Dabar populiaru
Publikuota: 2019 gegužės 8d. 08:02

Pažintinių takų TOP: lietuviškoji savana ir pasivaikščiojimai pelkėse

Kadagių slėnis
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr. / Kadagių slėnis

Kaip pasijusti arčiausiai tyros lietuviškos gamtos, kaip ją paliesti, užuosti, paragauti? Neskubėkite ir rinkitės iš pusantro šimto gražiausiuose Lietuvos kampeliuose įkurtų pėsčiųjų pažintinių takų, kuriais keliaudami ne tik susipažinsite su įdomiausiais gamtos objektais, bet ir išgirsite milijonus lietuviško miško garsų, praskleisite pelkių paslapties šydą, o atokvėpio akimirką atsigaivinsite upelio ar šaltinio vandeniu.

Naglių pažintinis takas

Naglių gamtiniame rezervate nutiestame 1,1 km pažintiniame take išvysite paslaptingą gamtos kūrinį – Mirusias, arba Pilkąsias kopas. Tai prieš kelis šimtmečius smėliu užpustytų keturių buvusių Kuršių nerijos kaimų vietos. Stiprūs vėjai čia sukuria unikalų peizažą – daubas ir išgraužas, atveriančias po smėliu palaidotų šimtamečių miškų dirvožemius.

Aukštumalos pažintinis takas

Įspūdis toks, tarsi būtum kažkur savanoje, tetrūksta tik žirafų ir zebrų. Taip savo patirtis apibūdina dažnas, pirmąkart apsilankęs Aukštumalos pažintiniame take (Šilutės r.). Šis pažintinis takas, vingiuojantis Nemuno deltos regioniniu parku, laikomas vienu gražiausių takų pėstiesiems Lietuvoje. Daugiau nei 1 km ilgio medinis takas nutiestas vietoj ankstesnio, kadaise jungusio čia buvusius pelkininkų kaimus. Tako pabaigoje, prie pelkinio ežerėlio, yra įrengta 3 m aukščio apžvalgos aikštelė, nuo kurios atsiveria paslaptingos aukštapelkės panorama.

Ekologinis pažintinis takas „Litorina“

Keliaudami prie įspūdingo Olando kepurės skardžio prasidedančiu ir 3 km besitęsiančiu taku į Baltijos jūrą žvelgsite iš keliolikos metrų aukščio! Senosios Litorinos jūros pakrante vedančiame take rasite informacijos apie geologinę pajūrio sandarą, netipišką, Lietuvai nebūdingų medžių rūšimis išskirtinį mišką, istorines vietovės ypatybes.

Žuvinto ežero gamtos takas

Takas skirtas norintiems iš arčiau susipažinti su Pietų Lietuvos pasididžiavimu – Žuvinto ežeru, garsėjančiu plaukiojančiomis augalijos salelėmis bei itin didele paukščių įvairove. Keliaudami 350 m tarp aukštų nendrių nutiestu taku, šiltuoju metų laiku išgirsite įspūdingą sparnuotų Žuvinto gyventojų chorą. Tako gale – apžvalgos bokštelis, iš kurio galite patogiai stebėti ežere gyvenančius ir migruojančius paukščius, kurių čia gyvena per 200 rūšių!

Kadagių slėnis

Šis 1,3 km takas stačiame Nemuno kranto šlaite yra vienas populiariausių Lietuvoje. Vaikščiodami juo ne tik iš aukštai gėrėsitės didžiausio dirbtinio Lietuvos vandens telkinio – Kauno marių – vaizdais, bet tiesiog kvėpuosite sveiku oru. Tako apylinkėse žaliuoja paprastieji kadagiai, išskiriantys, nes turi ypač daug dezinfekuojančių ir gydančių medžiagų, tad oras slėnyje itin grynas.

Dubravos pažintinis takas

Dubravos rezervatinės apyrubės šalia Kauno marių plotas – 120 ha. Per rezervatą įrengtas 1,9 km ilgio pažintinis takas su pakeliui išdėstytais 8 informaciniais stendais, supažindinančiais lankytojus su vietovės floros ir faunos ypatybėmis. Čia, viduryje Lietuvos, netoli didmiesčio, galima pajusti tikrą laukinės gamtos alsavimą.

Pūčkorių pažintinis takas

Luko Balandžio / 15min nuotr./Ankstyvas rytas ant Pučkorių atodangos
Luko Balandžio / 15min nuotr./Ankstyvas rytas ant Pučkorių atodangos

Pavilnių regioniniame parke, prie Vilniaus ribų, kiek daugiau nei 5 km besidriekiantis takas – puiki užuovėja nuo miesto šurmulio. Nuo įspūdingos 65 m aukščio Pūčkorių atodangos gėrėkitės atsiveriančiais apačioje tekančios Vilnelės ir apylinkių vaizdais, o nusileidę į upės slėnį susipažinkite su istoriniais ir kultūriniais objektais bei įkopkite į Pūčkorių piliakalnį.

Varnikų pažintinis takas

Istorinių turizmo objektų itin turtinga senoji Lietuvos sostinė Trakai turi ką pasiūlyti ir gamtos mylėtojams. Per pelkę Varnikų miške vingiuojantis 3,5 km takas nuveda toli nuo miesto ir žmogaus veiklos gaudesio prie įdomiausių šio gamtos kampelio vietų: Ilgelio pelkės, mažyčių ežerėlių, gražaus miško. Mėgaukitės čia augančiomis mėlynėmis, bruknėmis, žemuogėmis ir spanguolėmis, miško garsais ir kvapais!

