Dabar populiaru
Publikuota: 2019 birželio 13d. 08:15

Pavargusiems nuo miesto kaitros: idealiausios vietos Lietuvoje harmonijai su gamta

Dendrologinis pažintinis takas
Dendrologinis pažintinis takas Juodkrantėje

Pavargę nuo troškaus miestų oro, gaivos ir ramybės ieškome gamtoje. Natūrali, žmogaus rankų mažai, o kai kur ir visiškai nepaliesta, ji yra tai, dėl ko verta vykti į Lietuvą. Skaidriausi ežerai, paslaptingos pelkės, šimtametės girios, jose išlikę archajiški kaimai – jūsų laukia šimtai objektų, kuriuos pažinę suvoksite tikrąją žmogaus ir gamtos harmoniją.

Ventė

Pusiasalyje, kurį skalauja Kuršių marios ir virš kurio driekiasi paukščių migracijos kelias, įsikūrusi Ventės rago ornitologinė stotis. Kone šimtą metų joje dirbantys žmonės, iš įvairių šalių atvykę ornitologai, pavasarį ir rudenį laukia praklegančių būrių. Kasmet stotyje sužieduojama keliasdešimt tūkstančių paukščių.

Šalia įspūdingų gaudyklių rymo ir seniausias Lietuvoje švyturys. Jo durys atviros lankytojams, norintiems iš aukštai pažvelgti į banguojančius vandenis ir tolumoje ryškėjančias auksines Kuršių nerijos kopas.

Bitėnai

Iki šių dienų čia išlikusi Mažosios Lietuvos dvasia. Bitėnuose, buvusios spaustuvės pastate, įsikūręs knygnešių meka vadinamas Martyno Jankaus muziejus lankytojams atveria duris į krašto rašytinio žodžio istoriją, o greta po atviru dangumi esantis Mažosios Lietuvos paveikslų sodas kviečia pažvelgti į regiono kultūrą ir istoriją menininko akimis. Nepamirškite aplankyti ir didingojo Rambyno kalno – nuo jo atsiveria ypatingas Nemuno žemupio kraštovaizdis.

Dreverna

Dreverna – unikali vandenų apsupta vietovė, kurioje dera istorinė praeitis ir šiuolaikinis gyvenimo būdas. Čia atvykti galite ne tik sausumos, bet ir vandens keliais – gyvenvietės pakrantėje įkurtas modernus mažųjų laivų uostas. Pasivaikščioję Drevernoje išvysite, kaip anksčiau kaimą kurdavo pamario žvejai, Jono Gižo etnografinėje sodyboje susipažinsite su laivadirbyste ir žvejų tradicijomis, o marių skalaujamas apylinkes ir Naglių gamtinį rezervatą galėsite apžvelgti iš 15 metrų aukščio apžvalgos bokšto.

Daugiau apie Dreverną skaitykite: Pirštinę Palangai ir Neringai metanti Dreverna: ramiau, pigiau ir jaukiau?

Zervynos

Phillipo Capperio/wikimedia.org nuotr./Zervynos
Phillipo Capperio/wikimedia.org nuotr./Zervynos

Tankių Dzūkijos miškų prieglobstyje įsikūręs etnografinis gatvinis kaimas – laiko tėkmės beveik nepaliestas kampelis. Autentiška medinė architektūra, namus puošiantys įvairiaspalviai drožiniai ir langinės, senieji mediniai kryžiai sugrąžins jus kelis šimtmečius į praeitį.

Juodkrantė

neringosmuziejai.lt nuotr./Raganų kalnas Juodkrantėje
neringosmuziejai.lt nuotr./Raganų kalnas Juodkrantėje

Jaukus kurortinis pamario miestelis kviečia atrasti medžio ir vėjo istorijas. Ant senosios kopos, Raganų kalnu vadinamos, drožėjai ir kalviai apgyvendino medines Lietuvos pasakų ir padavimų herojų skulptūras, o Juodkrantės sengirėje įkurdinta originali 3 metrų aukščio ir pločio garsų gaudyklė, kurioje skamba miško balsai. Juodkrantėje įrengtas dendrologinis takas – puikus pažinties su Kuršių nerijos gamta pradžiamokslis.

Kintai

15min nuotr./Mingės kaimas
15min nuotr./Mingės kaimas

Tai pamario kultūros traukos centras – kasmet čia vyksta Kintų klasikinės muzikos festivalis, su pamario gyventojų istorija ir garsiuoju filosofu, rašytoju Vydūnu supažindina jo vardo kultūros centras, veikia ir Emalio meno galerija bei dirbtuvės, sukviečiančios geriausius šio amato meistrus. Kintai garsūs ir žvejybos tradicijomis – miestelio gyventojai nuo seno „rungtyniauja“ su Rusnės žvejais dėl išskirtinių rūkytų žuvų receptų.

