Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2021 balandžio 21d. 16:12

Sužinokite: pačios vertingiausios ir įspūdingiausios nacionalinių parkų vietos Lietuvoje

Lietuvos nacionaliniai parkai
Lietuvos nacionaliniai parkai

Šiais metais Lietuvos nacionaliniai parkai švenčia įkūrimo 30-metį. 1991 m. balandžio 23 d. Aukščiausiosios Tarybos nutarimu įsteigti Dzūkijos, Kuršių nerijos, Žemaitijos nacionaliniai ir Trakų istorinis nacionalinis parkai, o pirmajam Lietuvos nacionaliniam parkui suteiktas Aukštaitijos nacionalinio parko vardas.

Gal mūsų nacionalinių parkų istorija nėra tokia ilga, nes pirmasis pasaulyje Jeloustono nacionalinis parkas Jungtinėse Amerikos valstijose įkurtas dar 1872 metais, o Europoje pirmieji nacionaliniai parkai atverti Švedijoje XX a. pradžioje...

Tačiau, pasak Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos prie AM direktoriaus Alberto Stanislovaičio, reikia džiaugtis, kad atkūrus Lietuvos nepriklausomybę, buvo patvirtintos penkių Lietuvos nacionalinių parkų teritorijos. Atgimimo laikotarpiu gamtosaugai buvo skiriamas itin didelis dėmesys. Atsirado supratimas, kad reikia išsaugoti unikalų mūsų šalies kraštovaizdį, gyvąją gamtą ateities kartoms. Vertingiausios teritorijos tapo saugomos nacionaliniu lygiu.

Šiandien penki nacionaliniai parkai užima 2,21 procento visos Lietuvos ploto. Pagrindiniai nacionalinių parkų steigimo tikslai – išsaugoti gamtiniu ir kultūriniu požiūriais vertingą kraštovaizdį, tipiškas arba unikalias ekosistemas, atkurti vertybes, sudaryti sąlygas moksliniams tyrimams ir pažintiniam turizmui, remti Lietuvos regionų etnokultūros tradicijas, plėtoti gamtosauginį švietimą ir kt.

Penki nacionaliniai parkai išsibarstę po visą Lietuvą ir juose saugomos skirtingos gamtinės bei kultūrinės vertybės.

Aukštaitijos nacionalinis parkas skirtas išsaugoti miškingą ežerynų kraštovaizdį su raiškiomis ledyno suformuotomis reljefo formomis.

VSTT nuotr./Aukštaitijos nac. parko ežerai
VSTT nuotr./Aukštaitijos nac. parko ežerai

Dzūkijos nacionalinis parkas – tai įvairiausių upių ir upelių parkas su žemyninėmis kopomis ir šilais. Čia saugomas ir Nemuno slėnis, ir mažieji nepaprastai skaidrūs, giliaslėniai upeliai, daugybė šaltinių, gausi savita gamtinė įvairovė.

VSTT nuotr./Nemuno ir Merkio santaka Dzūkijos nacionaliniame parke
VSTT nuotr./Nemuno ir Merkio santaka Dzūkijos nacionaliniame parke

Kuršių nerijos nacionalinis parkas unikalus ne tik mums, bet ir pasauliui. Tai jūros, vėjų bei žmogaus sukurtas ir lengvai pažeidžiamas smėlio kraštovaizdis su aukščiausiomis Šiaurės Europoje kopomis, su didžiuoju kopagūbriu.

VSTT nuotr./Gamtos menas Kuršių nerijos nac. parke
VSTT nuotr./Gamtos menas Kuršių nerijos nac. parke

Žemaitijos nacionalinis parkas saugo didžiausią Žemaitijoje ežeringą miškingą gamtinį kompleksą. Čia itin puoselėjamos žemaitiškos etnografinės tradicijos.

VSTT nuotr./Platelių ežeras Žemaitijos nac. parke
VSTT nuotr./Platelių ežeras Žemaitijos nac. parke

Trakų istorinio nacionalinio parko branduolys – Trakų salos ir pusiasalio pilių kompleksas, net penktadalį šio nacionalinio parko ploto užima vandenys.

VSTT nuotr./Trakų ist. nac. parko ežerų panorama
VSTT nuotr./Trakų ist. nac. parko ežerų panorama

Pačias vertingiausias ir įspūdingiausias nacionalinių parkų vietas, per 3 dešimtmečius nueitą kelią bei nūdienos aktualijas Lietuvos nacionalinių parkų direkcijos pristatys nuotoliniame renginyje balandžio 23 d., kuris bus transliuojamas Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos, kuruojančios nacionalinių ir regioninių parkų direkcijų veiklą, Facebook paskyroje bei Microsoft Teams platformoje.

Tiesioginio nuotolinio renginio metu išvysite nacionalinius parkus iš paukščio skrydžio, pabuvosite įdomiausiose ir slapčiausiose vietose, sužinosite naujausius pritaikytus lankymui objektus, pažinsite nacionalinius parkus iš vidaus...

Kviečiame registruotis į Nacionalinių parkų 30-mečio nuotolinį renginį, kuris vyks š. m. balandžio 23 d. (penktadienį) 10 val. Registracijos nuoroda – https://forms.office.com/r/GgLbsRpepk

Užsiregistravusiems priminimas apie renginį ir prisijungimo informacija bus atsiųsta el. paštu iš anksto.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Komentarai

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Ypatingos

Mėgaukis šiandien

Talentingi vaikai

Video

22:31
01:16
06:39

Esports namai

Sveikos ir gražios kojos

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie PasaulisKišenėje