Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2013 06 18, 18:23

Patraukliausia Lietuvos vieta – Trakai, antri – Druskininkai, trečia – Neringa

Švęsdama dvyliktąsias veiklos metines, viešoji įstaiga „Terra Publica“ tradiciškai paskelbė vietinio turizmo reitingus – lankytinų vietovių trisdešimtuką. Nuo 2007 metų VšĮ „Terra Publica“ renka ir analizuoja informaciją apie Lietuvos turizmo išteklius: miestelius ir kaimus, parkus ir muziejus, kitas patrauklias vietoves. Pirmieji turizmo reitingai buvo paskelbti 2009 metais, įvertinus apie 300 vietovių. Per penkerius metus vertinamų vietovių sąrašas išsiplėtė ir viršija 500.
Renginio akimirka
Trakai išlieka patraukliausi turistams / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

Daugiau info galite apie Lietuvos turistinius objektus galite rasti čia.

Tyrimui naudojama viešosios įstaigos paruošta originali metodika. Vertinimo kriterijai suskirstyti į tris dideles grupes: 

•paties objekto svarba, 
•jo infrastruktūra, 
•patrauklumas turizmui. 

Šie savo ruožtu buvo vertinami pasitelkiant daugiau kriterijų: objekto tematika, ekspozicijos gausa, aktualumas įvairioms visuomenės grupėms, sezoniškumas, sąveika su aplink esančiais objektais, geografinė padėtis, privažiavimo keliai, sanitarinės sąlygos, papildomos paslaugos, savireklama, bendradarbiavimas su žiniasklaidos priemonėmis, informacijos teikimas telefonu ir vietoje. Iš viso pagal VšĮ „Terra Publica“ taikomą metodiką objektui galima skirti 999 balus. Tyrimo pabaigoje suskaičiuoti balai vėl sujungiami į 3 minėtas grupes, priskiriant reitingo raidę A, B arba C. Prie raidžių pridedamas +/ – nurodo judėjimą reitingo lentelėje: „+“ (teigiama) reiškia objekto kilimą, neigiama „-“ – kritimą. 

Į reitingo sąrašą neįtrauktos vietovės, gavusios nulį balų bent iš vienos klausimų grupės. Reitingai skirti patiems Lietuvos gyventojams, planuojantiems vienos dienos išvyką, todėl netirtas darbuotojų gebėjimas kalbėti užsienio kalbomis bei nakvynės konkrečioje vietovėje galimybės.

Iš tyrimo išimti didieji Lietuvos miestai. Jie, be abejonės, atsidurtų sąrašo priekyje. Tačiau Vilniaus senamiesčiui ar visiems Kauno muziejams aplankyti vienos dienos tikrai neužteks. Visgi miesto teritorijoje esantys kompleksai, lankytini kaip atskiri objektai, pavyzdžiui, Vilniaus universitetas ar Pažaislis Kaune, įtraukti ir įvertinti.

Pateikiame 2013 metų laureatus. Kiekvienas iš jų drąsiai gali tapti neilgos išvykos idėja šią vasarą. Palyginti su 2012 metais, išliko tas pats auksinis penketukas: Trakai, Druskininkai, Neringa, Aukštaitijos nacionalinis parkas, Anykščiai. Tiesa, Neringa antrąją vietą užleido Druskininkams ir liko trečiojoje.

Iš 2012 metų sąrašo iškrito Aukštadvario ir Vištyčio regioniniai parkai. Naujai įtraukti objektai – Smiltynė (Lietuvos jūrų muziejus) ir Zarasai. Kaip teigė tyrimą kuruojantis VšĮ „Terra Publica“ projektų vadovas Vytautas Kandrotas, tendencijos aiškios: neužtenka vien palaikyti švarą ir tvarką mieste, kad būtų ramu dėl vietos ir turistų srautų. Žmonės vis aktyviau domisi esama infrastruktūra, papildomomis laisvalaikio praleidimo formomis, maitinimo įstaigų paslaugų kokybe.

