Dabar populiaru
Publikuota: 2021 sausio 17d. 21:09

Videopasakojimas: kam dvaruose buvo reikalingas miegamasis, kuriame nemiegama?

Paežerių dvaro salė
„Dvarų dėlionės“ nuotr. / Paežerių dvaro salė

Lietuvos dailės istorikų draugija (LDID) parengė edukacinių videopasakojimų ciklą „Dvarų dėlionė“, kuriame savo srities profesionalai, žinomi Lietuvos menotyrininkai bei architektūrologai, pristato skirtingus dvaro funkcionavimo aspektus. Septintojo ciklo dalyje architektūros istorikas ir Panemunės pilies meno direktorius Marius Daraškevičius kviečia susipažinti su reprezentacinėmis dvaro patalpomis.

Vėlyvojo renesanso, baroko epochos medinių ir mūrinių rūmų struktūra buvo gana aiški ir paprasta. Patalpų buvo nedaug, jos buvo didelės ir turėjo aiškias funkcijas. Itin svarbus vaidmuo teko reprezentacinėms patalpoms, kurios būdavo naudojamas tik atvykus svečiams ir kurios gyvenamosios funkcijos neatliko.

VIDEO: „Dvarų dėlionė“: kam reikalingas miegamasis, kuriame nemiegama?

Pati pagrindinė, centrinė reprezentacinė, patalpa pasitikdavo tik įėjus į rūmus. Šių laikų terminu tai būtų vestibiulis, iš kurio buvo patenkama į kitas namų zonas. Priešingai nei dabar, anuomet vestibiulis buvo labai didelė, nešildoma patalpa ir tokio jo tradicija išsilaikė iki pat XVII amžiaus.

Kita itin svarbi reprezentacinė erdvė buvo didžioji salė, Lietuvoje neretai vadinta stalava. Tai buvo daugiafunkcinė erdvė, skirta puotoms, bajorų sueigoms ir kitiems svarbiems susitikimams vieta. Tokių salių galėjo būti viena arba kelios.

XVIII a. II pus. nepaprastai didelę įtaką dvarų architektūrai ir patalpų vidaus planavimui ėmė daryti Prancūzija. Ji įtvirtino didžiąją naujieną, greitai pritaikytą ir Lietuvos rezidencijose – trijų apartamentų planavimą. Dabar greta reprezentacinių patalpų eilės bei asmeniniam poilsiui tarnaujančių erdvių atsirado ir vadinamasis draugijos apartamentas, skirtas priimti svečius po pietų.

Šioje videopasakojimo „Dvarų dėlionė“ dalyje sužinosite, kaip kito reprezentacinės dvarų planavimas, ką šiose erdvėse veikdavo rūmų šeimininkai ir jų svečiai bei kam buvo skirtas miegamasis, kuriame nemiegota.

Projektą remia Lietuvos kultūros taryba.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiškai su „Norfa“

Laimė jaustis saugiai

Esports namai

Parašykite atsiliepimą apie PasaulisKišenėje