Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Kas bendro tarp Leonardo Coheno ir Suvalkijos kaimo?

Ką pasauliui (ir man) davė Suvalkijos kaimas, arba kitaip – kas toji Cohenų šeima iš Būdviečių?
Kas bendro tarp Leonardo Coheno ir Suvalkijos kaimo?
Kas bendro tarp Leonardo Coheno ir Suvalkijos kaimo? / Scanpix/Ados Alejūnaitės nuotr.

Daugiau kelionių Lietuvoje istorijų ir fotoreportažų rasite tinklaraštyje „Vieškeliu dundant“

Leonardas Cohenas (Leonard Cohen, 1934–2016 m.) – pasaulyje laikomas vienu ryškiausių ir didžiausią įtaką XX a. antrosios pusės muzikai padariusių kūrėjų. 2010-aisiais už pasiekimus gyvenime jam buvo įteiktas specialus „Grammy“ garbės apdovanojimas.

Legendiniu sodriu baritonu skambantys dainų tekstai manęs nepaliko abejingos jau nuo pirmojo išgirsto posmo. Per tuos greitai praskriejusius keliolika metų, po aiškesnės pažinties su Leonardo Coheno kūryba, kaskart jo dainų skambesyje atrandu vis kažką gaivalingo. Tai taip dažnai priverčia suklusti ir šio genialaus žmogaus mintis pamilti vėl ir vėl iš naujo.

Leonardo Coheno žodžiuose persipina santykių, vienatvės, mirties, religijos, politikos ir kitos temos. Jo muzika turi galios pralinksminti, turi galios nuliūdinti, pažadinti ilgesį, įkvėpimą, meilę, protą. Tokia yra amžinai gyva Leonardo Coheno kūryba.

Šio nuostabaus Kanadoje gimusio dainininko, dainų autoriaus, poeto ir novelisto šaknys – lietuviškos, abu Leonardo Coheno seneliai gimė Lietuvoje... Pernai Vilniaus senamiestyje buvo atidengta Leonardui Cohenui skirta skulptūra.

Arno Strumilos / 15min nuotr./Leonardo Coheno skulptūros atidarymo akimirka
Arno Strumilos / 15min nuotr./Leonardo Coheno skulptūros atidarymo akimirka

Didžiam menininkui mirus, Lietuvos žiniasklaidoje užsiminta apie jo iš Lietuvos emigravusią mamą Mašą bei jos tėvą (Leonardo Coheno senelį) – Kauno rabiną Solomoną Klonickį (Solomon Klonitsky-Kline). Taip pat minimas iš Lenkijos kilęs Leonardo Coheno senelis iš tėvo pusės – Lyonas Cohenas (Lyon Cohen).

Panašu, kad mažai kam rūpėjo pasidomėti, kokias anuomet teritorijas laikinai buvo apėmusi Lenkija...

Iš tikrųjų garsiojo atlikėjo senelis Lyonas Cohenas 1868 m. gegužės 11 d. gimė Būdviečių kaime, Lietuvoje (dabartiniame Vilkaviškio rajone). Tuo metu Suvalkijos žemes valdė Lenkija (Lenkijos Kongreso karalystė, Suvalkų gubernija), o Būdviečiai vadinti – Budwitcher.

Leonardo Coheno prosenelis Lazaras Cohenas (Lazarus Cohen) taip pat gimė visai šalia Būdviečių – vos už keliolikos kilometrų esančiame Virbalyje (Vilkaviškio r.).

Dėl įvairių negandų mūsų tėvynėje Leonardo Coheno prosenelis Lazaras su šeima 1871 m. emigravo į Kanadą. Cohenų šeima apsigyveno antrame pagal dydį Kanados mieste Monrealyje (čia emigravo ir Leonardo Coheno senelio šeima iš mamos pusės).

Monrealyje pradėjusį verslauti Lazarą Coheną lydėjo sėkmė. Sukaupęs nemažai pinigų, mieste jis pastatė vieną lankomiausių sinagogų. Visgi, tai neprilygsta tam, kuo vėliau Kanadoje tapo Būviečių kaimelyje gimęs Lazaro sūnus – Lyonas Cohenas.

Užaugęs Lyonas Cohenas tapo vienos didžiausių visame Monrealyje aprangos įmonių „The Freedman Company“ vadovu, buvo Monrealio aprangos gamintojų asociacijos prezidentas.

Remiantis Monrealio žydų muziejaus informacija, 1919 m. Lyonas Cohenas buvo išrinktas pirmuoju Kanados žydų kongreso prezidentu. Taip pat jis yra pirmojo žydiško laikraščio „Canadian Jewish Times“ įkūrėjas šalyje.

Dar ir šiandien Šiaurės Amerikos žemyne iš Būdviečių kilęs Lyonas Cohenas yra laikomas viena svarbiausių asmenybių, ženkliai prisidėjusių prie sėkmingo žydų įsikūrimo Kanadoje. Jis buvo vadinamas Kanados žydų lyderiu.

Labai tikiuosi, kad subruzdimas viešojoje erdvėje pastaraisiais 2020-aisiais metais, kurie buvo paskelbti Lietuvos žydų istorijos metais, nebus laikinas reiškinys. Tikiuosi, kad pasakojimai apie Lietuvoje dingusius gyvenimus ar apie pasaulyje ryškius pėdsakus palikusius litvakus bus aktualūs VISADA. Tiek padaryti galime.

„Dance me to the end of love“ – Leonardo Coheno daina, kurioje jautriai paliečiama holokausto tragedijos tema:

VIDEO: Leonard Cohen - Dance Me to the End of Love

Tuo tarpu kitas Leonardo Coheno kūrinys „Hallelujah“ apskritai yra viena iš dažniausiai atliekamų dainų Vakarų kultūroje:

VIDEO: Leonardas Cohenas – „Hallelujah“

Daugiau kelionių Lietuvoje istorijų ir fotoreportažų rasite tinklaraštyje „Vieškeliu dundant“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
28 metai su „Teleloto“ – kas lieka už kadro?
Reklama
Pasiskiepyti – į vaistinę: ateina per pietų pertrauką, kartu atsiveda ir šeimos narius
Reklama
Kam ir kada reikalingi saulės akiniai ir dirbtinis akių drėkinimas
Reklama
Šiaulių banko grupės valdomi pensijų fondai į daugiabučių renovaciją investuoja dar 7,5 mln. eurų
Užsisakykite 15min naujienlaiškius