Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2022 09 12, 12:10

Lietuvos pilių ir dvarų asociacija kviečia siųsti laišką iš dvaro

Prasidėjus šių metų jau 29-ąjį kartą Lietuvoje vyksiančioms Europos paveldo dienoms, Lietuvos pilių ir dvarų asociacija organizuoja žaidimą-akciją „Laiškas iš dvaro“ ir dar kartą kviečia aktyviai lankytis bei pažinti Lietuvos dvarus, rašoma pranešime spaudai.
Babtyno dvaras
Babtyno dvaras / Lietuvos pilių ir dvarų asociacijos nuotr.

Keliautojai kviečiami dalytis įamžintomis kelionių po Lietuvos pilis ir dvarus akimirkomis – tegul paveldo atradimai pilyse ir dvaruose bus pastebėti. Kaip ir kiekviename žaidime, aktyviausių dalyvių laukia prizai.

Lietuvos pilys ir dvarai, istoriniai pastatai ir senove dvelkianti aplinka – tai viliojančios kelionių po Lietuvą kryptys, vietos, kuriose galima lankytis vėl ir vėl. Atraskime praeities dvelksmo ir išskirtinės auros paveldo objektus – pirmąkart arba iš naujo. Juk pažinti čia galima itin daug: dvarų estetiką, architektūrą, aplinką, parkus, tradicijas, papročius, senąsias vertybes...

Lietuvos pilių ir dvarų asociacijos nuotr. / Aristavėlės dvaras
Lietuvos pilių ir dvarų asociacijos nuotr. / Aristavėlės dvaras

Tvarios ateities link

Dvarų ir pilių aplinkoje dažnai stebime ugdomą ir puoselėjamą, gyvenimo harmonijoje su gamta, stilių. Paveldo objektai dažnai yra kaimiškose vietovėse, supami nuostabaus kraštovaizdžio. Tiesa, didmiesčiuose ir aplink juos taip pat galima atrasti daug pilių ir dvarų, ir paprastai kiekvieną jų supa žaliuojantys parkai. Dvaro aplinkai visuomet būdavo skiriamas didžiulis dėmesys, ji itin prižiūrima ir puoselėjama.

Lietuvos pilių ir dvarų asociacijos prezidentas Gintaras Karosas sako, kad kultūros paveldas yra tvarus, bet kartu jis ir labai pažeidžiamas – reikalauja daug dėmesio, priežiūros, kartu žinių, atsidavimo, kad kultūros vertybes galėtume sutvarkyti ir taip jas išsaugoti ateičiai.

Paveldo pastatai tarnavo jau šimtus metų ir šiandien suprantame, kaip svarbu, kad jie tarnautų dar daugelį metų. Reikėtų ieškoti ir atrasti, kokie su paveldu susiję sprendimai gali vesti geresnės ateities link. Šiandien dėl klimato krizės daugybės paveldo objektų išlikimui yra iškilęs pavojus. Tačiau taip pat suprantama, kad paveldo išsaugojimo link ir klimato krizės sprendimo link didžia dalimi veda tas pats kelias.

L.Bartašiaus nuotr. / Liubavo dvaras
L.Bartašiaus nuotr. / Liubavo dvaras

Kaip dalyvauti projekte „Laiškas iš dvaro“?

Atvykę į dvarą ar pilį, paieškokite, kas būtent jums daro didžiausią įspūdį, yra didžiausias atradimas ar įkvėpimas, labiausiai nustebina ar sužavi. Lietuvos pilių ir dvarų asociacija kviečia visus šiuos įspūdžius įamžinti dar vienu puikiu būdu – parašant laišką iš dvaro.

Norinčius dalyvauti žaidime kviečiame svetainėje lietuvos.dvarai.lt pasirinkti norimą dvarą, arba susidaryti maršrutą po pilis ir dvarus, o apsilankius – rašyti ir siųsti laiškus. Tai galima daryti keliais būdais. Laiškus iš dvaro galima rašyti ranka, kūrybingai apipavidalinti, – galbūt jūsų laišką papuoš augalo šakelė, antspaudas ar nedidelis piešinys. Taip pat Lietuvos pilių ir dvarų asociacija pasiūlys jau paruoštų blankų, kuriuos galima parsisiųsti iš minėtos interneto svetainės ir atsispausdinti. Parašytus laiškus Lietuvos pilių ir dvarų asociacijai bus galima siųsti paprastu arba elektroniniu paštu.

