Dabar populiaru
Publikuota: 2018 balandžio 28d. 10:13

Merdinčiai Klaipėdos širdžiai – originalūs atgaivinimo vaistai: nuo įgarsintos Anikės iki ūkininkų turgelių

Teatro aikštė plyšo nuo prekeivių.
A.Kripaitės nuotr. / Teatro aikštė gyvybės prisipildo tik keliskart per metus, didžiųjų švenčių metu.

Nuvykę į didžiuosius Europos miestus žemėlapyje netrunkame susirasti pagrindinę miesto aikštę, alsuojančią gyvybe ir šurmuliu – čia prekiaujama suvenyrais, susėdę ant laiptų ar grindinio šnekučiuojasi bičiuliai, kavinukėse laiką leidžia tirštai susėdę žmonės. Apie tokią aikštę svajoja klaipėdiečiai, tačiau, kol kas Teatro aikštė gyvybės prisipildo tik švenčių metu. Pagrindinė miesto aikštė, kurioje į praeivius žvelgia Taravos Anikė, o vokiečių būreliai traukia ją apdainuojančią dainą, stovi liūdna, merdinti ir nejauki. Viliamasi, kad ji jau netrukus pasikeis ir taps tikrąja miesto širdimi.

Šią savaitę Klaipėdos turizmo ir informacijos centras (TIC) inicijavo susitikimą su Klaipėdos valdininkais, senamiesčio verslininkais ir kitais suinteresuotais asmenimis, kuriems rūpi Teatro aikštės likimas.

Net nesitikėta, jog susitikimas bus toks dosnus originalių idėjų. Kai kurias jų ketinama įgyvendinti dar iki šios vasaros, kad aikštė taptų jaukesnė. Jau netrukus čia turėtų atsirasti daugiau suoliukų, gėlių, bus patobulintas apšvietimas. Dideliu traukos objektu aikštė, neabejojama, taps dėl čia netrukus pradėsiančios veikti nemokamos Wi-Fi zonos.

Aibė idėjų

Anot susitikimą inicijavusios TIC direktorės Romenos Savickienės, susitikime dalyvavo ir gintaro pardavėjai, ir verslininkai, ir savivaldos atstovai. Susitikimą paskatino realus situacijos pripažinimas – aikštė merdinti ir negyva.

„Norisi, kad aikštė būtų gyva, kad žmonės joje leistų laiką, kad ji būtų traukos objektas, kuris yra kiekviename Europos mieste, centrinė aikštė yra pagrindinė miesto dalis. Visi kartu kalbėjome apie idėjas, kurios galėtų būti įgyvendintos – greitos idėjos, kurias šiais metais, šią vasarą planuojama įgyvendinti ir kurios turėtų tęstinumą“, – sakė R.Savickienė.

A. Kubaičio nuotr./Romena Savickienė
A. Kubaičio nuotr./Romena Savickienė

Aikštėje netrukus turėtų atsirasti daugiau sėdimų vietų – suolelių, šezlongų ar sėdmaišių, tad čia būtų galima maloniai pasisėdėti su kavos puodeliu. Ne vienas pabrėžė, jog vakare Teatro aikštėje nejaukiai tamsi, tad būtinas papildomas apšvietimas. Variantų, anot R.Savickienės, yra įvairiausių – nuo lempučių virš aikštės ištisus metus, kurios ją atgaivino per Kalėdas, iki sprendimų įdomiai apšviesti šalia esančių namų fasadus.

Norisi, kad aikštė būtų gyva, kad žmonės joje leistų laiką, kad ji būtų traukos objektas, kuris yra kiekviename Europos mieste, centrinė aikštė yra pagrindinė miesto dalis, – sakė R.Savickienė.

„Sulaukta pastabos dėl tualeto. Jau šią vasarą Karskronos ir Žvejų gatvių sankryžoje atsiras mokamas reklaminio stulpo pavidalo tualetas. Tai iš dalies išspręs šią problemą“, – sakė centro vadovė.

