Dabar populiaru
Publikuota: 2015 rugpjūčio 31d. 07:17

Pakeliui link Zarasų ir aplink juos: vaizdas nuo trijų apžvalgos bokštų

Sartų (Baršėnų) apžvalgos bokštas
Karolio Žukausko/100dienu.lt nuotr. / Sartų (Baršėnų) apžvalgos bokštas

Anykščiuose apsilankę keliautojai piktinasi, jog šiame Aukštaitijos kurorte esančiame medžių lajų take tenka stumdytis alkūnėmis su kitais turistais, tuo metu visai šalia jų esantys apžvalgos bokštai tušti, nors vaizdas nuo jų – ne ką mažiau įspūdingas. Apie tai, kodėl šį rudenį verta aplankyti ne tik Anykščių šilelio „stebuklą“ – lajų taką, bet ir kitus čia esančius apžvalgos objektus, rašo tik ką iš šio krašto grįžęs kelionių tinklaraštininkas Karolis Žukauskas.

Dalijamės jo tinklaraščio 100dienu.blogspot.com įrašu.

Lietuvoje neblogai įsisiautėjo apžvalgos bokštų statymas – vien šiemet, jei neklystu, atsirado bent 4 nauji (Merkinės, Lajų tako, Biržų ir Mindūnų). Kad lietuviams piliakalnių genas giliai įaugęs ir mums visiems patinka spoksoti į medžių viršūnes iš aukštai, įrodė Anykščių lajų tako ir jo bokšto apgultis – tokių turizmo srautų, atrodo, niekas neprognozavo.

Keista tai, kad kiti apžvalgos bokštai, kurių Lietuvoje suskaičiuoju apie ketvirtį šimto, stovi tuštoki, nors nuo kai kurių jų vaizdas net geresnis nei Anykščiuose.

Gal eilinį kartą trūksta informacijos arba žmonės tingi jos paieškoti internete? Nes marinuodamas laiką kamščiuose prie lajų tako tikriausiai niekas nejaučia malonumo. Spėju, tas pats gresia ir rugsėjo pradžioje prie Molėtų atsidarysiančiam aukščiausiam Lietuvoje Mindūnų apžvalgos bokštui (36 m).

Užuot grūdęsi visi vienu metu Anykščiuose ar Molėtuose ir bumbėję dėl kamščių (kuriuos patys ir sukuriate), galėtumėte ir palaukti, o jei taip dangaus norisi – štai keletas alternatyvų, kur jis šiek tiek arčiau. 

Savaitgalį buvome Zarasuose. Pakeliui užsukome ir į 3 apžvalgos bokštus: Senadvario (Švenčionių), Ignalinos ir Sartų. Iš visų vaizdas neblogas, bet nugalėtojas iš šių trijų – vienareikšmiškai Sartų bokštas. 

Karolio Žukausko/100dienu.lt nuotr./Senadvario bokštas
Karolio Žukausko/100dienu.lt nuotr./Senadvario bokštas

Pirmasis – Senadvario, visai šalia Švenčionių, 26 m aukščio (žemėlapis čia). Visiškai tuščias, kaip ir Ignalinos. Matosi, kad statytas senokai – dabar statomiems bokštams bandoma rasti įdomesnę architektūrą nei šis turi (pvz., Merkinės, Mindūnų, Anykščių lajų tako bokštai). 

Pridursiu, kad bokšto aikštelė – ne pati jaukiausia bijantiems aukščio, nes kiaurai viskas puikiai matosi.

Karolio Žukausko/100dienu.lt nuotr./Vaizdas nuo Senadvario bokšto
Karolio Žukausko/100dienu.lt nuotr./Vaizdas nuo Senadvario bokšto

Antras bokštas – Ignalinos, kurį radome tik dėl to, kad turėjome koordinates. Jokių ženklų, bokštas gal tyčia slepiamas nuo turistų? Jei ieškosite, žemėlapis čia.

Pats bokštas labai panašus į Senadvario: matyt, statytas pagal tą patį planą, ir aukštis toks pat – 26 m. Pastatytas greta Ignalinos žiemos centro, puikiai matosi slidinėjimo trasos.

Karolio Žukausko/100dienu.lt nuotr./Ignalinos apžvalgos bokštas
Karolio Žukausko/100dienu.lt nuotr./Ignalinos apžvalgos bokštas

Ir trečiasis, dar iki šios vasaros buvęs aukščiausiu Lietuvoje apžvalgos bokštu, tačiau lajų tako bokštas nukarūnavo jį vienu metru – Sartų (Baršėnų) bokštas, kuris yra 33 m aukščio. Pats bokštas 36 m, bet apžvalgos aikštelė 33 m aukštyje. Žemėlapis čia.

Nežinant tikslios vietos rasti irgi nebūtų lengva – nežinau kodėl, bet jokių ženklų nėra iki pat sustojimo aikštelės, nuo kurios iki bokšto dar reikia puskilometrį paeiti. Bokštus pastatyti išmokome, ženklus greta jų – nelabai?

Karolio Žukausko/100dienu.lt nuotr./Apžvalgos aikštelė Senadvario apžvalgos bokšte
Karolio Žukausko/100dienu.lt nuotr./Apžvalgos aikštelė Senadvario apžvalgos bokšte

Vaizdas iš Sartų bokšto aikštelės neabejotinai geriausias, lyginant šiuos tris bokštus. Ir net geresnis nei Anykščių lajų tako bokšto vaizdas – bent jau man subjektyviai, Sartų ežeras čia duoda labai daug (būtent dėl to labai noriu aplankyti naująjį Biržų Kirkilų bokštą – vaizdas į karstinius ežerėlius turėtų būti dar geresnis).

Galėčiau sakyti, kad šita asmenukė daryta iš oro baliono, ir vaizdas neišduotų, kad yra kitaip:

Karolio Žukausko/100dienu.lt nuotr./Oro balione Ne, Sartų apžvalgos bokšte
Karolio Žukausko/100dienu.lt nuotr./Oro balione? Ne, Sartų apžvalgos bokšte

Įlipimas į Sartų bokštą ekstremaliausias, lyginant su kitais bokštais Lietuvoje, kuriuose esu buvęs: siauri sukti laiptai neužstoja akims vaizdo jokiomis tvorelėmis ar grotomis, todėl čia savo kailiu jauti kiekvieną metrą į viršų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Mano namas

Gaminkite protingai

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie PasaulisKišenėje