Netoli Kintų, prie Minijos upės, įsikūręs lietuviškąja Venecija vadinamas Minijos (Mingės) kaimas. Pagrindinė gatvė čia – upė, o abipus jos gyvenantys vietos žmonės vieni pas kitus į svečius vyksta valtimis.

Plateliai

Vienas garsiausią praeitį turinčių Žemaitijos miestelių. Pradėję kelionę nuo autentiško gyvenvietės kultūros paveldo, aplankę vienintelį Europoje Užgavėnių kaukių muziejų, dviračiu leiskitės į kelią aplink didingą Platelių ežerą, važiuodami pažintiniais takais grožėkitės miškais ir gamtine pelkių įvairove, nusileiskite į Šaltojo karo muziejaus šachtas ar laiveliu pasiekite vieną iš legendomis apipintų ežero salų.

Palūšė

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Palūšė
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Palūšė

Šio gamtos kampelio turtai – neišsemiami. Vienus ras vandens pramogų mėgėjai, visai kitus – autentiško kultūros paveldo ieškotojai. Pėsčiomis, dviračiais ar baidarėmis – pasirinkite transporto priemonę ir keliaukite dairytis atradimų: aplankykite Palūšės bažnyčią – vieną seniausių medinių šalies šventovių, XIX amžiaus techniką ir duonos istorijas saugantį Ginučių malūną ar bičių paslaptis atskleidžiantį Stripeikių bitininkystės muziejų.

Labanoro giria

Luko Balandžio / 15min nuotr./Labanoro girios pažintinis takas
Luko Balandžio / 15min nuotr./Labanoro girios pažintinis takas

Didžiausia Lietuvoje senoji Labanoro giria – kryptis norintiems giliai nerti į gamtos pasaulį. Per kelis Aukštaitijos rajonus besidriekiantys, rodos, nesibaigiantys miškai, medžių tankmėje besislepiantys ežerai ir juos jungiančios upės, augalijos ir gyvūnijos įvairovė – Labanoras yra labai turtingas. Jo didybę pabandykite aprėpti iš aukščiausio Lietuvoje – net 36 metrus siekiančio – Mindūnų apžvalgos bokšto.

Kurtuvėnai

Žilvino Pekarsko / 15min nuotr./Kurtuvėnų dvaro sodyba šalia Šiaulių
Žilvino Pekarsko / 15min nuotr./Kurtuvėnų dvaro sodyba šalia Šiaulių

Nesvarbu, esate įgudęs sėdėti balne ar ruošiatės pažinčiai su ristūnais – Kurtuvėnų žirgynas siūlo gausų patirčių pasirinkimą. Šioje vietoje kiekvienas gali rasti savo santykį su žirgais.

Jūsų laukia žygiai, pažintinės-mokomosios programos, jojimo stovyklos ar tiesiog maloni valandėlė bendraujant su didingais žmogaus draugais.

Vištytis

Ežeras, ypatingas dydžiu ir krištolo skaidrumu, surenkantis vandenis iš 15 Suvalkijos lygumomis atvingiuojančių upelių.

Gamta sukūrė puikias sąlygas iš aukštai akimis aprėpti šį unikalų Pietvakarių Lietuvos kampelį – greta ežero stūkso Pavištyčio kalnas, net keletas piliakalnių, įrengtos regyklos.

Medaus slėnis

Ypatingas kempingas. Bičių namai, į kuriuos leista užsukti keliaujantiems. Įsikūrę nuostabiame gamtos kampelyje, galėsite ilsėtis skanaudami čia pat bičių sunešto medaus, pažinti skirtingus jo skonius ir prisiliesti prie paslaptingo pievų darbštuolių gyvenimo.

Stelmužė

Stelmužės ąžuolas – vienas iš retų eksponatų, kurie traukia moksleivius
Stelmužės ąžuolas – vienas iš retų eksponatų, kurie traukia moksleivius

Lietuvos ir Latvijos valstybių pasienyje įsikūręs Stelmužės kaimas garsėja įspūdingu ąžuolu. Tai vienas seniausių medžių visoje Europoje. Tikro Lietuvos miškų karaliaus, didžiausio ir seniausio šalies ąžuolo amžius gali siekti net 1,5–2 tūkstančius metų. Jo 13 metrų apimties kamienui apkabinti reikėtų 8–9 žmonių! Įsiklausykite, ką pasakoja šis galiūnas, per savo gyvenimą matęs prajojančius Lietuvos kunigaikščius, kryžiuočių riterius, švedų ir Napoleono armijų karius.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Gerumu dalintis gera

Video

03:39
01:19
00:58

Dabar tu gali

Parašykite atsiliepimą apie PasaulisKišenėje