Dabar populiaru
Publikuota: 2016 kovo 1d. 12:56

Ką veikti Žemaitijos nacionaliniame parke pavasarį?

Žemaitijos nacionalinis parkas
Žemaitijos nacionalinis parkas

Kovo pradžia – kalendorinis pavasaris. Ir nors orai dar šaltoki, jau norisi išeiti į lauką, pakeliauti po gamtą, kur jau girdisi pavasario pranašų – vieversių – balsai. Apie tai, ką veikti Žemaitijoje pasakoja Žemaitijos nacionalinio parko Platelių lankytojų centro darbuotojai, nekantriai laukiantys aktyvaus turistinio sezono pradžios.

Maršrutą siūlome pradėti Plateliuose, kurie yra tarsi neoficiali Žemaitijos nacionalinio parko sostinė.

„Pirmiausiai vertėtų užsukti į lankytojų centrą, kuriame gausite visą informaciją, ką aplankyti, kur pavalgyti, kokie renginiai ir edukaciniai užsiėmimai vyksta, taip pat galėsite įsigyti lankstinukų bei suvenyrų“, – kvietė šio centro administratorė Aušra Brazdeikytė.

Ekskursija po Platelių lankytojų centrą
Ekskursija po Platelių lankytojų centrą

Lankytojų centre veikia nuolatinė ekspozicija „Žemaitijos žemės slėpiniai“, kurioje galima pasimokyti žemaitiškų žodžių, sužinoti apie parko „slėpinius“: Platelių ežerą, pažintinius takus.

Antrajame aukšte turėsite progą virtualiai „keliauti“ po mišką, kuriame pamatysite gyvūnus, paukščius, išgirsite jų balsus.

Ekspozicija Platelių lankytojų centre
Ekspozicija Platelių lankytojų centre

Lankytojai kviečiami pabandyti atpažinti įvairius augalus pagal jų kvapą, grybus.

„Medžių rūšis galite mėginti atspėti pagal medieną, lapus ir žievę, pievose pasidžiaugti spalvingais ir įvairiais augalais, drugeliais bei vabalais. Pristatomi ir parko vandenų gyventojai“, – pasakojo pašnekovė, priminusi, kad Platelių lankytojų centras dirba ir šeštadieniais. Čia galima įsigyti lankytojų bilietą.

Informacinis stendas
Informacinis stendas

Ką įdomaus galima pamatyti Plateliuose?

Platelių miestelyje išsiskiria 1744 m. statyta medinė bažnyčia – antra pagal senumą iš išlikusių medinių bažnyčių Lietuvoje, į pietus nuo jos – Platelių dvaro parkas su storiausiu Lietuvoje uosiu, buvusiame dvaro sode – Platelių vinkšna, prie kurios veda takelis su nuoroda.

Čia galima aplankyti Platelių dvaro sodybos svirne įrengtą Žemaitijos nacionalinio parko ekspoziciją, arklidėje – Užgavėnių ekspoziciją.

Plateliu ežeras
Plateliu ežeras

Dvaro svirne ir Žemaitijos nacionalinio parko Platelių tradicinių amatų centre, įsikūrusiame buvusiame dvaro rūsyje, vedami įvairūs edukaciniai užsiėmimai. Čia visi norintys gali pramokti austi, drožinėti, lieti žvakes, velti, siuvinėti, megzti riešines, pasigaminti tradicinių žemaitiškų valgių.

Daugiau apie edukacinius užsiėmimus galima sužinoti parko tinklalapyje www.zemaitijosnp.lt

Austi, natūraliai dažyti vilną (iš anksto užsisakius) galima pasimokyti ir apsilankius Visvainių kaime esančiame Vaivos Jundulaitės-Kosienės ekologiniame ūkyje (www.miskosodai.lt). Čia taip pat galima sužinoti apie tradicinius lietuvių darželio augalus, jų reikšmę žmonių gyvenime, pasivaišinti žolelių arbatomis.