Lietuvos pilių ir dvarų asociacijos nuotr. / Renavo dvaro biblioteka
Lietuvos pilių ir dvarų asociacijos nuotr. / Renavo dvaro biblioteka

Taip pat galima rašyti virtualų laišką iš dvaro, dalytis gražiausiomis dvaruose padarytomis fotografijomis ir atradimais. Dalydamiesi socialiniuose tinkluose būtinai žymėkite: #laiskasisdvaro.

Daugiausiai dvarų aplankiusius ir įdomiausių, išskirtiniausių laiškų autoriams Lietuvos pilių ir dvarų asociacija skirs prizus.

Senosios laiškų rašymo tradicijos

Ranka rašytų laiškų tradicija – žavi, su tuo sutiktų daugelis tų, kurie patys yra rašę ir gavę laiškų. Išties įdomūs laiškai neretai būdavo siunčiami iš dvarų, dažnai ant puošnaus popieriaus, dailiai surašyti, o jų tekstuose netrūkdavo įmantrių formuluočių.

Laiškais nuo seno buvo perteikiami patirti įspūdžiai, išdėstomi apmąstymai, juose atsispindėdavo įvairiausių nuotaikų paletė ir būdavo išsakomi giliausi jausmai. Kaip vis dėlto skiriasi rašytinis žodis nuo spausdintinio ar kitų išraiškos būdų?.. Jį skaitome su tam tikra atida, skaitome ne tik tai, kas parašyta, bet ir „tarp eilučių“.

Lietuvos pilių ir dvarų asociacijos nuotr. / Damų salonas Renavo dvare
Lietuvos pilių ir dvarų asociacijos nuotr. / Damų salonas Renavo dvare

Pasikeitimas įžvalgomis ir patirtimi

Dalyvauti projekte „Laiškas iš dvaro“ galima jau dabar, o š. m. rugsėjo 14 d. Renavo dvare (Mažeikių rajone) įvyks projekto renginys, į kurio paskaitas kviečiami visi besidomintys. Pranešimus apie paveldo išsaugojimo svarbą skaitys kultūros paveldo specialistai ir istorikai, dr. Dalė Puodžiukienė, doc. dr. Salvijus Kulevičius, Sigita Bugenienė ir kiti. Vyks įdomūs pokalbiai, o taip pat bus galima iš arti pažinti puošnųjį Renavo dvarą. Daugiau informacijos ir registracija – interneto svetainėje lietuvos.dvarai.lt.

Kelionės po Lietuvos dvarus įkvepia, čia sužinoma ir patiriama naujų dalykų apie tai, kas sena – mūsų visų istoriją ir paveldą. Mes visi susiję su savo praeitimi ir ji yra mūsų ateities pagrindas.

Keliautojų po Lietuvos dvarus atradimai reikšmingi ir paveldu besirūpinantiems, jo puoselėtojams. „Laiško iš dvaro“ forma skatinamas dalijimasis, pasikeitimas patirtimi ir įžvalgomis, matymo rakursais. Visa tai – ryšys, išraiška, nuomonės ir įspūdžių perdavimas vieni kitiems – išties prasminga, tai skatina didesnį supratimą, padeda atrasti, kuo paveldas ypatingas ir svarbus.

„Pranešimas spaudai“ – tai naujienų agentūrų, juridinių ir fizinių asmenų sukurti bei platinami pranešimai apie paslaugų, gaminių, įmonių ar įstaigų naujienas ir pan. Spręsdama dėl turinio publikavimo UAB „15min“ atsižvelgia į informacijos aktualumą, naudą visuomenei, viešąjį interesą. Už šio turinio skelbimą UAB „15min“ nėra atlyginama. Redakcija turi teisę pranešimus redaguoti, trumpinti, papildyti, šalinti tekste esančias nuorodas ir pavadinimus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie PasaulisKišenėje