Daugelis turistinių vietovių itin sparčiai rekonstruoja ne tik pavienius paveldo objektus, bet vykdo kompleksinius urbanistinių erdvių tvarkymo darbus, po kurių vietovė suspindi naujai ir iš karto pritraukia būrius lankytojų. Konkurencija aštrėja, todėl vietas reitinge pradeda lemti ir kultūrinių renginių skaičius vietovėje, aktyvių pramogų įvairovė konkrečiame mieste ar edukacinių užsiėmimų gausa muziejuje. Tad tikimės, kad iš pateikto patraukliausių turizmo vietovių sąrašo kiekvienas ras sau įdomų objektą, kuriame turiningai praleis laisvalaikį.

10 patraukliausių Lietuvos vietinio turizmo vietovių: 

1. Trakai 
2. Druskininkai
3. Neringa
4. Aukštaitijos nacionalinis parkas
5. Anykščiai
6. Palanga
7. Birštonas
8. Kretinga
9. Kėdainiai 
10. Vilniaus universiteto ansamblis


1. Trakai  AAA. Trakai išlieka šalies traukos objektu Nr. 1. Sutvarkyti Pusiasalio pilies kompleksas ir Užutrakio dvaras, baigta bažnyčios rekonstrukcija. Trakus patogu apžiūrėti tiek pėsčiomis, tiek dviračiu, plaukiant jachta ar net skrendant lėktuvu. Geros apgyvendinimo galimybės ir savitą karaimų virtuvę pristatantys restoranai, gausu kultūros ir sporto renginių. Patogi vieta Lietuvos žemėlapyje, ežerų apsuptis ir viduramžių pilis saloje leidžia Trakams konkuruoti su gražiausiomis Europos vietovėmis. Pasigendame tik turistus aptarnaujančių darbuotojų mandagumo.

2. Druskininkai AAA+. Druskininkai rizikavo įvesdami pagalvės mokestį, tačiau reikia pripažinti, kad rizika pasiteisino. Atvykstantys į kurortą gali savo akimis įsitikinti, kad rinkliava ne prapuola kiaurame savivaldybės biudžete, bet panaudojama miestui tvarkyti. Miestas paskendęs gėlėse, o jo pavyzdžiu apie analogišką mokestį prakalbo kitų kurortų valdžia. Mūsų reitinge užkopė į antrąją poziciją dėl puikiai prižiūrimo miesto ir išvystytos paslaugų infrastruktūros, kuri leidžia tikėtis lankytojų visais metų laikais. Trūksta mažosios laivybos, kuriai vystyti Druskininkai turi puikių sąlygų.

Druskininkų savivaldybės vizualizacija/Druskininkai svajoja ir apie savo oro uostą.
Druskininkų savivaldybės vizualizacija/Druskininkai svajoja ir apie savo oro uostą.

3. Neringa AAA–. Neringa – šiemet vienu laipteliu žemiau. Dar viena unikali vietovė, vertinant ne tik aplinkinių šalių, bet ir Europos mastu. Nuo reitingo lyderių – Trakų ir Druskininkų – kurortą skiria dvi problemos – sezoniškumas ir niekaip nepadedamas galutinis taškas nelegaliais laikomų statinių bylose. Nesiimame vertinti teisinių šios problemos aspektų, tačiau jau penkmetį trunkantys svarstymai dėl Preilos statinių stabdo Neringos turizmo plėtrą, o sprendimas griauti pastatytus ir visiškai funkcionavusius pastatus Juodkrantėje – tikrų tikriausias žingsnis atgal.

Aurelijos Kripaitės/15min.lt nuotr./Vasarą Nidoje gyventojų skaičius iaauga deaimteriopai.
Aurelijos Kripaitės/15min.lt nuotr./Vasarą Nidoje gyventojų skaičius išauga dešimteriopai.

