Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2021 rugsėjo 17d. 15:35

Panevėžys šį savaitgalį atgis: kokias paslaptis slepia miestas?

Panevėžio pramoninis paveldas
Panevėžio plėtros agentūros nuotr. / Panevėžio pramoninis paveldas
Rugsėjo 17 d. prasideda visą savaitę trunkanti Europos paveldo dienų savaitė. Panevėžio miestas šį savaitgalį atgis – Europos paveldo dienų proga organizuojamas renginių ciklas „(Ne)pažintas Panevėžio pramoninis paveldas“. Ar žinote, kokias paslaptis slepia Panevėžio mieste esantys pastatai? Išskirtinis renginių ciklas miesto gyventojus ir svečius supažindins su turtinga Panevėžio pramonės istorija ir atskleis dar negirdėtų įdomių istorijų apie miestą.

Nemokamų ekskursijų metu galėsite ne tik pažvelgti į miesto pramonę kitu kampu, bet ir pradėsite geriau suprasti architektūrinę, istorinę ir technologinę pramonės vertę.

Panevėžys – unikalus pramonės paveldo miestas

Panevėžys dažnai tituluojamas pramonės miestu, tačiau retas kuris turi žinių apie miesto pramonės paveldo unikalumą. Iki XX a. vidurio mieste buvo pastatyti vieni pagrindinių architektūriniu požiūriu vertingų pastatų, pramoninių kompleksų kartu su istorinėmis, urbanistinėmis teritorijomis.

„Panevėžys ir pramonė yra du neatsiejami dalykai. Panevėžys jau nuo seno garsėja kaip pramonės miestas, tačiau labai nedaug žmonių žino, koks iš tikrųjų yra miesto pramonės paveldas. Miesto centre yra nemažai kultūros paveldo objektų – siaurasis geležinkelis, buvę konservų, mielių, spirito, muilo, cukraus fabrikai.

Tai senosios pramonės įmonės, kurios davė pradžią pramonės plėtrai mieste daugiau negu prieš 50 metų. Ne tik Panevėžiui, bet ir Lietuvai tai buvo vienos naudingiausių įmonių ekonomine prasme. Matydami augantį miesto gyventojų ir svečių susidomėjimą miesto pramoninėmis erdvėmis, nusprendėme ekskursijų ciklo metu pristatyti žmonėms paveldo erdves, papasakoti apie turtingą Panevėžio pramonės istoriją“, – sako Panevėžio plėtros agentūros turizmo projektų vadovė Vilanda Reikalienė.

Atskleis dar negirdėtas miesto paslaptis

Panevėžio mieste esantys seni pastatai slepia neįmintas paslaptis. Vienas iš jų – tai Kranto gatvėje stovintis pastatas, kuriame įsikūręs viešbutis. Nedaugelis žino, kad čia veikė pirmas Baltijos šalyse pramoninis malūnas. Savo laiku tai buvo vienas moderniausių malūnų, kuriame darbas vyko trimis pamainomis.

Pasak V.Reikalienės, ne tik pramonės įmonės, bet ir miesto istorija yra labai svarbi. Organizatoriai tikisi, kad po tokių ekskursijų miesto gyventojai ir svečiai praturtins žinias apie Panevėžio miesto pramonės istoriją.

„Dalis įmonių jau nebeveikia, tačiau istorijos apie jas gyvos žmonių atmintyje, gidų pasakojimuose. Kviesime pasivaikščioti centrine istorine miesto dalimi ir kartu su gidais kitaip pažvelgti į Panevėžio miesto istoriją. Norime paskatinti žmones domėtis, tyrinėti savo gimtąją aplinką. Ateityje taip pat tokias ekskursijas planuosime, nes jau dabar pastebime labai didelį susidomėjimą. Žmonės yra išsiilgę istorijų, savo miesto tyrinėjimų“, – teigia V.Reikalienė.

Renginį finansuoja Panevėžio miesto savivaldybė ir Kultūros paveldo departamentas prie Kultūros ministerijos.

Renginiai:

2021-09-17 13 val. ir 15 val. „Edukacinė kelionė laiku – Siaurukui 122“. Daugiau informacijos: https://fb.me/e/1gCjSjzA1

2021-09-17 17 val. Ekskursija „Apie cukrų ir cukrininkus“. Daugiau informacijos: https://fb.me/e/35nbKMOzp

2021-09-18 11 val. Ekskursija „Skirtingi Panevėžio veidai ir miesto nepaprastieji“. Daugiau informacijos: https://fb.me/e/4TzGyrMa5

2021-09-18 15 val. Ekskursija „Panevėžio pramoninis paveldas XIX a. pab.–XX a. pr.“. Daugiau informacijos: https://fb.me/e/14cPKb36k

2021-09-19 12 val. Orientavimosi žaidimas „(Ne)pažintas Panevėžio pramoninis paveldas“. Daugiau informacijos: https://fb.me/e/Nc7Ysz6R

2021-09-25 13 val. ir 15 val. „Edukacinė kelionė laiku – Siaurukui 122“. Daugiau informacijos: https://fb.me/e/P6GSabJa

2021-09-26 d. 12 val. Pažintinė-gastronominė ekskursija „Panevėžys, miltai ir Miltinis“. Daugiau informacijos: https://fb.me/e/2Dk32UO7a

Informacija vilanda@panevezysnow.lt, renginio naujienos www.panevezysnow.lt ir Panevėžio plėtros agentūros „Facebook“ puslapyje.

Renginiai vyks lauke, tad galimybių pasas nėra privalomas, tačiau būtina dėvėti apsaugines veido priemones ir laikytis saugaus atstumo.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

„Pranešimas spaudai“ – tai naujienų agentūrų, juridinių ir fizinių asmenų sukurti bei platinami pranešimai apie paslaugų, gaminių, įmonių ar įstaigų naujienas ir pan. Spręsdama dėl turinio publikavimo UAB „15min“ atsižvelgia į informacijos aktualumą, naudą visuomenei, viešąjį interesą. Už šio turinio skelbimą UAB „15min“ nėra atlyginama. Redakcija turi teisę pranešimus redaguoti, trumpinti, papildyti, šalinti tekste esančias nuorodas ir pavadinimus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

SEB verslo augimo programa

01:37:23

Video

00:29
21:57
01:27:07

15min metų knygų rinkimai

Naujas testas

Esports namai

URBAN˙/

Grožio programa 360°

Sveikata

Tik prenumeratoriams
Tik prenumeratoriams
Parašykite atsiliepimą apie PasaulisKišenėje