Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2018 vasario 4d. 18:58

Nykstantis paveldas: dešimtmetį pardavinėjamas Daumantiškių dvaras baigia sugriūti

Nykstantis paveldas. Daumantiškių dvaras
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr. / Nykstantis paveldas. Daumantiškių dvaras

Kone 200 metų istoriją skaičiuojantis Daumantiškių dvaras paniro į komą. Jeigu per artimiausius metus nebus imtasi rimtų žingsnių – turėsime dar vieną įrašą Lietuvos paveldo juodojoje knygoje.

XIX a. dvaras tapo kolūkio kontora

Daumantiškių dvaras minimas nuo 1654 m. Žinoma, kad tuo metu ten gyvenęs dvarininkas Gružauskas vedė Daumantaitę. Iki šiol yra išlikęs ir Gružauskų giminės herbas.

Manoma, kad dabartinio Daumantiškių dvaro pastatai statyti apie 1840 metus, o gal net ir anksčiau.

Nuo XVIII amžiaus mirę šeimos nariai pradėti laidoti dvaro kapinaitėse esančios mūrinės koplyčios įrengtame rūsyje.

Sovietiniu okupacijos laikotarpiu Daumantiškių dvare buvo įsikūrusi kolūkio kontora, biblioteka, parduotuvė. Viename pastato gale veikė net kino teatras. Čia buvo ne tik gyvenvietės širdis, bet ir gyventojų traukos centras.

Iš išorės tvarkingas, viduje – sugriuvęs

Užsukus į Daumantiškį, dvarą pastebėti gana sunku. Tarp mūrinių sovietinių pastatų stovintis ilgas medinis pastatas akies neužkabina.

Tik vėliau, bandant suvokti, kur stovėjo dvaro sodybos ponų namas, tampa aišku, kad šiame medinuke kadaise ponai ir gyveno.

Iš išorės žiūrint pastatas atrodo gana tvarkingai ir stabiliai. Langai su stiklais, langinėmis. Durys užrakintos. Tačiau pažvelgus į namo vidų pro plyšius matosi visiškai kitas vaizdas.

Panašu, kad tyčia ar netyčia buvo nesužiūrėtas kiauras dvaro stogas. O tai pastatui tartum kraujo užkrėtimas. Maža žaizdelė tampa mirtina problema. Nedidelė skylutė stoge supūdo sijas ir perdangas. Taip nutiko ir šiam dvarui. Dalis stogo perdangų jau dabar yra įgriuvusios, kitos – stipriai pažeistos.

Panašu, kad Daumantiškių dvaras be reanimacijos nebeapsieis. Jam jau dabar būtinas kapitalinis remontas.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Nykstantis paveldas. Daumantiškių dvaras
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Nykstantis paveldas. Daumantiškių dvaras

Paveldėtojai pradžioje džiaugėsi, o dabar bando parduoti

Nepriklausomybės metais pastatas atiteko paveldėtojams. Prieš 15 metų interviu žiniasklaidai davusi Irena Česiūnienė tuo metu prisistatė esanti dvaro paveldėtoja. Ji džiaugėsi, kad gali vasaras leisti paveldėtame dvare. Užsiminė ir apie jame įkurtą mažą muziejų. Tačiau bėgant metams entuziazmas pradėjo blėsti.

Pastatą kapitališkai suremontuoti reikalingos didelės lėšos, tačiau Gružauskų palikuonys jų neturi. Jų gauti bandė per Europos Sąjungos struktūrinius fondus, tačiau nepavyko. Dabar savininkai griūvantį dvarą jau kone dešimtmetį bando parduoti, tačiau nesėkmingai.

Oficialiai dvaro sklypo savininkai yra Andželika Iliukienė ir Rolandas Česiūnas. Pats dvaras kaip statinys Nekilnojamojo turto kadastre ir registre nėra įregistruotas.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Nykstantis paveldas. Daumantiškių dvaras
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Nykstantis paveldas. Daumantiškių dvaras

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Metas rinktis

Mėgaukis šiandien

Video

05:21
01:30
01:44

Esports namai

Sveikos ir gražios kojos

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie PasaulisKišenėje