4. Aukštaitijos nacionalinis parkas AAA. Lietuvos pasididžiavimas – nuostabus gamtos kampelis su viena seniausių medinių šventovių – Palūšės bažnyčia, rekonstruota valtine, turistams geriau pritaikytu Ladakalniu, Ginučių malūnu, Stripeikių bitininkystės muziejumi, telekomunikacijų bokšte įrengta apžvalgos aikštele. Po Aukštaitijos nacionalinį parką galima keliauti pėsčiomis, dviračiais, baidarėmis, o tingintiems aktyviai keliauti – nesudėtinga apvažiuoti automobiliu. Tad Aukštaitijos nacionalinis parkas gerai žinomas ne tik Lietuvoje, bet ir už jos ribų. Pasigendame aktyvios veiklos galimybių šaltuoju metų laikotarpiu.

Maps.google.com nuotr./Palūaė, Aukataitijos nacionalinis parkas
Maps.google.com nuotr./Palūšė, Aukštaitijos nacionalinis parkas

5. Anykščiai AAA. Iki tradicinio kurorto Anykščiams tetrūksta tik sūrios mineralinio vandens versmės. Tačiau ir be jos miestas užkariavo aukštas pozicijas, savo galimybėmis lenkiantis kai kuriuos tikruosius kurortus. Džiugina tvarkomas miesto centras, lankytinų objektų įvairovė, unikalios pramogos – siaurukas ir vasaros rogučių trasa. Tvarkingi viešbučiai ir maitinimo įstaigos, smagūs dviračių takai po Anykščių apylinkes. Vertėtų pagalvoti, kaip geriau turizmo reikmėms panaudoti Šventosios upę.

Anykačiai, Įkrauk.lt skaitytojos Vilmos Juzėnaitės nuotr.
Anykščiai, Įkrauk.lt skaitytojos Vilmos Juzėnaitės nuotr.

6. Palanga AAA+. Palanga, rodos, atranda vis naujų idėjų, kuo nustebinti į miestą atvykstančius poilsiautojus. Kasmet keičiama eismo ir automobilių stovėjimo tvarka gatvėse, skiriamos baudos vairuotojams, o dabar – ir dviratininkams, visą Lietuvą apskriejantys kasmetinio paplūdimių tvarkymo aidai... Nepaisant skandalingų pranešimų, Palangos kurortas sugeba pritraukti ne tik triukšmingo jaunimo, bet ir jaunų šeimų, pagyvenusių porų iš vakarų Europos, turtingų rytų šalių piliečių. Tarp lietuvių Palanga neabejotinai užkariavo ne tik vasaros sostinės titulą – ir kitais metų laikais Palanga išlieka nepaprastai populiari kaip savaitgalio kryptis. Kas erzina? Privataus sektoriaus darbuotojų arogancija ir pačių poilsiautojų kultūros stoka.

J.Andriejauskaitės/15min.lt nuotr./Poilsiautojai mėgaujasi vasariaka kaitra
J.Andriejauskaitės/15min.lt nuotr./Poilsiautojai mėgaujasi vasariška kaitra

7. Birštonas AAA+. Keletą pastarųjų metų Birštonas stiprina savo pozicijas ir užsitikrina jas reitingo dešimtuke. Nedidelis kurortas atrado savo vietą konkurencinėje kovoje, plečiasi SPA verslas, Nemunu poilsiautojus plukdo laivai. Birštonas itin patrauklus dviratininkams: apvažiuoti miestą ir šalia esantį Žvėrinčiaus mišką, o po to išsimaudyti baseine – tikrai puiki alternatyva pavargusiems nuo triukšmingų didmiesčių gatvių ir vandens parkų. Birštone mėgsta atostogauti turtingesni vyresnio amžiaus užsienio svečiai – tai rodo aukštą teikiamų SPA paslaugų kokybę. Birštone rasite, kur skaniai pavalgyti, Kultūros centre dažnai organizuojami įvairūs renginiai. Pasigendame veiksmų, kurie formuotų išskirtinį kurorto veidą. Pavyzdžiui, prieš keletą metų buvo iškelta idėja ant piliakalnio atstatyti medinę ankstyvųjų LDK laikų pilį ar krantinėje atkurti 1959 metais Nemune nuskendusio Banginuko skulptūrą.

