Dabar populiaru
Publikuota: 2018 gegužės 1d. 15:03

Vytauto Didžiojo mylėta Punia vilioja radiniais kurmiarausiuose ir razavais blynais

Punia ir jos piliakalnis
Mato Miežonio/15min nuotr. / Punia ir jos piliakalnis

Nemuno plaunamas Punios piliakalnis Alytaus rajone vis dar turi ne vieną paslaptį. Vietiniai gyventojai itin didžiuojasi, kad šią vietą taip mėgo Vytautas Didysis, o lobių tebeieško... kurmiarausiuose. Pasirodo, jeigu kurmis pakėlė žemės kupstą, jį galima pakasinėti ir galbūt aptikti ne vieną amžių menančių radinių. Kitaip kasinėti garsiojo piliakalnio niekam nevalia.

Vytauto numylėta

Punia – vienas iš 14 seniausių ankstyvųjų Lietuvos miestų. Šiandien miesto statuso ši gyvenvietė neturi, tačiau kuo didžiuotis vietos gyventojai randa. Tarkim, tuo, kad šią vietą labai mėgo Vytautas Didysis. Šiandien miestelį puošianti bažnyčia nėra pirmoji, čia pastatyta, pastarąją buvo paliepęs pastatyti Vytautas Didysis.

„Punią buvo pamėgęs didysis kunigaikštis ir jis net turėjo čia savo rezidenciją, kurioje per metus praleisdavo du-tris mėnesius. Ir net diplomatams, atvažiavusiems į Trakus ieškoti Vytauto, būdavo sakoma, kad labai malonu, jog pas mus apsilankėte, bet mūsų didįjį kunigaikštį galite rasti Punioje“, – tokią istoriją apie Vytautą Didįjį pasakoja Birutė Malaškevičiūtė, gidė, Alytaus turizmo informacijos centro vyr. turizmo specialistė.

Punia pirmą kartą rašytiniuose šaltiniuose paminėta 1382 m., bet manoma, kad būtent ant Punios piliakalnio 1336 m. vyko žymusis Pilėnų mūšis, kurio metu, pagal visiems žinomą legendą, pilies gynėjai pasirinko mirtį liepsnose, bet nepasidavė priešams. Todėl Punia vadinama ir kunigaikščio Margirio žeme. Tiesa, bent dalis istorikų ir turbūt visi žemaičiai dėl to su alytiškiais nesutiktų, nes mano, kad Pilėnų mūšis vyko visai ne Punioje.

„Šiuo metu dėl šio mūšio vietos taip pat vyksta savotiški mūšiai, nes vieni regionai traukiasi pas save tą mūšį, kiti – pas save. Aš norėčiau pasakyti taip: jie ieško dalykų, kurie yra užrašyti, paminėjimų, tuo tarpu Punios gyventojai sako, kad jiems šis pasakojimas yra perduodamas iš kartos į kartą, iš lūpų į lūpas, ir tai reiškia, kad ta kalbinė atmintis yra ilgesnė nei rašytinė, nes parašyti galime ką tik norime – sugalvojame, kaip mus reikia, taip ir parašome“, – kalbėjo alytiškė gidė.

Mato Miežonio/15min nuotr./Birutė Malaškevičiūtė, gidė, Alytaus turizmo informacijos centro vyr. specialistė
Mato Miežonio/15min nuotr./Birutė Malaškevičiūtė, gidė, Alytaus turizmo informacijos centro vyr. specialistė

Piliakalnis mažėja

Kad ir kur tas mūšis vyko, pats Punios piliakalnis traukia akį. O ant jo užlipus negali nesidairyti į vaizdingas apylinkes: Nemuną, Punios šilą kitapus jo, bažnyčios bokštus. Vienas didžiausių piliakalnių Lietuvoje vis dėlto neapsaugotas nuo gamtos poveikio – Nemuno vanduo plauna vieną iš jo skardžių, kuris po truputį slenka į upę.

„Galime tikėti, galime ne, bet upės šiek tiek keičia savo vagą. Ir Nemunas šiek tiek pasislinko ir kasmet, plukdydamas ledo lytis, plauna Punios piliakalnį. Per kiekvieną potvynį šiek tiek slenka piliakalnis. Ir galime matyti, kad dešinėje pusėje esantis žvalgybinis bokštas yra šiek tiek mažesnis nei kairėje pusėje“, – pasakojo gidė.

Mato Miežonio/15min nuotr./Vaizdas nuo Punios piliakalnio
Mato Miežonio/15min nuotr./Vaizdas nuo Punios piliakalnio

Kitapus Nemuno – Punios šilas, vienas gražiausių ir seniausių Lietuvoje. „Sakoma, kad tai yra nedidelė dalelytė išlikusi senųjų kunigaikščių girių“, – dar vieną senąjį pasakojimą priminė B.Malaškevičiūtė.