Ne vienas klaipėdietis keiksnoja Teatro aikštės grindinį, kuris sunkiai įveikiamas vežimėliais bei dviračiais. Uostamiesčio savivaldybė jau pasirašė sutartį dėl kelio dangos rekonstravimo, tad prieigose atsiras galimybė judėti tiek neįgaliesiems, tiek dviratininkams.

Trūksta garsų

Gidų pasiūlyta idėja – įgarsinti Teatro aikštės pagrindinę skulptūrą – Taravos Anikę, kuri traukia vokiečių turistus. Giesmę, kurioje Simonas Dachas apdainavo mergaitę iš Taravo, turistai aikštės viduryje traukia iš širdies. Svarstoma, jog pastačius mokėjimo aparatą, įmetus eurą ar du, grotų Taravos Anikės daina. Tai būtų populiarus sprendimas, o už surinktas lėšas būtų galima prižiūrėti fontaną, nuvalyti Anikės skulptūrą.

Administracijos direktoriaus pavaduotoja Elida Mantulova pasiūlė idėją rengti tęstinius Anikės vardo renginius – Anikės Kalėdas, Anikės Žolines, Anikės gėlių bei rudenėlio ir kitas šventes, tuomet aikštė prisipildytų prasmingų renginių.

Susitikimo dalyviai siūlė aikštėje įrengti nedidelę pakylą, kur savaitgaliais galėtų vykti įvairiausi renginiai. Čia savo pasirodymus galėtų rengti dešimčių Klaipėdoje esančių mokyklų vaikai. Anot R.Savickienės, Ventspilyje parką patikėjus mokykloms jame ėmė tiesiog virti gyvenimas.

Neabejojama, jog gyvybės aikštei įneštų vasaros kino vakarai, čia galėtų būti pristatomi ir filmai apie Klaipėdą.

„Iš verslininkų buvo išsakyta idėja, jog Teatro aikštė istoriškai yra buvusi turgaus aikšte, tad čia galėtų kartą per savaitę, pavyzdžiui, sekmadieniais, vykti ūkininkų turgeliai“, – sakė R.Savickienė.

Patys verslininkai pasirengę prisidėti prie aikštės atgaivinimo ir skirtų lėšų čia organizuojamiems renginiams ne sezono metu, kuomet žmonių pritraukti sudėtinga.

Viešosios įstaigos „Klaipėdos šventės“ vadovas Romandas Žiubrys susirinkusiesiems teigė, jog savivaldybė turėtų nuspręsti dėl vientiso senamiesčio stiliaus ir šią žinią paskleisti verslui.

Tuomet visi kavinių savininkai galėtų turėti tokius pačius ar panašius lauko baldus, nebūtų išskirtinumo, kaip dabar, kai vienoje vietoje pasitinka mediniai stalai, o kitur prancūziško tipo staliukai.

Paklausė klaipėdiečių idėjų

Uostamiesčio savivaldybė socialiniame tinkle idėjų, kaip gaivinti Teatro aikštę, paklausė pačių klaipėdiečių. Klaipėdiečiai negailėjo kritikos miesto valdžiai ir siūlė imtis sprendimų kuo greičiau.

„Daugiau poilsio zonų, kuriose laisvai skambėtų gyva muzika, kino filmų peržiūrų, atvirų meno/fotografijų parodų, daugiau galimybių jauniems žmonėms išreikšti save. Leiskit vaidinti, dainuoti, piešti, publikuoti darbus, kuriuose įamžinta Klaipėda, ar su ja susijusi simbolika, viešai. Lempučių gražioms nuotraukoms, suoliukų, „pufikų“, kad būtų kur prisėsti ir nesikandžiojančių kainų pasistatyt transportui!“ – savo nuomonę išsakė klaipėdietė Agnė.