Biratonas ia paukačių skrydžio
Birštonas iš paukščių skrydžio

8. Kretinga AAA–. Kretingos vertybės – ramybe dvelkiantis miestas, Lietuvos mastu unikalus žiemos sodas, dvaro sodyba ir parkas, įspūdinga bažnyčia ir visai netoliese esančio pajūrio dvelksmas. Ko trūksta? Aktyvių pramogų ir turiningo laisvalaikio praleidimo galimybių. Kretingai praverstų teminis nuotykių parkas ar bent parodomasis vėjo jėgainės bokštas, kuriame galima būtų susipažinti, kaip gaminama ši alternatyvi energija.

Egidijaus Jankausko/15min.lt nuotr./Kretingos žiemos sode žaliuoja apie 3800 augalų.
Egidijaus Jankausko/15min.lt nuotr./Kretingos žiemos sode žaliuoja apie 3800 augalų.

9. Kėdainiai AAA–. Kėdainiai šiemet prarado aukštas pozicijas, tačiau išliko dešimtuke. Miestas pakeri tvarkingu senamiesčiu, paveldo objektų gausa (viena iš trijų Lietuvoje išlikusių rotušių, Radvilų mauzoliejumi, minaretu) bei turtinga įvairių mieste sugyvenusių tautų istorija. Visgi turizmo srityje miestas ne toks aktyvus. Iš senamiesčio pradingo keletas tikrai puikių kavinių, likusios dirba trumpiau. Patogioje geografinėje vietoje įsikūrusiam miestui reikia naujų idėjų, kaip patraukti su pro šalį pravažiuojančius tautiečius ir užsieniečius.

V.Fiodorovo/kedainietis.lt nuotr./Miesto aventės akimirka
V.Fiodorovo/kedainietis.lt nuotr./Miesto šventės akimirka

10. Vilniaus universitetas AAA+. Vilniaus universiteto kiemeliai – visiškai kitokio tipo lankytina vieta, Lietuvos mokslo lopšys, alsuojantis viduramžių dvasia. Komplekse vyksta nuolatiniai rekonstrukcijos darbai, po kurių pastatai ir kiemeliai nušvinta naujomis spalvomis. Galimybė pakilti liftu ir apžvelgti visą senamiestį iš pačios jo širdies – Šv. Jonų bažnyčios varpinės – itin praturtina ekskursijos po Vilniaus universitetą įspūdžius. Dėl ES pirmininkavimo, apriboto eismo šioje miesto dalyje ir gausių delegacijų šis kompleksas šiemet nebus patogus lankyti eiliniams turistams.

Vilniaus universitetas
Vilniaus universitetas

11. Niūronys (Arklio muziejus) AAA–. Žinoma, Niūronims išsilaikyti dešimtuke, plečiantis kurortams ir gražėjant paveldo objektus tvarkančioms vietovėms, ateityje nebus galimybių. Tačiau Niūronys – teminis Lietuvos kaimas. Arklio muziejuje turistų laukia atnaujintas lankytojų centras, edukacinės erdvės, pažintinė programa. Suaugusiųjų ir vaikų laukia savo darbui atsidavę darbuotojai ir teminio Lietuvos kaimo idėjai entuziastingai pritariantys etnografinių sodybų gyventojai. Trūksta etnografinės užeigos su platesne edukacine veikla, kad muziejuje būtų galima ne tik pačiam duoną išsikepti...

