Dabar populiaru
Publikuota: 2019 birželio 20d. 10:37

Vandens turizmo profesionalas: ką privaloma su savimi turėti plaukiant baidarėmis?

Plaukimas baidare
123rf.com nuotr. / Plaukimas baidare

Įsibėgėjęs vasaros pramogų sezonas žada būti karštas vandens turizmu užsiimantiems verslininkams. Vienos didžiausių baidarių ir jų įrangos nuomotojų Lietuvoje „Upių labirintas“ vadovas Povilas Pelanis pastebi, kad vandens turizmo mėgėjai tampa reiklesni: kruopščiai renkasi upes, domisi papildomomis paslaugomis, rašoma pranešime žiniasklaidai.

„Upių labirintas“ vadovo teigimu, vienas dažniausių pageidavimų, kad upėje pakankamai būtų vandens, bet kartu nebūtų ir nuobodu plaukti, o krante galima būtų pamatyti tam tikrus gamtos objektus bei gauti papildomas paslaugas: įrengtas stovyklavietes ir apgyvendinimą.

Upė, kuri patiks visiems

Visgi, P.Pelanio teigimu, svarbiausias akcentas vandens turizme yra upė, o jai poilsiautojai kelia įvairių, itin universalių reikalavimų.

„Nesvarbu, ar plaukia šeimos su mažais vaikais ar įvairaus amžiaus bei patyrimo grupės, dažniausias klausimas yra: „kokią upę rekomenduotumėte, kad visada būtų vandens, nereikėtų temptis baidarių, būtų tam tikrų iššūkių, bet tuo pačiu būtų saugu? Tai džiugu, kad turiu atsakymą – tai Verknė. Ši upė pradėjusi savo vagą Trakų rajone, po 77 km pasiekia Nemuną, kelionę galima užbaigti prie Birštono. Šioje atkarpoje galima suplanuoti 1–4 dienų maršrutus su nakvynėmis mūsų atnaujintoje stovyklavietėje. Nors upėvardžio šaknis sietina su žodžiais verkti, virkauti, manau, tai įmanoma tik dėl upės grožio“, – šypsojosi P.Pelanis.

„Upių labirinto“ nuotr./Verknė
„Upių labirinto“ nuotr./Verknė

Jo teigimu, ši upė itin patogus ir lengvai pasiekiamas maršrutas Vilniaus, Kauno, Alytaus, Marijampolės, Prienų gyventojams, upės gamtovaizdis itin įvairus, yra ir skardžių, ir lygumų, vyrauja lapuočiai, tačiau pasitaiko ir pušynų, plaukiant lydi paukščių garsai, ypač įplaukiant į Nemuną. Šioje maršruto dalyje galima paminėti Verknės ir Narupės santakoje stovintį Babronių piliakalnį. Kitoje Narupės žiočių pusėje, nuo aukšto skardžio, atsiveria puikus Verknės slėnio vaizdas. Verknės žiotyse, dešinėje pusėje, atsiveria skardis su garsiuoju Ožkų pečiumi. Tai Lietuvoje reta gargždo konglomerato uola.

Svarbiausia plaukiant, ypač ilgesnius maršrutus, nepamiršti priemonių, kurios kelionėje užtikrins saugumą.

„Mūsų dažnai klausia, o tai kaip prieš srovę Nemunu plaukti, tikrai galime nuraminti, kad tai nėra sudėtinga, nepaisant lyties, amžiaus, o kaip tik romantiška plaukimo pabaiga prie Birštono prieplaukų, nes upė plati, o srovė nestipri. Visada stengiamės papasakoti klientams apie pasirinktos upės „charakterį“, pasiūlyti tinkamiausią jos atkarpą arba visiškai alternatyvų maršrutą. Aš pats esu praplaukęs su šeima tikrai daug Lietuvos upių, kiekvienais metais išvykstu su bendraminčiais ir į kalnų upes, tačiau tikrai galiu konstatuoti, kad Verknė yra viena universaliausių upių mūsų šalyje. Joje galima rasti ir Ūlos dvasios, Minijai būdingų akmeninių rėvų, Visinčios kilpų ir net dalelę Siesarčio užvartų“, – pasakojo P.Pelanis.