Prieš Antrąjį pasaulinį karą buvęs sumanymas išpirkti visas sodybas Punios šile, nukelti nuo Punios piliakalnio tris gyventojus, kurie nelabai norėjo keltis, nes čia kažkada stovėjo ir didikų rūmai, ir kunigaikščio rezidencija, tai sodindami bulvių žmonės ir senienų prisirinkdavo, kurias vėliau pelningai parduodavo. „Buvo sumanymas nuo Punios šilo iki piliakalnio pastatyti kabamąjį tiltą ir visa šita teritorija paskelbiama Tautos parku. Bet prasidėjo karas“, – kalbėjo gidė.

Radiniai kurmiarausiuose

Šiandien bulvių ant Punios piliakalnio niekas nesodina ir kasinėti čia negalima. Nebent kurmis išrausia žemės kupstą, jį pakrapštyti leidžiama. Ir radinių vis dar pasitaiko.

Mato Miežonio/15min nuotr./Punia ir jos piliakalnis
Mato Miežonio/15min nuotr./Punia ir jos piliakalnis

„Jeigu yra išsirausęs kurmis, mes kurmiarausį galim drąsiai krapštyti. Žinoma, jeigu randame ką ypatingo, geriau atiduoti, bet keramikos nedidelį gabaliuką ar pan. atminčiai galime pasilikti. Kadangi visoje piliakalnio aikštelėje buvo apstatyta, tai iš tikrųjų randama. O kai pavasariais čiuožia piliakalnis, paplautas ledo lyčių, randama ir šarvų. Tuomet atsitinka toks dalykas, kad reikia saugoti ne tuos radinius, o pačius ieškotojus. Tokie dalykai masina žmones, jie puola ieškoti ir yra baisu, kad juos pačius užgrius“, – pasakojo B.Malaškevičiūtė.

Tačiau ne tik piliakalniu ir radiniais ant jo turistus masina Punia. Čia esančioje Panemunės dzūko pirkioje galima ir dzūkiškų bulvinių bandų, ir razavų blynų paragauti.

Razavi blynai

Kas tie razavi blynai? Jų skonį apibūdinti sunkoka, reikia paragauti. Kaip pasakoja tautiniais rūbais pasidabinusi kulinarinio paveldo puoselėtoja Ona Kizelienė, sveikindama atvykus į kunigaikščio Margirio žemę, razavi blynai buvo šito krašto dzūkų beveik kasdieninis valgis.

„Svečiui, žinoma, pavilgas ir ta masė pagerinta, kaip ir šiandien – su baravykais. O šiaip šitie blynai buvo ir pasnikinis valgis, tik pavilgis būdavo iš aliejaus bei svogūniukų. Miltai – padžiovinti kviečiai, sumalti paprastom, naminėm girnom. Kaip sakė viena šito krašto močiutė: „Vaikeli, jau kap svečiui, tai nepatingėk pasijot, kad mažiau būtų tų..“. Bet aš įsitikinusi ir man pačiai, ir mano šeimynai labiau patinka, kai būna kviečiai su visais tais kailinukais. Taip ir skaitė, kad razavi blynai yra organizmo, žarnyno šluota. Tie visi kailinukai yra labai gerai“, – vaišindama razavais blynais su pavilgu, kuriame – ir spirgučiai, ir baravykai, pasakojo O.Kizelienė.

Mato Miežonio/15min nuotr./Kulinarinio paveldo puoselėtoja Ona Kizelienė
Mato Miežonio/15min nuotr./Kulinarinio paveldo puoselėtoja Ona Kizelienė

Sumaltus miltus reikia kelias valandas prieš kepimą palaikyti užpiltus vandeniu, kad pabrinktų. Prieš pat kepimą reikia pieno, kiaušinių, viską išplakti ir galima kepti. Pavilgui – pačirškinti naminių lašinukų, svogūno ir lydyto sviesto, paskiausiai grietinėlės. „Mano močiutė tarnybiniais laikais, kai atnešdavo jai pensiją, pasirašyti nemokėdavo. Bet koks skanus būdavo jos lydytas sviestas! Uzbonai prilydyti ir pastatyti. Sakydavo – vaikeli, nuveik ir atnešk lydyto sviesto, tik žiūrėk, neingrūsk ten kokio šlapio šaukšto. Jeigu drėgną mentelę ar šaukštą įdėsi į uzboną, prasideda rūgimas. O to sviesto smarvė tai ojojoj“, – vaizdingai pasakojo Ona.

Lydyti sviestą nėra taip jau lengva, kaip gali atrodyti, tikina O.Kizelienė, nors toks jis kur kas skanesnis. Bandymų pradžioje esą to sviesto ne tik saviems, bet ir kaimynų šunims bei katėms pakakdavo.

Mato Miežonio/15min nuotr./Razavi blynai
Mato Miežonio/15min nuotr./Razavi blynai

Panemunės dzūko pirkioje laukiami visi lankytojai. Tereikia iš anksto susitarti ir galima ne tik paragauti razavų blynų ar dzūkiškų bandų, bet ir pabandyti jų iškepti.

