras papasakojo, kas vyksta hipnozės metu: ar įmanoma įteigti blogų dalykų

24sek

Po apgailėtino pasirodymo – ironiška D.Suttono žinutė

Aktualu

Paulius Jurkevičius: Populistiniai žemų kainų valgymo ypatumai

Gyvenimas

R.Owensas savo kolekcijos modelius apavė M.Markle mėgiamos kompanijos sportbačiais

Aktualu

S.Karoso laidotuvės: „Lietuva brangi“ ir 18-mečio sūnaus įsipareigojimas: „Tėveli, pažadu nenuvilti“

24sek

Atsigavęs „Lietkabelis“ Vilniuje sudaužė sirgalių nušvilptą „Rytą“

Vardai

Iš sielvarto mirė mieliausiu pasaulyje šunimi tituluojamas Boo

24sek

Ir Ch.Krameris, ir sirgaliai po pralaimėjimo „Lietkabeliui“ pripažino: „Gėda!..“

Aktualu

Gdanskas atsisveikino su nužudytu meru P.Adamowicziumi: dukra paprašė saugoti iš dangaus

Vardai

Dueto „Lilas ir Innomine“ narys Konstantinas Kiveris susituokė su mylimąja Juste Mikelkevičiūte

Verslas

Nors imk ir suvalgyk: parduodamas namas, primenantis meduolinę pilį

Gyvenimas

Porų psichologė K.Bajoriūnienė: „Mes turime gebėti „išsirengti“, kad sukurtume artimą ryšį“

Pasaulis kišenėje

Kai gamta užhipnotizuoja: gražiausi Centrinės ir Pietų Amerikos nacionaliniai parkai

Naujienos

Sportas

Europos neįgaliųjų lengvosios atletikos čempionate – du lietuvių medaliai

Kultūra

„Sostinės dienos“: kainuos daugiau nei 200 tūkst. eurų, bet stebins kokybe ir turiniu

Vardai

„Pinup Girls“ narė Viktorija Arlauskienė parduoda išgirtą Simonos Nainės kurtą nuotakos suknelę

Aktualu

Prancūzijos prokurorai: išpuolis Paryžiaus priemiestyje nesiejamas su terorizmu

Gazas

Naktinės lenktynės Kėdainių gatvėmis: tamsos spąstus įveikė ne visi

Aktualu

Policija ieško Kaune pradingusio Mindaugo Urbonavičiaus

Gazas

Policija ruošiasi rugsėjui – imsis visų įmanomų priemonių

Gazas

Paskelbtos Vilniaus ir Kauno gatvės, kuriomis papamobiliu važiuos popiežius Pranciškus

Gazas

Saugumas keliuose: „Continental“ pristato pažangią perspėjimo posūkiuose sistemą

Gazas

Lietuvos autokroso čempionate įtampa auga: kokių strategijų dalyviai imsis Vilkyčiuose?

Kultūra

Fotomenininkės L.Valatkienės ir tapytojo S.Rudziko kūryba susijungs intriguojančiame projekte

Sportas

Lietuvos rinktinei iškelti tikslai Tautų lygoje

Maistas

Kuskusas su figomis ir keptais obuoliais – tiks kaip garnyras ir kaip užkandis

Mokslas.IT

4 technologiniai įrenginiai, keičiantys šiuolaikinių moksleivių gyvenimus

Aktualu

Prancūzijos prokurorai: išpuolis Paryžiaus priemiestyje nesiejamas su terorizmu

Aktualu

Musteikos kaimo mokyklos šimtmetis įamžintas unikaliu spektakliu

Gazas

Suskaičiavo nesaugias perėjas keliuose ir įvardijo, kuri yra pati pavojingiausia

Aktualu

B.Netanyahu žada siekti Baltijos šalių paramos keičiant ES požiūrį į Izraelį

Aktualu

Jungtinės Tautos: Gazoje pradeda trūkti kuro, medikamentų

Gazas

Sovietinio karo didvyrio V.Bernotėno gatvė Radviliškyje bus pervadinta į Tėvo Stanislovo

Sportas

Lietuvos futbolo šventėje gros „G&G Sindikatas“

Verslas

Rusija nebegali parduoti ginklų už JAV dolerius

Verslas

Teismas: „Jasinskio namų“ statytojai kol kas gali negriauti neteisėtos sienos

Aktualu

A.Merkel norėtų, kad Europos Komisijai vadovautų Vokietijos atstovas

Aktualu

Nuo Dubingių piliavietės – užburiantis reginys

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Video

03:15
00:21
20:23

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie PasaulisKišenėje