Aktyviems – pramogos lauke

Mėgstančius aktyviai leisti laisvalaikį vilioja 4,1 km ilgio Šeirės pažintinis takas. Jis prasideda Platelių apžvalgos aikštelėje, iš kurios matyti didžiausias ir giliausias Žemaitijoje Platelių ežeras su Pilies, Veršių salomis, Pliksale, Šventorkalnio pusiasaliu bei Plokštinės miškais.

Pažintinis takas
Pažintinis takas

Toliau takas vingiuoja per mišką Platelių ežero pakrante, nuveda prie paslaptingojo Piktežerio ir lieptu per Gaudupio pelkę parveda atgal. Viena šio tako atkarpa pritaikyta dviratininkams. Ji įsilieja į 24 km dviračių taką, žiedu apjuosiantį Platelių ežerą.

Dviračius galima išsinuomoti Platelių miestelio centre esančiame nuomos punkte, lankstinuką su dviračių tako schema įsigyti Platelių lankytojų centre.

Keliaujant aplink Platelių ežerą nuo Platelių link Beržoro bažnytkaimio, pakeliui galima užlipti į 15 m aukščio Siberijos apžvalgos bokštą, iš kurio matyti Siberijos pelkė, Platelių ir Beržoro ežerai, Beržoro kaimas, pietinė Platelių miestelio dalis.

Beržoro centre ant kalvos – šv. Stanislovo bažnyčios kompleksas ir senosios kapinės. Ant Šventkalnio kalvelės, prie vingiuojančių kaimo gatvelių, sodybų 1759-1760 m. įrengtas Kryžiaus kelias. Telkšo Beržoro ežeras. Šalia kelio auga Birškaus bukas – gamtos paveldo objektas.

Naujas apžvalgos bokštas Žemaitijos nacionaliniame parke
Naujas apžvalgos bokštas Žemaitijos nacionaliniame parke

Ne vienas keliautojas čia stabteli, važiuodamas į Šaltojo karo ekspoziciją, kuri lankytojų skaičiumi (2015 m. čia apsilankė 36 545 žmonės) lieka nepralenkiama. 

TAIP PAT SKAITYKITE: „Keliauk kitaip!“. Žemaitijos nacionalinio parko menininkai

Keliaujant aplink Platelių ežerą, galima sustoti ir pasivaikščioti Plokštinės (3 km) bei Paplatelės (2,3 km), kuriame pastatytas ir 5 m aukščio apžvalgos bokštelis, pėsčiųjų takais, iš Paplatelės kaime esančios apžvalgos vietos pažvelgti į Platelių ežerą iš rytinės pusės, sustoti prie Ubagsalės esančioje atokvėpio aikštelėje, pamatyti Užpelkių piliakalnį.

Nuo posūkio į Šaltojo karo muziejų apie 1,5 km pavažiavus keliu „Plateliai-Pauošniai“ (Nr. 3202) Babrungėnų kaime galima aplankyti buvusiame vandens malūne įkurtą Leonardo Černiausko meno galeriją-kūrybines dirbtuves.

Jeigu keliaujant norėsite pavalgyti, siūlome užsukti į rytinėje ežero pakrantėje įsikūrusio viešbučio restoraną, Platelių miestelio centre esančią kavinę. Žemaitiškų valgių, iš anksto užsisakius, galima paragauti kai kuriose kaimo turizmo sodybose bei rašytojos Žemaitės memorialiniame muziejuje (www.oginski.lt/lt/zemaites-memorialinis-muziejus-bukanteje/edukacija/).

Tie, kurie domisi medžio drožyba, gali aplankyti Dovainių kaime esančią Kazio Striaupos klėtelę, Gintališkėje – Vyto Jaugėlos tautodailės ekspoziciją, Skirpsčių kaime – Rimanto Laimos tautodailės ekspoziciją.

energlabirintai.lt nuotr./Energetinių labirintų parkas
energlabirintai.lt nuotr./Energetinių labirintų parkas

Planuojantiems Žemaitijos nacionaliniame parke praleisti ne vieną dieną, siūlome keliauti po šiaurinę Parko dalį, aplankant Likšų kaime įrengtą energetinių labirintų ir geometrinių figūrų parką (www.energlabirintai.lt), Žemaičių Kalvariją (šiemet paskelbtą Lietuvos mažąja kultūros sostine), kurioje verta užsukti į Mažąją Baziliką.