12. Kryžių kalnas AAB. Unikali Lietuvos vietovė, kurioje persipina Lietuvos istorija, rezistencijos bei tikėjimo jėga, pavertusi šį piliakalnį stebuklinga vieta, į kurią traukia įvairių tautybių, amžiaus ir profesijų žmonės. Verta aplankyti kiekvieną kartą, kai važiuojate pro šalį, jei nėra dirbtinai apribotos lankymo galimybės. Kaip minėjome pernai, Kryžių kalno prieigose dirbtinai apribotas stovėjimas šalikelėse, mokama stovėjimo aikštelė, nors paprastą dieną prie objekto – vos keletas automobilių. Nors užsienio valstybėse tai – gana įprasta praktika, neaišku, ar tai geriausias sprendimas šiam unikaliam sakraliniam objektui išlaikyti.

Kryžių kalnas
Kryžių kalnas

13. Biržai ABA+. Biržai garsūs pilimi ir mediniu pėsčiųjų tiltu per Širvėnos ežerą, kurio kitame krante – įdomios architektūros Astravo dvaras. Puikiai sutvarkytas miesto centras ir jaukios kavinukės. Šalia Biržų – karstinės įgriuvos, Kirkilų ežerėliai ir kiti gamtos paminklai. Biržus geriau pažinti kviečia vietos turizmo verslininkus suvienijęs Biržų turizmo banduolys, siūlantis platų paslaugų spektrą: nuo ekskursijos po alaus daryklą iki biržiečių išrasto montebolo žaidimo. Diena Biržų krašte tikra neprailgs. Trūksta aktyvaus darbo garsinant savą karštą, vandens pramogų Širvėnos ežere.

BFL/Audriaus Bagdono nuotr./Biržų evangelikų reformatų bažnyčia
BFL/Audriaus Bagdono nuotr./Biržų evangelikų reformatų bažnyčia

14. Pakruojis ABA+. Pakruojis gali pasigirti didžiausia Lietuvoje išlikusia dvaro sodyba, kuri po rekonstrukcijos neabejotinai tapo stipriu traukos centru. Atvykus į dvarą, veiklos pakaks ilgam: jodinėjimas žirgais, kalvio pamokėlė, malūnininko ekskursija po dvarą ir net kino seansas pačiame vėjo malūne. Rekonstruotuose dvaro pastatuose – ir užeiga, ir viešbutis. Tačiau be dvaro sodybos pats Pakruojis nedaug kuo tegali pasigirti – nebent šeimynines tradicijas puoselėjančiomis alaus daryklomis, motociklų krosu ir dolomito karjerais. Pasiūlymas – remontuoti dar išlikusius Kalpokų, Ūdekų, Steigvilių, Diržių malūnus ir kurti Žeimelio link turistinį malūnų kelią...

Nijolės Kurmanavičiūtės/15min.lt nuotr./Husarė Ieva ir riteris Linas prie Pakruojo dvaro rūmų ir raitelių rungtyje
Nijolės Kurmanavičiūtės/15min.lt nuotr./Husarė Ieva ir riteris Linas prie Pakruojo dvaro rūmų ir raitelių rungtyje

15. Rokiškis ABA–. Šiais metais Rokiškis didelių naujovių nepateikia. Toliau tvarkomas miesto centras, baigti dvaro pastatų rekonstrukcijos darbai. Išskirtinė miesto puošmena – kasmetinių plenerų metu ištapytos namų langinės. Rokiškis stebina tvarka ir švara, ilga alėja nuo pat dvaro iki bažnyčios, įspūdinga miesto aikšte, išpuoselėta dvaro sodyba, o apleista Rokiškio autobusų stotis šiemet sulaukė naujo architektų projekto.

Wikipedia.org nuotr./Rokiakio dvaro rūmai
Wikipedia.org nuotr./Rokiškio dvaro rūmai

16. Lietuvos liaudies buities muziejus ABA.  Lietuvos liaudies buities muziejus, įsikūręs Rumšiškėse, kviečia susipažinti su etnografiniais regionais ir pabaigtu miestelio kompleksu. Pastatuose kuriasi pažintinės ekspozicijos (duonos, monopolio), amatininkai, kiti naujai iškilę pastatai dar laukia šeimininkų. Muziejaus teritorijoje veikia smuklė ir arbatinė, o šiemet pradėtos teikti ir apgyvendinimo paslaugos. Šiltuoju metų laiku čia vyksta įvairūs renginiai, festivaliai, edukacinė veikla, Joninių šventė, į muziejų plaukia laivas iš Kauno. Trūksta turiningos veiklos šaltuoju metų laiku – muziejus lankomas kaip parkas, išskyrus, žinoma, audringai ir garsiai švenčiamas Užgavėnes...

