Dabar populiaru
Publikuota: 2021 sausio 23d. 13:12

Lygumų slidinėjimas – idealus sportas karantino metu: nuo ko pradėti, kaip išmokti?

Lygumų slidinėjimas
„Kalnų fanai“ nuotr. / Lygumų slidinėjimas

Slidinėjančių žmonių galima matyti vis daugiau. Tai idealus sportas karantino metu! Jo metu natūraliai išlaikomas dviejų metrų atstumas – juk nenorime rizikuoti ir būti užkliudyti kito slidininko lazda.

Tiek lygumų, tiek kalnų slidinėjimui reikia sniego, slidžių, lazdų ir specialių batų. Kalnų slidininkams tikrai praverčia slidinėjimo lygumoje įgūdžiai. O lygumų slidininkai taip pat kartais trasoje turi nuokalnių, kuriose pasiekiamas nemažas greitis.

Kalnufanai.lt kalbina keturių žiemos olimpinių žaidynių dalyvį (1992, 1994, 1998, 2002 metais), daugkartinį Lietuvos čempioną Ričardą Panavą. Vilniaus miesto sporto centro slidinėjimo treneris ir Vilnius slidinėjimo klubo „Marsas“ įkūrėjas sako, kad išmokti slidinėti gali kiekvienas norintis, tačiau prieš pradedant reiktų įsitikinti, kad sportuoti leidžia sveikata.

Pasak R.Panavo, galime mokytis slidinėti ir patys, tačiau jei norėsime šliuožti greitai, to greičiau ir taisyklingiau išmoksime su instruktoriumi.

Be to, reikia atkreipti dėmesį į tai, kokiu slidinėjimo stiliumi norime šliuožti, nes inventorius būna skirtingas. Pašnekovas priduria, kad, prieš įsigyjant slides, lazdas ar batus, būtinai reikia pasitarti su specialistais.

– Daugiau nei metus Lietuvoje slidinėti neturėjome galimybių. Ką pastebit dabar, kai po pertraukos pasnigo?

– Aš daugiausia dirbu su vaikais ir jaunimu. Mokau juos lygumų slidinėjimo subtilybių. Bet dabar jaučiu susidomėjimą ir iš įvairaus amžiaus žmonių, kurie nori pradėti slidinėti arba nori prisiminti primirštus slidinėjimo įgūdžius.

Tikrai pastebiu didėjantį susidomėjimą lygumų slidinėjimu. Tą mes galime pastebėti visi, užtenka pasivaikščioti Vingio parke ar Botanikos sode Vilniuje. Turbūt šis žiemiškas oras daugelį žmonių privertė prisiminti garaže ar sandėliuke padėtas slides ir jas išsitraukti.

„Kalnų fanai“ nuotr./Ričardas Panavas
„Kalnų fanai“ nuotr./Ričardas Panavas

– O kaip dėl tų žmonių, kurie niekada gyvenime nešliuožė slidėmis? Ką jiems patartum?

– Manau, kad slidinėti gali kiekvienas. Ir jaunesnis, ir vyresnio amžiaus žmogus. Tik reikėtų pagalvoti, ar esate pasirengę fiziškai, ar neturite kokių senų traumų, ar esate sveiki.

Slidinėjimas yra aktyvi ir labai sveika veikla gryname ore. Slidinėjimo metu dirba viso kūno raumenys. Taip pat ši veikla stiprina širdies kraujagyslių sistemos pajėgumą minimaliai apkraudama sąnarius.

Manau, kad kiekvienas gali pradėti slidinėti ir pats be kitų pagalbos. Tačiau turėkite omenyje, kad greičiausiai neišmanysite visų technikos subtilybių, todėl jei norėsite tobulinti techniką, didinti šliuožimo greitį, tai jums bus reikalingas treneris ar instruktorius. Bet jei slidinėjimas jums yra tik laisvalaikio praleidimo būdas, galimybė pabūti gryname ore, paklaidžioti po mišką, tai tikrai galite tuo užsiimti patys be niekieno pagalbos.

– Fizinis pasirengimas reikalingas?

– Kai aš dirbu su vaikais, visada pradedu nuo fizinio pasirengimo pratimų. Pradžiai įvairiapusiškai reikia sustiprinti viso kūno raumenis –tiek stambiuosius, kurie suteikia atsispyrimo jėgą čiuožiant, tiek vidinius smulkiuosius, kurie suteikia geresnę pusiausvyrą slidinėjant. Todėl kartais fiziškai stiprus žmogus negali realizuoti ar išvystyti didelio slydimo greičio dėl pusiausvyros trūkumo. Slidinėjimas sujungia ištvermę, jėgą ir techniką.

– O nuo kurio slidinėjimo stiliaus reikėtų pradėti? Klasikinio ar laisvojo, dar žinomo kaip čiuožėjo stiliaus?

– Anksčiau būdavo sakoma, kad geriausia pradėti nuo senojo t. y. klasikinio stiliaus, nes jis yra lengvesnis. Ir iš tiesų turbūt dažniausiai yra pradedama nuo klasikinio stiliaus. Jis priimtinesnis, nes artimesnis natūraliam žmogaus judėjimo būdui – bėgimui ar ėjimui.