Užlipus į šv. Jono kalną (Gardų piliakalnį), kuriame – dvi iš devyniolikos (20-ties stočių) XVII a. įsteigto Kristaus kančios kelio koplyčių, atsiveria miestelio panorama.

Besidomintiems tragiško likimo poeto Vytauto Mačernio gyvenimu ir kūryba siūlome užsukti į jo vardo muziejų, sustoti ties jo žūties vieta Žemaičių Kalvarijoje, toliau Barstyčių keliu keliauti į už 6 km esantį Šarnelės kaimą, kuriame palaidotas poetas. Prie jo kapo veda neseniai įrengtas V. Mačernio gimtinės takas. Netoli nuo čia – ir Šarnelės piliakalnis.

Aurelijos Kripaitės/15min.lt nuotr./Žemaičių Kalvarija
Aurelijos Kripaitės/15min.lt nuotr./Žemaičių Kalvarija

Pavažiavus nuo Žemaičių Kalvarijos apie 4 km link Barstyčių galima nusukti į dešinę ir aplankyti Gardų ozo taką. Netoli Barstyčių – Barstytalių apžvalgos bokštas. 5 km už Barstyčių, Puokės kaime – didžiausias Lietuvoje – Barstyčių – akmuo.

Mindaugo Tamošausko nuotr./Barstyčių akmuo
Mindaugo Tamošausko nuotr./Barstyčių akmuo

Grįžtant iš Barstyčių į Platelius žvyrkeliu, galima pasivaikščioti Mikytų alkakalnyje įrengtu 1 km pėsčiųjų taku. Važiuojant iš Žemaičių Kalvarijos į Platelius vaizdingu keliu pro Gegrėnus, čia galima pasivaikščioti 1,6 km Gegrėnų piliakalnių taku.

Po parką galite keliauti savarankiškai arba su gidu, iš anksto užsisakę ekskursiją. Apie ekskursijas ir jų maršrutus galite sužinoti užsukę į Platelių lankytojų centrą arba parko tinklalapyje: www.zemaitijosnp.lt/lt/turizmas/ekskursijos/.

Be to, Žemaitijos nacionaliniame parke visus metus veikia viešbutis, keletas poilsio namų, kaimo turizmo sodybų, tad ieškantiems, kur apsistoti, sunkumų nekils, įsitikinę Platelių lankytojų centro darbuotojai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Ekvadoriečio užpuolimas Vilniuje: policijos ir nukentėjusiojo versijos kardinaliai skiriasi

Vardai

Kaune – baleto šokėjų A.Mikalajūnaitės ir V.Osadčenko vestuvės: pirmiausia įsimylėjo kūno kalbą

Interviu Aktualu

Skaudų smūgį gavęs Alytaus meras V.Grigaravičius: „Aš visuomet buvau nusivylęs politika“

Vardai

Sukčių byloje Mios vyras N.Antanavičius pripažintas kaltu: lieka laisvėje iki pirmo prasižengimo

24sek

Greitas ne tik krepšinyje: Deividas Gailius laimingas „drago“ lenktynėse

Verslas

Per pusmetį alkoholio akcizų surinkta 3,5 mln. eurų mažiau

Gazas

Jonas Gelžinis demonstruoja galimybes: 1006 km lenktynių treniruotėje – greičiausias

Pasaulis kišenėje

Tampa tradicija: „Small planet airlines“ skrydis atidėtas dėl gedimo

24sek

Po A.Toupane'o išvykimo – šilta Š.Jasikevičiaus žinutė

Gyvenimas

Orų prognozė: savaitgalį pajūry bus šilta ir be lietaus

Nuotraukose – plastikinių maišelių neįvertinama estetika ir keliama grėsmė

Kultūra

Thomo Manno festivalis baigia Pirmojo pasaulinio karo ciklą: analizuojant praeitį žvelgti į ateitį

Mokslas.IT

Kodėl traukinių mašinistai negali pakęsti ant bėgių dedamų monetų?

