Dabar populiaru
Publikuota: 2021 sausio 10d. 09:59

Kas sveria daugiau – „Boeing“ lėktuvas, elektrinės transformatorinė ar Puokės akmuo?

Puokės (Barstyčių) akmuo
Lietuvos geologijos tarnybos nuotr. / Puokės (Barstyčių) akmuo

Iš pirmo žvilgsnio lėktuvas „Boeing“, šiluminės elektrinės transformatorinė ir Puokės akmuo tarpusavyje neturi nieko bendro, tačiau tai nėra visiška tiesa. Pasirodo, kad Lietuvoje saugomais paskelbti didžiausi rieduliai savo svoriu prilygsta sunkiausiems pasaulio objektams.

Štai didžiausias saugomas Lietuvos riedulys – Puokės (Barstyčių) akmuo sveria net 512 tonų. Tai yra beveik tiek pat, kaip 20 pagal sunkumą daiktas pasaulyje – Didkoto šiluminės elektrinės transformatorinė (580 t) ir net 12 kartų daugiau nei keleivinis lėktuvas „Boeing 747“ (41 t).

Savo dydžiu įspūdingi ir kiti saugomi Lietuvos rieduliai. Antras pagal dydį Lietuvoje – akmuo Puntukas, jis sveria vos 66 tonomis mažiau už Puokės (Barstyčių) akmenį, iš viso 446 tonas! Trečias pagal dydį Kriaučiaus akmuo sveria 356 tonas.

VSTT nuotr./Puntukas
VSTT nuotr./Puntukas

O ar visų riedulių svoris priklauso nuo jų dydžio ?

Iš tiesų riedulio svoris nemažai prikluso nuo to, kokios uolienos jį sudaro, kadangi uolienų tankis nėra vienodas. Galima teigti, kad kuo riedulį sudaranti uoliena yra tankesnė, tuo riedulys bus sunkesnis.

Didžiausius Lietuvos riedulius sudaro gana tankios granito bei gneiso uolienos. Žinant riedulio tūrį ir jį sudarančių uolienų tankį, nesunkiai galime sužinoti riedulio svorį šiuos du skaičius sudauginus.

Didžiausi Lietuvos rieduliai yra tokie sunkūs, kad juos išvežti įstengtų tik Baltarusijoje gaminamas didžiausias pasaulyje karjerinis savivartis Belaz 75710, galintis vežti iki 503 tonų svorio krovinį . Tačiau rieduliai gamtos paminklai ir gamtos paveldo objektai yra mūsų krašto lobis, menantis ledynmetį. Kilnojami iš vienos vietos į kitą jie būti negali. Būtent pradinė jų vieta, ekspozicija bei sudėtis, atskleidžia ir leidžia įminti pačias didžiausias Lietuvos geologines praeities mįsles

Parengta pagal Lietuvos geologijos tarnybos informaciją.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Talentingi vaikai

Praktiškai su „Norfa“

Laimė jaustis saugiai

Esports namai

Parašykite atsiliepimą apie PasaulisKišenėje