Tačiau yra žmonių, kuriems norisi iš karto pradėti nuo laisvojo stiliaus, ypač jaunesniems. Būna žmonių, kurie gerai čiuožinėja pačiūžomis ir jiems pereiti prie laisvojo stiliaus yra lengviau. Nes šliuožiant laisvuoju stiliumi vienu metu kontaktą su žeme turi ir šliuožia tik viena slidė ar pačiūža. Ir tuo pat metu reikia sugebėti išlaikyti pusiausvyrą.

123rf.com nuotr./Lygumų slidinėjimas
123rf.com nuotr./Lygumų slidinėjimas

– Bet jei norime šliuožti kur nors miške, kur nėra trasų, tai be klasikinio stiliaus neapsieisime?

– Tikrai taip. Klasikinis stilius yra geras tuo, kad galime šliuožti bet kur. Kai pračiuožia pirmas slidininkas, tai kitiems jau lieka visai gera vėžė. Klasikinis stilius yra priimtinas, kai norime neskubėdami pažinti apylinkes. Tai panašu į paprastą ėjimą, tik pasispiriant slidinėjimo lazda.

Jei turite tikslą dalyvauti varžybose ar gerokai pagerinti savo slydimo greitį, tai būtina išmanyti čiuožėjo stiliaus techniką. Be to, laisvuoju stiliumi patogiau šliuožti ten, kur yra plačios ir parengtos trasos, o sniegas suspaustas.

– Kaip išmokti čiuožti su lygumų slidėmis nuo kalno? Kaip įveikti baimę?

– Vaikus pradedu mokyti nuo mažų nuokalnių. O vėliau nuokalnes didiname. Svarbu žinoti, kad lygumų slidinėjime slydimo nuo kalno technika skiriasi nuo kalnų slidinėjimo. Kalnų slidinėjime slidės turi aštrias briaunas, kuriomis darome posūkius. Lygumų slidės tokių briaunų neturi, todėl vengiame posūkio ant briaunos. Posūkius darome slidžių perstatymo būdu, skirtingai nei kalnų slidinėjime. Paprastai nuokalnės nėra tokios stačios, todėl yra labai svarbu neprarasti greičio posūkyje. Su vaikais mokomės įveikti nuokalnes žaidimo forma, tai padeda geriau pajusti pusiausvyrą ir nugalėti baimę.

„Kalnų fanai“ nuotr./
„Kalnų fanai“ nuotr./

– Tačiau reikia turėti omenyje, kad skirtingiems šliuožimo stiliams reikalingos ir skirtingas inventorius?

– Inventorius yra skirtingas abiem stiliams. Klasikiniam stiliui naudojame ilgesnes slides ir trumpesnes lazdas. Laisvojo stiliaus slidės yra trumpesnės, o lazdos ilgesnės. Tinkamai parinktas slidinėjimo inventorius leidžia lengviau ir greičiau įvaldyti pasirinktą slydimo būdą.

Slidinėjimo batai pasirenkant slidinėjimo stilių taip pat skiriasi. Klasikiniam slidinėjimui skirti batai yra su žemesniu auliuku, nes čiuožiant šiuo stiliumi stipriai dirba čiurna ir blauzda. O laisvo stiliaus batai yra su auliuku, nes koja turi būti labiau fiksuojama. Svarbu atkreipti dėmesį, kad dėl neteisingai pasirinkto inventoriaus padidėja ir traumų tikimybė.

– Kaip su slidinėjimo apranga? Ar būtina pirkti specialią? O gal reikėtų pirmiau apžiūrėti savo spintas?

– Apranga tikrai neturėtų būti ta pati, kaip kalnų slidinėjimui. Šliuožiant su kalnų slidinėjimo apranga, pasijusite kaip termose. Slidinėjimo apranga turbūt panašiausia į skirtą bėgimui šaltu metų laiku. Svarbiausia, kad striukė būtų neperpučiama vėjo, su „Windstopper“ funkcija. Taigi visa apranga neturi varžyti jūsų judesių.

123rf.com nuotr./Lygumų slidinėjimas
123rf.com nuotr./Lygumų slidinėjimas

– Kaip dėl inventoriaus? Reikia pirkti naują ar galima ieškoti ir dėvėto?

– Reikia žinoti, ko reikia. Kokiu stiliumi rengiesi čiuožti? Kokio ilgio slidžių, lazdų tau reikia? Specializuotoje parduotuvėje visada gausi daugiau patarimų iš specialistų. O ar patars turguje, ar perkant internete? Nežinau. Visada rekomenduoju prieš įsigyjant slidinėjimo inventorių pasitarti su išmanančiais specialistais.

Kalnufanai.lt primena ir apie kitas lygumų slidinėjimo teikiamas naudas. Šliuožiant lygumomis ne tik grūdinamas organizmas, deginamos kalorijos, gerinama laikysena, koordinacija, bet svarbiausia – ši veikla suteikia daug gerų emocijų! Švedijoje atliktame tyrime nustatyta, kad lygumų slidininkai ilgiau gyvena nepriklausomai, be kitų pagalbos. Norite laimingos senatvės? Slidinėkite.

Daugiau apie slidinėjimą ir keliones skaitykite portale Kalnufanai.lt.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Ypatingos

Praktiškai su „Norfa“

Laimė jaustis saugiai

Esports namai

Parašykite atsiliepimą apie PasaulisKišenėje