Verslas

Darbo jėga plūsta dar gausiau: ukrainiečių per metus padaugėjo 50 procentų

Vardai

Garsenybės pasibaisėjo cirko vadovo N.Zobovo elgesiu su meška: „Išgelbėkit gyvūną iš velnio namų“

Aktualu

CNN: įtariami Skripalių nuodytojai po atakos komerciniu skrydžiu paspruko iš JK

Maistas

Sotus avienos ragu, puikiai derantis ir su makaronais, ir su ryžiais

Sportas

S.Mikoliūnas po Farerų iššūkio liko nusivylęs: „Neparodėme savo tikro veido“

Verslas

„Wizz Air“ žiemai atšaukia dalį skrydžių: nelieka Romos, Atėnų, Nicos krypčių

Pasaulis kišenėje

Specialistai pataria nesimaudyti 6 Lietuvos tvenkiniuose

Naujienos

Aktualu

Ekvadoriečio užpuolimas Vilniuje: policijos ir nukentėjusiojo versijos kardinaliai skiriasi

Vardai

Kaune – baleto šokėjų A.Mikalajūnaitės ir V.Osadčenko vestuvės: pirmiausia įsimylėjo kūno kalbą

Interviu Aktualu

Skaudų smūgį gavęs Alytaus meras V.Grigaravičius: „Aš visuomet buvau nusivylęs politika“

Vardai

Sukčių byloje Mios vyras N.Antanavičius pripažintas kaltu: lieka laisvėje iki pirmo prasižengimo

24sek

Greitas ne tik krepšinyje: Deividas Gailius laimingas „drago“ lenktynėse

Verslas

Per pusmetį alkoholio akcizų surinkta 3,5 mln. eurų mažiau

Gazas

Jonas Gelžinis demonstruoja galimybes: 1006 km lenktynių treniruotėje – greičiausias

Pasaulis kišenėje

Tampa tradicija: „Small planet airlines“ skrydis atidėtas dėl gedimo

24sek

Po A.Toupane'o išvykimo – šilta Š.Jasikevičiaus žinutė

Gyvenimas

Orų prognozė: savaitgalį pajūry bus šilta ir be lietaus

Nuotraukose – plastikinių maišelių neįvertinama estetika ir keliama grėsmė

Kultūra

Thomo Manno festivalis baigia Pirmojo pasaulinio karo ciklą: analizuojant praeitį žvelgti į ateitį

Mokslas.IT

Kodėl traukinių mašinistai negali pakęsti ant bėgių dedamų monetų?

Verslas

Darbo jėga plūsta dar gausiau: ukrainiečių per metus padaugėjo 50 procentų

Vardai

Garsenybės pasibaisėjo cirko vadovo N.Zobovo elgesiu su meška: „Išgelbėkit gyvūną iš velnio namų“

Aktualu

CNN: įtariami Skripalių nuodytojai po atakos komerciniu skrydžiu paspruko iš JK

Maistas

Sotus avienos ragu, puikiai derantis ir su makaronais, ir su ryžiais

Sportas

S.Mikoliūnas po Farerų iššūkio liko nusivylęs: „Neparodėme savo tikro veido“

Verslas

„Wizz Air“ žiemai atšaukia dalį skrydžių: nelieka Romos, Atėnų, Nicos krypčių

Pasaulis kišenėje

Specialistai pataria nesimaudyti 6 Lietuvos tvenkiniuose

Vardai

Idėjos savaitgaliui

Išmanus kaimas

Festivalis „Galapagai”

Parašykite atsiliepimą apie PasaulisKišenėje