Čepkelių raisto mokomasis takas

Pelkėje nutiestas 1,5 km takas (04.01–07.01 lankomas tik su gidu) suteikia galimybę bent akies krašteliu dirstelėti į vieną labiausiai saugomų šalies gamtos objektų – didžiausią Lietuvos aukštapelkę Čepkelių raistą. Keliaudami juo pamatysite pušynais apaugusias žemynines kopas, susipažinsite su pelkės augmenija, iš apžvalgos bokštelio apžvelgsite padūmavusius didžiulės pelkės plotus.

Kamanų mokomasis takas

Nuotraukos iš knygos „Ypatinga Lietuva“/Kamanų valstybinis rezervatas
Nuotraukos iš knygos „Ypatinga Lietuva“/Kamanų valstybinis rezervatas

Šiame Šiaurės Lietuvoje įkurtame rezervate savarankiškai lankytis draudžiama, tad šis tik su gido palyda atviras 4 km takas suteikia unikalią galimybę natūralioje aplinkoje išvysti čia saugomus gyvūnus ir augalus, pavyzdžiui, tik čia, Lietuvoje, sutinkamą vabzdžiaėdę mažąją saulašarę. Šalia tako pastatytas 30 m aukščio apžvalgos bokštas apdovanos Kamanų pelkės ir šiam kraštui būdingų lygumų panorama.

Mūšos tyrelio pažintinis takas

Žagarės regioniniame parke esantis takas išskirtinis tuo, kad yra pats ilgiausias pelkėje nutiestas lentinis takas Lietuvoje. Toks ilgas takas – tikras atradimas besidomintiems pelkių ekosistema, nes sudaro sąlygas žmogaus nepaliestoje aplinkoje susipažinti su aukštapelkės augalija ir gyvūnija, pasimėgauti tik pelkės gyventojų, tarp kurių ir tetervinai, pilkosios gervės, žąsys, drumsčiama tyla.

Jurkiškio upelio pažintinis takas

Nors Lietuva negali pasigirti aukštais kalnais, kalnų upių šniokštimą čia tikrai išgirsite! Asvejos ir Suoselio ežerus jungiantis vos 1,2 km kanjoninio tipo Jurkiškio upelis net iki 18 m įsirėžia į kalvotą paviršių, o dėl aukščio skirtumo, ypač per pavasarinį potvynį, primena tikrą kalnų upę. Jos grožiu įsitikinsite keliaudami 1,5 km taku, kuriame gausu laiptelių ir lieptelių.

Pažintinis takas „Barsuko ola“

Neilgame, tačiau įvairaus reljefo 700 m geologiniame take ne tik pamiklinsite kojas, bet ir susipažinsite su unikaliu Šiaurės Lietuvos reiškiniu – smegduobėmis, susidarančiomis gruntiniam vandeniui išplovus požeminius gipso klodus. Sekdami taku, laiptais ir liepteliais iš išorės ir net vidaus apžiūrėsite 13 skirtingo amžiaus, paprastos ir sudėtingesnės formos, atskirų ir viena su kita susijungusių smegduobių.

Šauklių riedulyno pažintinis takas

Salantų regioninio parko nuotr./Šauklių riedulyno pažintinis takas
Salantų regioninio parko nuotr./Šauklių riedulyno pažintinis takas

Eidami šiuo įspūdingo riedulyno teritorije įrengtu 2 km taku galite pasijusti kaip tundroje! Riedulynas suformuotas prieš 26 tūkst. metų slinkusio paskutinio ledyno ir iki šiol nėra paliestas ūkinės veiklos. Tad unikalus šios vietovės kraštovaizdis su akmenimis, kurių skersmuo siekia net 3 m, sukuria kvapą gniaužiantį įspūdį. O jei dar patikėsite šios vietovės atsiradimo legenda, kad rieduliai – tai pagonių dievų akmenimis paversti švedų kariai…

Zackagirio pažintinis takas

„Nesėdėk namuose“ nuotr./Zackagirio pažintinis takas
„Nesėdėk namuose“ nuotr./Zackagirio pažintinis takas

Gražų dzūkišką pavadinimą turįs 13,8 km pažintinis takas – vienas ilgiausių Lietuvoje, tačiau galima rinktis ir trumpesnes 7 ar 10,5 km atkarpas. Kelias šiuo taku driekiasi smėlingais upių krantais su išrikiuotais bebrų nameliais, vėjo pustomomis kopomis, paslaptingomis pelkėmis ir dzūkiškais miškais. Prieš jus atsiskleidžia visa šio Lietuvos regiono gamtos įvairovė!

Žagarės ozas

Zagare.lt nuotr./Žagarės ozas
Zagare.lt nuotr./Žagarės ozas

Ozas – tai ilgas, siauras kalvagūbris, praslinkusių ledynų suformuotas iš smėlio ir žvyro. Žagarės ozas yra vienas įspūdingiausių Lietuvoje, mat aplink pylimą plyti Šiaurės Lietuvos lygumos. Susipažinti su apylinkių gamtos vertybėmis galėsite patogiai keliaudami čia įrengtu 3,6 km pažintiniu taku, kuris veda pro Žvelgaičio piliakalnį, ozą ir ežerą, upės Švėtės krantais. Smėlinguose ozo šlaituose labai patogu stebėti urvelius rausiančius vabzdžius.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Gerumu dalintis gera

Video

04:37
01:19
02:26
Parašykite atsiliepimą apie PasaulisKišenėje