Užgavėnės Rumaiakėse. Tautvydo Gylio nuotr.
Užgavėnės Rumšiškėse. Tautvydo Gylio nuotr.

17. Kairėnai ABA.  Didžiausias Lietuvos botanikos sodas veikia prie pat Vilniaus, tačiau iki šiol daugiausia lankytojų sulaukia iš čia pat esančio miesto. Jei norite praleisti ramią popietę gamtos prieglobstyje ir augalijos įvairovėje, šis botanikos sodas – kaip tik jms. Renovuotos dvaro arklidės saugo ekspozicijas ir parodų sales, o buvusiame malūne įkurta kavinė ir konferencijų salė. Sode galima pajodinėti poniu ar žirgu, pasivažinėti brika ar karieta, organizuojamos įvairios specializuotos edukacinės programos. Apsilankyti geriausia šiltuoju metų laiku ir ne vieną kartą, kad galėtumėte stebėti besikeičiančią gamtą. Bet ir žiemą bus ką veikti – ekskursija persikelia į šiltnamius, o briką keičia rogės.

Tulpių žydėjimo metas
Tulpių žydėjimo metas

18. Dzūkijos nacionalinis parkas ABB+. Dzūkijos nacionalinis parkas mūsų reitinge toliau keliauja aukštyn. Merkinėje įrengtas lankytojų centras, turizmo reikmėms pritaikytas Liškiavos sakralinis ansamblis, baigiamas tvarkyti Marcinkonių lankytojų centras. Didžiausias turtas čia yra svetinga gamta, tyras oras, įspūdingi baidarių maršrutai, parkus primenantys reti šilai, o miesteliuose ir kaimuose – paslaugūs sodybų šeimininkai, siūlantys dūminę pirtį ar garuojančią „grikių bobą“. Dzūkijos nacionalinio parko problema – jis pakankamai didelis, jei sumanysite per vieną dieną apžiūrėti jį visą – nuo Merkinės iki Čepkelių.

Organizatorių nuotr./Dzūkijos nacionalinis parkas
Organizatorių nuotr./Dzūkijos nacionalinis parkas

19. Europos parkas ABB–. Objektas, kuriame turiningai praleisite pusdienį, žavi privačios iniciatyvos ir nuoseklaus darbo rezultatais. Išpuoselėta didelė teritorija, nuostabi gamta, netikėti atradimai. Prie parko neseniai prijungtas rekonstruotas Liubavo vandens malūnas praplečia lankomas erdves ir turiningo laisvalaikio praleidimą šiose vietovėse.

Muziejus po atviru dangumi užima 55 hektarus.
Muziejus po atviru dangumi užima 55 hektarus.

20. Plungė BAB+. Plungės dvaro rūmų rekonstrukcija suteikia visas galimybes konkuruoti su šio reitingo viduryje įsitvirtinusiais Rokiškiu, Biržais ar Pakruoju. Kultūrinių renginių gausa kviečia išsilavinusį keliautoją, o vaizdingos apylinkės nepaliks abejingos nei vienos pavargusios sielos. Trūkumai panašūs, kaip ir daugelio rajoninių šalies miestų, – be dvaro ir jo kuriamos auros mieste būtų nuobodoka.