„Daryti mažus amatininkų turgelius, blusų turgų, vasaros savaitgaliais – vietinių ūkininkų turgelius (jokių masinės gamybos didelių ūkių) ir nebandyti iš to pasipelnyti!! Rengti workshopus, šokių vakarones, pvz., pagaminti kokį nors rekordinio dydžio patiekalą ir pakviesti miestiečius paskanauti.

Pakviesti įvairias meno įstaigas surengti koncertus Teatro aikštėje ir neprisigalvoti visokių leidimų ir draudimų... Pagaliau atimti senamiestį iš pensininkų „ramybės mėgėjų“ ir pradėti kelti judesį. Verslai bijo atsidaryti, nes žino, kad tuoj pensininkai užbombarduos savivaldybę su skundais dėl triukšmo.

Koks buvo jaukus kadaise Pilies džiazo festivalis Teatro aikštėje, o dabar... Daugiau augalų, užpildykite erdvę suoliukais, sodinukais... Dabar stovi 3 nameliai, kodėl jie negali funkcionuoti? Kodėl negalima padaryti workshopo ar kažko panašaus??? Kodėl Teatro aikštes negalima apipavidalinti ir papuošti taip, kaip ji atrodo per Jūros šventę? Dideliu investicijų tam nereikia, na, o jei trūksta žmogiškų išteklių, tai tikrai atsiras nemažas būrys entuziastų, kurie padės viska įgyvendinti. Šnekėkit su gyventojais, baikite bausti ir drausti, ir pradėkite daryti judesį!“ – rašo Viktorija.

„Renkite šokių vakarus... Šokio kalba bendra visame pasaulyje!!! Taip gera buvo stebėti pernai gausu būrį turistų gal iš Kinijos, netyčia užklydusiu į Jonines... Pradžioje jie stebėjosi ir stebėjo. O po to kaip jie su džiaugsmu šoko kartu su visais!!! Manau, daug pasako apie tai, ko reikia žmonėms.... Ne suoliukų, o judesio, muzikos, džiaugsmo...“ – siūlo klaipėdietė Kristina.

Ne vienas klaipėdietis siūlė be jokių leidimų leisti groti gatvės muzikantams, kurių muzika įneša gyvybės. Tai įprasta praktika daugelyje Europos miestų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

24sek

Kai kurių žaidėjų pasigedęs Šaras kelia „Žalgiriui“ esminį klausimą

Aktualu

Teisingumo ministras: peilis prieš Alytaus pataisos namų prižiūrėtoją nebuvo panaudotas

24sek

Prakeiksmas namuose tęsiasi: „Žalgiris“ po pratęsimo krito prieš „Barcelona“

Sportas

Renesansas – olandai parbloškė pasaulio čempionę ir išmetė Vokietiją

Aktualu

Nevyriausybininkai: Seime slapčia gimė planas sumažinti paramą

Vardai

„Golden Parazyth“ užtvindė bažnyčios skliautus: „Sad Human“ pristatymui prireikė papildomo koncerto

Aktualu

Padovanoti filmui sukurtą laivą Vilniaus administracijos direktorius pasiūlė per anksti

Gyvenimas

Alkoholikas Povilas: „Gimus sūnui, švenčiau tris paras“

Vardai

Mauricijuje medų kopinėję Skaisgiriai liko sužavėti rojų primenančių vaizdų, kurie – lyg atvirutės

24sek

Eurolyga: Maskvos CSKA Kauno „Žalgirį“ pasitiks nenugalėta

Pasaulis kišenėje

Lietuvio kelionė Tibete: patekimas į uždraustus vienuolynus ir 5 tūkst. m aukštis

Kultūra

O koks tu, kai nevaidini? Liubomiras Laucevičius

Vardai

Stanislavas Stavickis-Stano: „Aš sergu vėžiu, bet pasveiksiu“

15min tema Aktualu

Ir lietuviams aktualūs „Brexit“ scenarijai: mūsų diplomatų uraganas Londone nestebina

Vardai

Kodėl kai kurios Holivudo žvaigždės nusprendė atsisakyti santuokos?

