Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2021 spalio 13d. 14:56

Višakio Rūdos kaimas – išsiskiriantis visoje Suvalkijoje

Višakio Rūdos kaimas
KPD nuotr. / Višakio Rūdos kaimas
Višakio Rūdos kaimas vienintelis Marijampolės regione turintis istorinę, urbanistinę, kraštovaizdinę ir architektūrinę reikšmę. 2021 m. spalio 5 d. KPD Alytaus-Marijampolės teritorinis skyrius, siekdamas glaudesnio institucijų ir vietos gyventojų įsitraukimo saugant vietos kultūrinį paveldą, kvietė Kazlų Rūdos savivaldybės ir Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos atstovus atlikti šios gyvenvietės patikrinimą.

Jo metu su miestelio gyventojais bei vietos bendruomenės atstovais aptarti iškilę klausimai. Kadangi susitikimo metu gyventojai išsakė poreikį labiau susipažinti su istorinių kaimų tvarkymo ir priežiūros ypatumais, sutarta ateityje bendradarbiauti organizuojant renginius šia tematika, kad vietiniai žmonės galėtų tinkamai pasirūpinti savo sodybomis bei išlaikyti Višakio Rūdos kaimui svarbius, autentiškus ir tik jam būdingus elementus.

Kaimo istorinėje dalyje saugomas radialinis planinės struktūros tinklas, esamų gatvių trasos. Taip pat gamtiniai elementai: reljefas (kaimo centrinė dalis įsikūrusi trijų upelių formuojamuose šlaituose, viršutinėse terasose), vandenys (Višakio upelio, pratekančio pro kaimo centrinę dalį, Judrės upelio, pratekančio ties pietine riba ir Skarlupio upelio vakarinėje dalyje, vagos, slėniai), želdynai (pagrindinių gatvių apsodinimo medžių eilėmis, medžių grupėmis, pavieniais medžiais ties sodybomis).

Kultūros vertybių registre įrašyta istorinė kaimo dalis sudaryta iš vientisos tūrinės erdvinės struktūros su centrinėje dalyje dominuojančia Višakio Rūdos Šv. vyskupo Stanislovo bažnyčia, stovinčia ties Bažnyčios ir Šaltinėlio g. sankryža, kur telkiasi bažnyčios pastatų komplekso, kartu su ja sudarančio centrinę erdvę, užstatymas.

Višakio Rūdos vardas susijęs su Višakio upe ir geležies rūda; senovėje buvo kasama balų rūda ir perdirbama į geležį, naudojant vandens varomąją jėgą.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Kultūros paveldo departamentas
Komentarai: 1

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Tausokime maistą kartu

Susigrąžink gyvenimo spalvas

Video

00:50
01:14
00:27

Esports namai

Maistas

15MAX

URBAN˙/

Grožio programa 360°

Parašykite atsiliepimą apie PasaulisKišenėje