Dabar populiaru
Publikuota: 2018 rugsėjo 16d. 13:06

Plaktukų muziejus Ignalinos rajone: kalėjime pagamintas įrankis moterims

Plaktukai iš muziejaus Ignalinos rajone, Linkmenyse
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Rimas Rakauskas su moterišku plaktuku

Ignalinos rajone, Linkmenyse, esančiame Plaktukų muziejuje galima apžiūrėti apie 500 skirtingų plaktukų. Šią kolekciją surinko ir Ignalinos rajono savivaldybei padovanojo Žaneta ir Antanas Kibickai. Plaktukai atkeliavo ne tik iš skirtingų Lietuvos regionų, bet ir pasaulio kraštų, o kiekvieno iš jų istoriją muziejuje pasakoja iškalbos nestokojantis Rimas Rakauskas.

Skirtingi plaktukai

Kuo gali skirtis plaktukai? Tokios mintys nuteikė gana skeptiškai žengiant į Plaktukų muziejų, įsikūrusį keliose buvusiose Linkmenų mokyklos klasėse. Mokykla renovuota, puikiai sutvarkyta, tik vaikų kaime nebėra, todėl pastatas pritaikytas bendruomenės reikmėms, bent taip stengiantis įpūsti jam šiek tiek gyvybės.

Pasirodo, plaktukų gali būti tikrai labai įvairių. Didelių ir labai mažų, medinių ir geležinių, pritaikytų vinims kalti, mėsai mušti ar gydymo reikmėms. Kai kurie labai brangūs, kai kurie – seni. Vienas – labai moteriškas, nors jį pagamino kalinys vyras.

Kolekciją per maždaug 10 metų surinkęs Antanas Kibickas jau prieš kelerius metus savo rinkinį padovanojo. Dabar su ekspozicija galima susipažinti sumokėjus viso labo vieną eurą ir iš anksto telefonu sutarus su R.Rakausku dėl apsilankymo laiko.

564 su puse

„Prasidėjo viskas nuo pajūryje rasto akmens su skyle. Žaneta rado, padovanojo vyrui, jis susižavėjo – kadangi daiktas panašus į plaktuką, prasidėjo. Kai kurie dovanoti, kai kurie iš muziejų pirkti. Žmonės labai daug keliauja, todėl kur bekeliaudami randa kokį plaktukėlį, iš karto perka ar dovanų gauna, visaip. Iš kiekvienos šalies kažką parsiveža“, – pasakojo Rimas.

Ši kolekcija, anot R.Rakausko, trečia pagal dydį pasaulyje: „Dabar yra 564 su puse, dėl to, kad vienas nuskilęs. Didžiausią kolekciją turi Aliaskoje savininkas, daugiau nei 5 tūkst. plaktukų. Australas turi 2 tūkst. plaktukų.“

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Plaktukai iš muziejaus Ignalinos rajone, Linkmenyse
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Plaktukai iš muziejaus Ignalinos rajone, Linkmenyse

Plaktukai patentuojami – tokių pasaulyje yra 20 tūkst., tad kolekciją auginti tikrai dar yra erdvės, nes visi tie plaktukai būna skirtingų formų, matmenų, iš skirtingų medžiagų pagaminti. Lietuviškosios kolekcijos kiekvienas plaktukas turi savo istoriją.

„Seniausi – akmeniniai. Vertingiausias – patentuotas plaktukas, dovanotas kolekcijos savininko iš Aliaskos. Visi savaip yra brangūs“, – vieną po kito plaktukėlius, kaip vadina, rodo Rimas.

Plaktukų esama ir pianine, kuris, pasak R.Rakausko, ne šiaip sau stovi ekspozicijų salėje. Ir vėliavoje – Sovietų sąjungos vėliavoje puikavosi pjautuvas ir kūjis. Ir karo įrankis irgi savotiškas plaktukas. Bulvių košei grūsti irgi naudojamas ne kas kitas, o plaktukas.

Gražiausias – moteriškas

Gražiausias eksponatas – moteriškas plaktukas. Kodėl moteriškas? Kaip sako R.Rakauskas, tai atspėti nesunku.

„Kam moterims reikia plaktuko? Kad netrukdytų vyrams žiūrėti Eurolygos ar „Formulės 1“. Pačios gali ir įkalti vinuką, ir ištraukti. Tarkim, vyro nuotrauką įrėmina ir pasikabina. Gali ir kakton duoti. Arba kugelį norite iškepti, reikia puodo rankenas nusukti, kad neišsilydytų. Praeidama užkliūna už keptuvės, ten rankenos gali klibėti – priveržti gali. Jeigu nueina iki siuvimo mašinos, ten adatos uždulkėja, reikia išvalyti, sutepti. O pavalgius ir tarpudančius išsivalyti tenka. Arba vyro akinių kojelė atvėpo“, – apie moteriškojo įrankio paskirtį pasakoja Rimas, atsukdamas ir vis parodydamas, ką viduje slepia šis plaktukas.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Plaktukai iš muziejaus Ignalinos rajone, Linkmenyse
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Plaktukai iš muziejaus Ignalinos rajone, Linkmenyse

Pagamino jį meistras iš kalėjimo. „Geras daiktas“, – šypsojosi iškalbusis pasakotojas.

Kur dar laikrodininkų įrankiai, riešutams gliaudyti skirti plaktukai, medicininiai įrankiai – pastaruosius iliustruoja ir linksmas paveikslėlis.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Plaktukai iš muziejaus Ignalinos rajone, Linkmenyse
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Plaktukai iš muziejaus Ignalinos rajone, Linkmenyse
Temos: 2 Ignalina Plaktukas

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Gerumu dalintis gera
Parašykite atsiliepimą apie PasaulisKišenėje