Dabar populiaru
Publikuota: 2014 spalio 24d. 20:30

Netikėta Lietuva: Mikniškių kaimo stačiatikiai, atlaikę J.Pilsudskį, kolchozus ir jų griūtį

Mikniškės-Michnovas (Šalčininkų r.), bendruomenės dvasininkas
15min.lt/Rimvydo Valatkos nuotr. / Mikniškės-Michnovas (Šalčininkų r.), bendruomenės dvasininkas

Nuo kalvos, ant kurios stovi Turgelių (Šalčininkų r.) bažnyčia, galima įžvelgti tolumoje žaliuojančią Mikniškių cerkvę. Kelios minutės automobiliu ir keleivis – jau kitame tautiniame, istoriniame ir religiniame matmenyje. Mikniškių kaime, vietinių vadinamo Michnovu, jau seniai gyvena išskirtinė stačiatikių bendruomenė.

Gatvinis kaimas. Moteris varo nedidelį karvių būrį. Obelys, numetusios lapus, bet dar pilnos obuolių. Nedidelė žalia cerkvė. Kapinaitės. Neįprastos lietuvio akiai – visi antkapiniai kryžiai vienodi, visi užrašai tokio pat formato. Lyg protestantų. Visi kapai vienodai gražiai prižiūrėti – nepriklausomai nuo palaidojimo metų.

Moteris triūsia darže. Iš namų šalia cerkvės takeliu eina popas. Giedros akys.

„Gyvenimas yra gražus, bet anas dar gražesnis, tik sunku suvokti, kad tas pasaulis be lubų“, – sako prašalaičiams ir kviečia į valgyklą. Pietų. Jie verdami visai bendruomenei. Kuri verčiasi žemės ūkiu. Pamažu restauruoja senuosius Michnovo pastatus. Mikniškių dvaras žinomas nuo 1850 metų. Dvarininkai Koreckiai ir pastatė tą grakščią žalią medinę cerkvę. Aštuonkampė mūrinė koplyčia iškilo 1917 metais.

Atlaikė valdžių kaitą, bedievystę, suvarymą į kolchozus ir kolchozų griuvimą. Tarpukario metu Turgelių klebonas užtarė bendruomenę prieš Juzefo Pilsudskio valdžią, kad jie ne komunistai. 1941 metų birželį NKVD planavo visus Michnovo sentikius ištremti.

Michnovas turi savo biblioteką ir savo muziejų. Išskirtinė istorija – apie bendruomenės įkūrimą ir ganytoją tėvą Pontijų.

Uždara, asketiška ir labai tvirta bendruomenė. Atlaikė valdžių kaitą, bedievystę, suvarymą į kolchozus ir kolchozų griuvimą.

Tarpukariu Turgelių klebonas užtarė bendruomenę prieš Juzefo Pilsudskio valdžią, kad šie rusai – ne komunistai. 1941 metų birželį J.Stalino NKVD planavo visus Michnovo rusus ištremti. Bendruomenę išgelbėjo prasidėjęs A.Hitlerio ir J.Stalino karas. Nors sovietiniais laikais bendruomenę komunistai pavertė kolchozu, bet tai buvo vienintelis toks kolchozas Lietuvoje, kuriame nebuvo nei partorgo, nei Komunistų partijos vietos organizacijos.

Rudenėja. Prašalaičius palydi Michnovo kiemsargis. Suviauksi. Ir vėl tylu. Iš apačios matyti Turgelių bažnyčia. Michnovas-Mikniškės gyvena savo gyvenimą. Lietuvoje.

Mikniškės – Michnovas, restauruojamas namas
Mikniškės – Michnovas, restauruojamas namas


 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Gerumu dalintis gera
Ekspertai pataria

Video

01:19
01:59
01:15

Dabar tu gali

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie PasaulisKišenėje