15min iš Ploješčio Interviu Sportas

Prieš dvikovą Rumunijoje E.Jankauskas: „Šiame lygyje reikia būti tvirtesniems“

Gyvenimas

Būdavo dienų, kai Kristina net nebijodavo mirti: žmonėms tai atrodo paprastas galvos skausmas

Deuce

Novakas Džokovičius Londone nenugalėtas – palaužė ir Mariną Čiličių

Aktualu

Vykstant kovai dėl „Brexit“ sutarties įtakingi ministrai išreiškė paramą Th.May

24sek

Karjeros vakaras, kuris „Žalgirio“ šokliui visai nerūpi: „Keista ir liūdna“

Naujienos

Aktualu

Vytautas Landsbergis siūlo etikos kodekse aptarti politikų ir verslininkų susitikimus

Aktualu

Angela Merkel – už atvirą kalbėjimąsi su Rusija konfliktiniais klausimais

Kultūra

„Open House Vilnius“: 5 pastatai, kuriuos vertėtų aplankyti šį savaitgalį

Sportas

Paskutinis varžovas kovoje dėl aukso: Estija

Kabrioletų sezono atidarymas

Aktualu

Konservatoriai nenori, kad partijos nariai į prezidentus kandidatuotų savavališkai: ką apie tai mano Ž.Pavilionis ir V.Ušackas?

Rašydama apie kitų žmonių meilės istorijas, apie kelią, kokį jiems teko įveikti iki vestuvių, jaučiuosi kaip kino teatre. Skirtumas tik tas, kad tą filmą žiūriu pirmoji. Jų pasakojimai visuomet būna kupini juoko, įkvepiančios meilės savo išrinktajam, kartais pasitaiko ir rimtesnių pauzių, istorijų apie abejones ar trukdžius. Žinokit, Mato Paulino ir Rugilės Pečeliūnaitės „filmui“ galite išsikepti popkornų. Jų pasakojimas priverčia išsižioti iš nuostabos.

Vardai

Kaune – talentingojo virtuvės šefo Mato Paulino vestuvės: „Gyvenimas mums metė daug išbandymų“

Aktualu

Nukleiptom vyžom į lietuvių kalbos egzaminą

Maistas

Elegantiški ir skanūs nesaldūs pyragai: tiks ir piknikui, ir neštis į svečius

Sportas

Po traumos sugrįžęs V.Lalas nusivylęs – galiūnas traukiasi iš pasaulio čempionato

Gyvenimas

Permainingiems orams: kas madinga šį pavasarį bei vasarą ir ką prie ko derinti?

Gyvenimas

Apklausa: kiek laiko lietuviai skiria maistui gaminti?

Aktualu

Britanijoje teisinio ginčo centre atsidūręs berniukas Alfie Evansas mirė

24sek

LeBrono dėjimas per D.Sabonį – gražiausias NBA dienos epizodas

Aktualu

„Vieningo Kauno“ tarybos nariams teko aiškintis dėl nusišalinimo nuo klausimų

Vardai

Prasideda I.Zasimauskaitės eurovizinė kelionė: paryčiais su gausia komanda išskrido į Lisaboną

24sek

V.Šulskis: „Žaisdamas be brolių Ballų „Vytautas“ yra pavojingas kiekvienai komandai“

Maistas

Orai šyla – maistas greičiau genda: kaip tinkamai laikyti įvairius produktus?

24sek

D.Sabonis ir „Pacers“ smogė galingai: sutriuškinę „Cavaliers“ išlygino serijos rezultatą

Vardai

A.Šedžius per gaisrą „Akropolyje“ patyrė šoką: dukros verkė, barmenai neleido evakuotis nesumokėjus

Vardai

Ypatingos

07:40
07:22

Gera keliauti kartu

Ko reikia šiuolaikiniam pirkėjui?

Sveikata

Būk nesustabdoma

Parašykite atsiliepimą apie PasaulisKišenėje