Žurnalistų turą po Dzūkiją organizavo Valstybinis turizmo departamentas prie Ūkio ministerijos.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

15min tema Aktualu

Naujo kalėjimo prie Šiaulių kol kas nebus: administracijos pastatas kyla, bet pritrūko kalinių

24sek

Nesaldus pergalės jausmas: ko trūko Šarui ir „Ryto“ problemų kratinys

Aktualu

Liutauras Degėsys: Iš „Mitinge nepasakytos kalbos“

Buvau geras Gyvenimas

„Vaikų linijoje“ savanoriaujanti Salomėja: sunkiausia susilaikyti nuo patarimų

Vardai

„Mis Pasaulis“ konkursą pirmą kartą laimėjo Meksika: tarp lyderių – ir baltarusė

Pasaulis kišenėje

Kaip atrodo pats brangiausias viešbučio numeris JAV

Interviu 24sek

25 taškus Kaune įmetęs „Ryto“ puolėjas: „Prieš tai krepšinis manęs nedžiugino“

Patikrinta 15min Verslas

Tiesa ar melas? A.Zuokas: šilumos kaina Vilniuje padidėjo 20 proc. pasibaigus nuomos sutarčiai

Aktualu

V.Šapoka: bandoma pažadinti K.Marxo šmėklą

Aktualu

Kėdainių rajono gyventojai skambina pavojaus varpais: kaimuose – tušti šuliniai

Gyvenimas

9 psichologiniai klausimai, kurie jums padės „perskaityti“ kitą žmogų

Aktualu

Prie mokytojų streiko jungiasi dar 27 ugdymo įstaigos

Aktualu

Koliupės kaimo gyventojus šiurpina bebrai: bijo, kad išnaikins visus medžius

Aktualu

Orai.lt: žiema vis labiau įsidrąsins

Maistas

Vakarienei – kruopų patiekalai: 10 receptų, tinkamų advento laikotarpiui

Gazas

Kaip keičiasi padangų slėgis šąlant orui: netinkamai pripūstos gali tapti itin pavojingos

Vardai

Jolitos Vaitkutės namuose sutvisko eglutė... iš 24 kg silkių: vėliau jų neišmetė – skyrė kilniam tikslui

Verslas

Vokietijoje dėl geležinkelininkų streiko sutriko traukinių eismas

Verslas

2 tūkstančių eurų alga Vilniaus įmonėje – dar ne viskas: pirtis, robotas ir hobiai

Naujienos

Laisvadienį Žaliųjų ežerų paplūdimyje vilniečiai džiaugėsi puikiu oru

Vardai

Čekijos atstovas „Eurovizijoje“ atsigauna po traumos: „Dabar jau tikrai nepasitrauksiu“

Privalai pamatyti: Eurolyga nuostabiu video įamžino istorinę „Žalgirio“ pergalę

Aktualu

Sąmyšis Klaipėdos „Norfoje“ iškėlė klausimą: ar apsauga nepersistengė tramdydama siautėjančius vagis?

Aktualu

Raimundas Celencevičius: E.Masiulio skaistykla D.Grybauskaitei

Gazas

Automobilio elektronikos remontas gali kainuoti tris kartus brangiau nei automobilis

Aktualu

Lietuvis Norvegijoje dirba emigrantams neįprastą darbą

Vardai

Justinas Timberlake'as ir Jessica Biel parduoda penthauzą Niujorke: nori 8 mln. dolerių

Aktualu

Gegužės 1-oji pasaulyje: darbininkų protestai Filipinuose bei valdžios režisuota šventė Rusijoje

Maistas

„100 tortų Lietuvai“: „Vegan Pipiro“ kakavinis-kokosinis tortas be cukraus

Verslas

Škotija pirmoji pasaulyje įsivedė minimalias alkoholio kainas ir tikisi, kad kitos šalys paseks pavyzdžiu

Aktualu

Sostinės viešbučio kieme gelbėta į duobę įkritusi mergina

Aktualu

Nutekinti klausimai, kuriuos specialusis tyrėjas nori užduoti Donaldui Trumpui

Vardai

Karolina Meschino su mylimuoju Jonu Niujorke pasidarė vienodas tatuiruotes: „Įsimylėjome šį miestą“

Verslas

Ugniagesiai gelbėtojai nuogi nedirbs – sudarė taiką su terminų nesilaikiusiu tiekėju

Pasaulis kišenėje

Kur pamirštama užsukti, kai važiuojama į medžių lajų taką Anykščiuose

24sek

Antrą mėnesį geriausias LKL čempionate – Laurynas Birutis

Aktualu

Brazilijoje gaisro metu griuvo dangoraižis, kuriame gyveno mažiausiai 50 šeimų

Gyvenimas

Daržo draugai ir priešai: ko negalima sodinti greta?

Vilniečiai laisvą dieną leidžia prie Baltojo tilto

Vardai

Ypatingos

07:15
07:03

Gera keliauti kartu

Kviečiame anties

Šiemet buvau geras

Maistas

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie PasaulisKišenėje