Tado Končiaus nuotr./Plungės av. Jono Krikatytojo bažnyčia
Tado Končiaus nuotr./Plungės šv. Jono Krikštytojo bažnyčia

21. Pažaislis ABB.  Įspūdingas kamaldulių vienuolyno ansamblis, nesuklysime – geriausiai turizmo reikmėms pritaikytas vienuolynas Lietuvoje. Tiesa, ne visiems baroko architektūra ir kamaldulių gyvenimo tradicijos bus įdomios. Bet Kauno marių pusiasalis traukia visais metų laikais: šalia yra Kauno HES, prieplauka, paplūdimys, jachtklubas, pramogų centras, maitinimo įstaigos ir net svarstyklių ekspozicija... Nors Pažaislis garsus rengiamais vasaros koncertais, jame patartume apsilankyti ir paprastą darbo dieną, balandžio ar spalio mėnesį, kai vienuolyno sienos ilsisi nuo muzikantų ir turistų...

Atidarymo akimirka
Atidarymo akimirka

22. Žemaitijos nacionalinis parkas ABB.  Žemaitijos nacionalinis parkas pristato originalius pažintinius objektus: buvusią branduolinę raketų bazę Plokštinėje ar energetinių labirintų ir geometrinių figūrų parkas Likšuose. Dviračių takas, jachtklubas, nardymas Platelių ežere kviečia savo stichiją pamėgusius entuziastus. Žemaitijos nacionalinis parkas – dar viena puiki, tačiau tinkamai neįvertinta vietovė. Labiausiai jai trūksta reklamos, taip pat reikėtų daugiau plėsti paslaugų infrastruktūrą, maitinimo ir aktyvaus pramoginio turizmo paslaugas. 

Alfredo Pliadžio nuotr./Plateliai laukia vasaros
Alfredo Pliadžio nuotr./Plateliai laukia vasaros

23. Ventės ragas BBA+. Nors Ventės ragas iš pažiūros atrodo siauros specializacijos objektas, tačiau turi stiprią „pasaulio krašto“ aurą. Tai vieta, kur sustoja laikai, o išvykus iš jos – vis traukia grįžti dar ir dar. Be to, šalia esantys Mingės ir Kintų kaimai papildo turisto kuprinę vietos žvejų siūlomu šviežiu karšiu, o įspūdžius – ekskursijomis laivu Minija, Atmata ar Kuršių mariomis – iki pat Nidos.

Ventės rago ornitologinė stotis
Ventės rago ornitologinė stotis

24. Grūto parkas ABB–. Grūto parkui nėra lengva išlaikyti populiarumą ir pozicijas, nors parkas dirba itin aktyviai. Sovietmečio gyventojų karta sensta, o jaunimas ne itin domisi istorijon grimztančio sovietinio režimo „baubais“. Sovietinės atributikos naudojimo draudimas taip pat verčia abejoti tolesne parko vystymosi perspektyva. Grūto parką vis dažniau lanko Druskininkuose apsistojantys svečiai, tad Grūto parkas tampa savotišku Druskininkų „priklausiniu“...

AP perspėja, kad sankcijų gali sulaukti ir Grūto parkas.
AP perspėja, kad sankcijų gali sulaukti ir Grūto parkas.

25. Lietuvos jūrų muziejus BAB+. Atsinaujinantis Lietuvos jūrų muziejus po trejų metų pertraukos grįžta į Lietuvos turizmo olimpą. Žinoma, geriausia būtų palaukti sugrįžtančių delfinų, bet muziejus ir delfinariumo veikla užsitikrina vieną gausiausių lankytojų srautų Lietuvoje. Net šešios skirtingos muziejaus ekspozicijos, čia pat esantys uosto vartai, molas ir Smiltynės paplūdimys – tikrai dėmesio verta idėja turiningai praleisti dieną. O jeigu vasaros pabaigoje į atnaujintą delfinariumą sugrįš delfinai, prognozuojame galingą šio muziejaus šuolį mūsų reitinge. Trūkumai: sezoniškumas, keblokas susisiekimas su Klaipėda.

Jūrų muziejaus nuotr./Lietuvos Jūrų muziejus ia paukačio skrydžio.
Jūrų muziejaus nuotr./Lietuvos Jūrų muziejus iš paukščio skrydžio.