„Upių labirinto“ nuotr./Verknė
„Upių labirinto“ nuotr./Verknė

Naujos tendencijos vandens turizme

Jo teigimu, pastaruoju metu populiarėja plaukimai naktimis, ieškant paslėptų orientacinių taškų ar mažiau lankomų gamtos objektų. Visgi dažniausias išlieka plaukiojimas dieną su vakariniu pasisėdėjimu prie laužo.

„Vieni nori kuo labiau atitrūkti nuo civilizacijos ir plaukia su visu turizmo inventoriumi baidarėje, o kitiems smagiau irkluoti be bagažo ir išlipus pasilepinti kaimo turizmo malonumais ar pažiūrėti transliuojamų sporto varžybų. Tokie tikslai yra ypač svarbūs planuojant maršrutą – pasirenkant starto ir finišo vietą, numatant galimybes sutrumpinti ar išvis nutraukti plaukimą“, – sakė „Upių labirinto“ atstovas.

Per savo ilgametę patirtį P.Pelanis jau įprato visiems klientams pabrėžti, kad svarbiausia plaukiant, ypač ilgesnius maršrutus, nepamiršti priemonių, kurios kelionėje užtikrins saugumą. „Žinoma, didžiausias prioritetas kiekvienam turėtų būti saugumas – visuomet reiktų turėti vaistinėlę, apsauginį kremą nuo saulės, purškiklį nuo kandančių ir geliančių vabzdžių. Yra ir smulkesni dalykai, apie kuriuos pamirštama dažniau: tai ir akiniai nuo saulės, ir asmeninės higienos priemonės“, – pažymėjo „Upių labirinto“ vadovas.

P.Pelanis primena, kad į vandens kelionę drąsiai galima imti mobilųjį telefoną, fotoaparatą ir netgi elektroninę skaityklę, jei negalite užmigti be mėgstamos knygos, nes baidarėje vietos tikrai užteks, svarbu pasirūpinti neperšlampamais maišais, dėl kurių su nuomotojais reikia susitarti iš anksto.

„Upių labirinto“ nuotr./Stovyklavietė
„Upių labirinto“ nuotr./Stovyklavietė

„Gamtoje geriausia nesulįsti į technologinius įrenginius, o kaip tik nuo jų pailsėti. Bet jei norite pafotografuoti aplinką, filmuoti plaukimo momentus, kas galėtumėte pasidalinti socialiniuose tinkluose ir bijote, kad viskas sušlaps – jaudintis nėra didelio reikalo, neperšlampami maišai, juos teisingai užsukus, tikrai apsaugos. Kiekvienas keliavimu mėgaujasi savaip, tad planuodami žygį nepamirškite, kad bosas esate jūs, ir savo kelionę, tiek jos maršrutą, tiek dalykus, kuriuos pasiimsite, valdote jūs“, – patarė „Upių labirinto“ atstovas.

„Upių labirinto“ nuotr./Stovyklavietė
„Upių labirinto“ nuotr./Stovyklavietė

Naudingi patarimai plaukiant su baidarėmis:

Be ko nepavyks išplaukti: baidarės, irklai, gelbėjimosi liemenės ir vandeniui atsparūs maišai daiktams – visą privalomą inventorių gausite iš „Upių labirinto“.

Svarbūs daiktai plaukiant:

 • kremas nuo saulės, lūpų balzamas;

 • pirmosios pagalbos vaistinėlė;

 • akiniai nuo saulės;

 • maudymosi kostiumas;

 • vanduo, gaivieji gėrimai;

 • užkandžiai;

 • peilis;

 • degtukai / žiebtuvėlis;

 • fotoaparatas ar video kamera (geriausia – atsparūs vandeniui);

 • mobilusis telefonas (kaip būtina priemonė pagalbai iškviesti);

 • žemėlapiai, GPS, kompasas;

 • žibintuvėlis;

 • priemonės nuo uodų/erkių/kitų vabzdžių;

 • apsiaustas nuo lietaus;

 • specialus apavas, pritaikytas bristi per vandenį;

 • kepurė, apsauganti nuo saulės;

 • atsarginės aprangos komplektas;

 • maišai šiukšlėms;

 • tualetinis popierius.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Kviečiame anties

Video

03:38
07:04
00:24

Esports namai

Parašykite atsiliepimą apie PasaulisKišenėje