Dabar populiaru
Publikuota: 2020 spalio 8d. 13:17

Kosminės patirtys Lietuvoje: 8 vietos, kur pasijusite lyg ne Žemėje

Biblioteka išsiskiria ne tik savo vieta, interjeru, bet ir  garso sklidimu
Aliaus Koroliovo/15min nuotr. / Biblioteka išsiskiria ne tik savo vieta, interjeru, bet ir garso sklidimu

​​​​​​​Kai vakarai tamsėja, o aušra brėkšta vis vėliau, nelieka nieko kito kaip tik pamilti naktį. O pamilti ją nėra sunku, nes begalinis rudens dangus apnuogina žadą atimančius kosmoso stebuklus. Nacionalinė turizmo skatinimo agentūra „Keliauk Lietuvoje“ kviečia praplėsti pažinimo ribas ir leistis į dangaus kūnų, žmogaus santykių su visata ir mokslinių pasiekimų tyrinėjimus.

1. Garsios tylos observatorija

Planetos, Mėnulis, galaktikos, spiečiai ir ūkai... Tokie lobiai slypi nakties danguje. Tereikia išmokti juos atpažinti! O supažindinti su astronomijos stebuklais jus gali romantišką pavadinimą turinti Garsios tylos observatorija Kėdainių rajone. Mokytis apie naktinį dangų gali ir mažieji, ir suaugusieji, vis dar trokštantys patirti pažinimo džiaugsmą ir gamtos didybę. Daugiau informacijos čia.

2. Spektaklis „Plutonas“

Molėtų TIC nuotr./Lietuvos etnokosmologijos muziejus
Molėtų TIC nuotr./Lietuvos etnokosmologijos muziejus

O jei į visa, kas yra aplink mus, pažvelgtume filosofiškai? Jeigu susimąstytume apie kosmoso platybių vienišumą? Jeigu pagalvotume apie savo planetą, o neieškotume kelio į kitas? Apie Plutoną, apie Žemę, apie kosmosą, apie žmones kitaip – teatro scenoje – kalbėtis kviečia Meno ir mokslo laboratorija. Įdomu tai, kad spektaklis vyksta Lietuvos etnokosmologijos muziejaus apžvalgos aikštelėje. Daugiau informacijos čia.

3. Nesvarumo terapija

„Amadėja SPA“ nuotr./Nesvarumo terapija
„Amadėja SPA“ nuotr./Nesvarumo terapija

Ar kada galvojote apie tai, kaip astronautai jaučiasi atvirame kosmose? Pasirodo, nesvarumo būseną galite pajusti ir nepalikę Žemės orbitos. Relaksacinis nesvarumas, kuriame persipina ir šviesos, kvapai bei muzika, leidžia pasijusti kaip debesyse. Šilto vandens lova, kurią galite išbandyt „Amadėja SPA“, atpalaiduoja visus raumenis ir sukuria įspūdį, kad kūnas yra besvoris. Daugiau informacijos čia.

4. Vilniaus universiteto observatorija

Vilniaus universiteto observatorija
Vilniaus universiteto observatorija

Ar žinojote, kad dėl šviesos taršos miestuose sunku patirti visą dangaus grožį? Ieškant giedro ir gryno oro bei tamsaus dangaus, Molėtų rajone, šalia mažyčio Kulionių kaimo įkurdinta Vilniaus universiteto astronomijos observatorija. Observatorijoje organizuojamos dieninės ir naktinės ekskursijos. Dieninės ekskursijos metu be pagrindinės programos lankytojams taip pat yra demonstruojamas 165 cm skersmens teleskopas – didžiausias mokslinės paskirties įrenginys Šiaurės Europoje. Su specialiu teleskopu galima stebėti Saulės dėmes ir vainiko spinduliuotę. Naktiniame danguje ekskursiniu teleskopu stebimi įdomiausi tą naktį matomi dangaus objektai. Naktinės ekskursijos dalyviai taip pat supažindinami su naktinio dangaus vaizdu, žvaigždynais ir ryškiausiomis žvaigždėmis specialaus astronominio lazerio pagalba. Daugiau informacijos čia.

5. Meteoritai, nusileidę į Žemę

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Mosėdžio akmenų muziejus
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Mosėdžio akmenų muziejus

Rugpjūčio dangus mus kasmet džiugina krentančių žvaigždžių lietumi. Iš tiesų – tai krentantys meteorai. Dauguma jų sudega atmosferoje, o sukeltą blyksnį mes vadiname krintančia žvaigžde. Visgi pasitaiko ir tokių meteoroidų, kurie atmosferoje nesudega ir pasiekia žemę, vadinamų meteoritais. Vieną jų saugo Respublikinis Vaclovo Into akmenų muziejus Žemaitijoje, Mosėdžio miestelyje. Pastarasis susidarė iš grynosios geležies ir yra pargabentas iš tolimosios Namibijos. Daugiau informacijos čia.

6. Lietuviški palydovai

LituanicaSAT-2 nuotr./LituanicaSAT-2 palydovo prototipas
LituanicaSAT-2 nuotr./LituanicaSAT-2 palydovo prototipas

Ką žinote apie lietuvių pasiekimus kosmonautikos srityje? 2014-aisiais Lietuva tapo kosmine valstybe, į kosmosą paleidusi du palydovus „LituanicaSAT-1“ ir „LitSat-1“. Apie šį istorinį įvykį daugiau sužinoti galite apsilankę Valstybės pažinimo centre, Vilniuje. Daugiau informacijos čia.

7. Vilniaus universiteto planetariumas

Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Vilniaus universiteto planetariumas
Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Vilniaus universiteto planetariumas

Vilniuje įsikūręs planetariumas yra vienintelis Lietuvoje specializuotas astronomijos ir gamtos mokslų informacijos centras. Kupolo formos Žvaigždžių salėje unikalia projekcine aparatūra čia transliuojamas įvairiose Žemės vietose stebimas žvaigždėtas dangus ir jame vykstantys reiškiniai. Netrukus ši unikali vieta, kur žvaigždės sužimba net dienos metu, bus uždaryta rekonstrukcijai, tad planetariumas kviečia pasinaudoti paskutine proga ir atverti savo protus visatos paslaptims paskaitų cikle „Žemė ir Visata“. Paskaitos vyks visą spalį. Daugiau informacijos čia.

8. Mėnulio skaitykla

Aliaus Koroliovo/15min nuotr./„Vytautas mineral SPA“ biblioteka išskirtinio interjero
Aliaus Koroliovo/15min nuotr./„Vytautas mineral SPA“ biblioteka išskirtinio interjero

Daugeliui mūsų kosmosas pirmiausiai asocijuojasi su spengiančia tyla ir buvimo su savimi pojūčiu. Įdomu tai, kad graikų kalba žodis „kosmos“ reiškia ne tik erdvę, bet ir pasaulio tvarką, tam tikrą pusiausvyrą. Atrasti šią pusiausvyrą tikrai gali padėti minutė vienatvės – o kur geriau atrasti savąjį kosmosą nei mėnulio skaitykloje. Įkvepianti „Vytautas Mineral SPA“ kupolo formos skaitykla išdabinta garsaus tapytojo Petro Lincevičiaus piešiniais, kurie nukelia į tiesiai į ištikimąjį žemės palydovą. Daugiau informacijos čia.

Daugiau idėjų pažinčiai su visata galite rasti nacionaliniuose turizmo vartuose www.lithuania.travel. Užsukite čia.

Komentarai

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiškai su „Norfa“

Skanumėlis

Esports namai

URBAN˙/

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie PasaulisKišenėje