26. Kurtuvėnų regioninis parkas BBB. Kurtuvėnų regioninis parkas – viena iš tų vietovių, į kurios vietą reitinge kėsinasi naujai rekonstruojami, kol kas į trisdešimtuką nepatenkantys kultūros paveldo objektai. Tai – vienas aktyviausių regioninių parkų, garsėjantis ne tik sena dvarviete, sudegusiu, bet atstatytu dviaukščiu svirnu, bet ir gamtos bei istorijos paminklais, pažintiniais takais, jojimo centru. Šiandien Kurtuvėnams reikia daugiau reklamuotis, kitaip jo lankytojus nuvilios garsiau „šaukiantys“ konkurentai.

Kurtuvėnų reg. parko peizažas
Kurtuvėnų reg. parko peizažas

27. Kulionys  BBB. Dar vienas teminis Lietuvos kaimas. Nors žvaigždės ne visada matomos darganotame danguje, jau šiandien yra ką veikti erdviuose ateivių kosminius laivus primenančiuose etnokosmologijos muziejaus bokštuose, plečiama ekspozicija. Tai viena iš nedaugelio vietų, į kurią noriai būsite įleisti ir šaltą žiemos dieną, ir giedrą naktį, kai danguje kabo mėnulio pilnatis...

Kulionys. Etnokosmologijos muziejus
Kulionys. Etnokosmologijos muziejus

28. Kernavė BBB–. Pernai Kernavė, grįžusi į trisdešimtuką, rodo teigiamus pokyčius ir jame išlieka. To priežastis – naujasis muziejus su įspūdingomis ekspozicijomis, išspręsta Kernavės rezervato infrastruktūros problema, vėl veikiančios maitinimo įstaigos. Visgi Kernavei itin reikia veiklos prie piliakalnių kiekvieną dieną, ne tik per metines šventes...

Kernavės archeologinės vietovės muziejaus ekspozicija
Kernavės archeologinės vietovės muziejaus ekspozicija

29. Jurbarkas BBB. Jurbarką šiemet sąraše palaiko ne pačiame mieste, o apylinkėse vykstantys pokyčiai. Atnaujinti Raudondvario dvaro sodybos ir Panemunės pilies kompleksai neabejotinai pritrauks daugiau keliautojų vadinamuoju Rojaus keliu, besidriekiančiu dešiniuoju Nemuno krantu nuo Kauno. O stabtelėti, pasistiprinti, išsimaudyti moderniai įrengtame paplūdimyje daugelis neabejotinai rinksis Jurbarką. Nostalgiškai prisimenančius keliones „Raketa“ į Nidą suintriguos informacija, kad būtent iš Jurbarko į Nidą vėl kursuoja laivas.

Jurbarkas
Jurbarkas

30. Zarasai BBB+. Pripažinsime, po pernykščių reitingo paskelbimo mus užgriuvo Zarasų gerbėjų banga – savo atkaklumu jie bene įrodė, kad Zarasai verti būti trisdešimtuke. Tai akivaizdus įrodymas, jog patiems Zarasams trūksta reklamos ir gebėjimo pristatyti savo miestą visiems šalies piliečiams. Galutinį sprendimą Zarasus įtraukti į Lietuvos patraukliausių vietovių sąrašą nulėmė miestą pastaruoju metu garsinantys muzikos festivaliai ir sporto renginiai, turizmo infrastruktūros (apžvalgos aikštelė) ir laivybos pramogų (katamaranas) atsiradimas. Graži gamta ir skaidrus ežerų vanduo – didelė vertybė, tačiau visgi trukdo tolimas atstumas ir... vaizdingos Aukštaitijos nacionalinio parko, Anykščių, Utenos, Molėtų apylinkės, pro kurias sunku pravažiuoti nesustojus. Tad liekame prie nuomonės, kad Zarasai – kol kas tik beieškanti savojo veido vietovė. 

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie PasaulisKišenėje