Dabar populiaru
Publikuota: 2016 liepos 15d. 16:04

Maudytis galima ne visuose Lietuvos vandens telkiniuose

Kauno marių paplūdimys
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr. / Kauno marių paplūdimyje šiuo metu padidėjusi tarša, tad maudytis nerekomenduojama

Nors šio savaitgalio orai ir nebus tokie, kad norėsis lįsti į vandenį, esame tikri, kad dalis poilsiautojų net ir nekepinant saulei norės mėgautis vandens pramogomis. Tačiau rinkdamiesi vietas, kur maudysitės, atkreipkite dėmesį į specialistų išvadas. Deja, bet kai kur vandens tarša viršija leistinas normas ir maudytis bent jau šiuo metu ten nepatartina.

Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras, įvertinęs gautus liepos mėnesio pirmos pusės maudyklų vandens kokybės tyrimų rezultatus, pažymi, kad kai kuriose maudyklose vandens kokybė neatitiko Lietuvos higienos normos HN 92:2007 „Paplūdimiai ir jų maudyklų vandens kokybė“ reikalavimų, todėl maudytis jose nėra saugu.

Atlikus maudyklų vandens kokybės tyrimus, 5,8 proc. tirtų maudyklų buvo nustatyta trumpalaikė tarša. Gauti rezultatai apie 103 maudyklų iš 114 į stebėsenos sąrašą įtrauktų maudyklų vandenį.

Vandens kokybė neatitiko nustatytų mikrobiologinių parametrų reikalavimų Anykščiuose tekančioje Šventosios upėje, prie Šeimyniškėlių g. 15A esančioje maudykloje: liepos 4 d. čia buvo nustatyta daugiau nei leidžiama higienos normoje žarninių enterokokų kolonijas sudarančių vienetų 100 ml vandens.

Infomoletai.lt nuotr./Pastovio ežeras ir pramogos jame
Infomoletai.lt nuotr./Pastovio ežeras ir pramogos jame

Taip pat normas viršijanti tarša žarniniais enterokokais nustatyta: Molėtų rajone esančiame Pastovio ežere esančioje maudykloje. Kauno marių I ir Kauno marių II paplūdimių maudyklose nustatyta 13 ir 15 kartų didesnė, nei leidžiama, tarša žarniniais enterokokais.

Informacijos apie maudyklų vandens kokybę nėra gauta iš Lazdijų, Varėnos, Visagino, Akmenės rajono maudyklų, priklausančių stebėtinų maudyklų sąrašui.

Gauta informacija ir apie 98 rekreacijai skirtų zonų vandens kokybę. Didesnis, nei leidžiama higienos normoje, žarninių enterokokų ir/ar žarninių lazdelių kolonijas sudarančių vienetų skaičius vandenyje rastas prie šių poilsio zonų: Nevėžio upėje (liepos 4 d.) Kėdainių r., Šušvės upėje Josvaniuose (liepos 4 d.), Babėnų karjere (liepos 11 d.), Piliakalnio karjere (liepos 11 d.) Kėdainių r.; Lėvens upėje ties Paliūniškiu (liepos 11 d.) Panevėžio r.; Švedės tvenkinyje (liepos 4 d.), Naisių tvenkinyje (liepos 4 d.) Šiaulių r.; Nemuno upėje ties Jurbarku (liepos 5 d.); Vyžuonėlio ežere ties Ežero g. (liepos 5 d.) Utenos r.; Šventosios upėje ties Dainų slėniu (liepos 4 d.) Anykščiuose; Ilgučių ežere (liepos 7 d.) Vilniaus r.; Šalčininkų tvenkinyje (liepos 7 d.) Švenčionių r.; Babruko ežere (liepos 11 d.) Trakų r.

Pakartotinai atlikus tyrimus liepos 8 d. Švedės ir Naisių tvenkiniuose, vandens kokybė atitiko reikalavimus.

Maudyklų vandens kokybė vertinama pagal 2 mikrobiologinius parametrus: žarninius enterokokus ir žarnines lazdeles. Atsižvelgiant į higienos normos reikalavimus, žarninių enterokokų turi būti ne daugiau kaip 100 kolonijas sudarančių vienetų 100 ml vandens, o žarninių lazdelių – ne daugiau kaip 1000/100 ml vandens.

Vadovaujantis Lietuvos higienos normos HN 92:2007 „Paplūdimiai ir jų maudyklų vandens kokybės“ maudyklų vandens kokybės stebėsenos nuostatomis, nustačius trumpalaikę taršą, per 72 valandas turi būti paimtas papildomas mėginys vandens kokybės tyrimams atlikti, kuris patvirtintų taršos įvykio pabaigą, ir dar vienas mėginys praėjus 7 dienoms po trumpalaikės taršos pabaigos.

Informaciją apie maudyklų vandens kokybę kiekvienoje apskrityje galite rasti Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro interneto svetainės „Aplinkos sveikata−Maudyklos−Maudyklų vandens kokybė“. Ji atnaujinama iš karto gavus informaciją iš savivaldybių ir laboratorijų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Interviu

Ypatingos

02:14
08:43

Metas rinktis

Atradimai virtuvėje

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie PasaulisKišenėje