Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Žaislų parodoje – populiariausi žaislai iš 20 šalių: nuo „Lego“ iki gudriojo kiaušinio

Žaidimai
Žaidimai
Šaltinis: 15min
0
A A

Koks žaislas populiariausias Lietuvoje, JAV, Švedijoje ar Turkijoje? Sužinoti tai galima užsukus į Vilniuje veikiantį Žaislų muziejų, kur iki balandžio 1 dienos eksponuojama edukacinė paroda „Žaislams nėra sienų“.

Tradicinius arba populiariausius savo šalies žaislus, kuriuos žino ir turi beveik kiekvienas tos valstybės vaikas, pristatė 20 šalių, tarp kurių – ir mūsų kaimynės Estija, Latvija, Lenkija, ir egzotiškosios Kazachstanas, Turkija bei Rumunija.

„Spalį pakvietėme užsienio šalių atstovybes ir ambasadas išrinkti labiausiai jų šalį atspindintį žaislą. Jokių kitų kriterijų nebuvo. Atsiliepė 19-os šalių atstovai, 20-a parodos dalyvė – Lietuva, kuriai atstovavome mes patys“, – sakė Žaislų muziejaus įkūrėja Indrė Jovaišaitė-Blaževičienė.

Kurios šalies žaislas medinis arkliukas?

Pašnekovė pasakojo, kad išrinkti tinkamiausią žaislą daugumai valstybių buvo nesudėtinga.

„Niekam nekyla abejonių, kad populiariausias žaislas Danijoje (ir ne tik ten!) – „Lego“ konstruktoriai, o JAV geriausiai pristato Barbė, kuri iki šiol yra viena įtakingiausių lėlių pasaulyje“, – sakė I.Jovaišaitė-Blaževiečienė.

Tačiau netrūko ir tokių šalių, kurios ketino prisistatyti su vienodu žaislu – mediniu arkliuku.

„Apie jį galvojome ir mes, ir latviai. Bet aplenkė Švedija, nusprendusi parodoje pasirodyti su supamuoju žaislu – mediniu briedžiu. Tad mums ir latviams teko sukti galvas toliau“, – juokėsi Žaislų muziejaus įkūrėja.

Galiausiai atstovauti Lietuvai buvo pasirinkti iš medžio žievės padaryti laiveliai, o latviai parodoje pristato šalyje labai populiarų sportinį stalo žaidimą, panašų į biliardą.

„Jis be proto populiarus Latvijoje, nuo XX amžiaus vyksta čempionatai. Tačiau mes, lietuviai, iki šiol apie šį kaimynų mėgstamą žaidimą mažai ką žinojome“, – atkreipė dėmesį parodos „Žaislams nėra sienų“ sumanytoja.

Vengrija pristato „Gudrųjį kiaušinį“
Vengrija pristato „Gudrųjį kiaušinį“

Staigmeną pateikė Vengrija, kuri pasaulyje garsi kubiku rubiku – 3D dėlione-žaislu.

Tačiau Žaislų muziejuje išvysite ne jį, bet vengrų naujieną – 2015 metais į rinką paleistą žaidimą „Smart Egg“ („Gudrusis kiaušinis“).

Tai – kiaušinis labirintas, kažkuo primenantis savo „protėvį“ kubiką rubiką.

Vengrija juo labai didžiuojasi ir prognozuoja, kad „kiaušinis“ taps ne ką mažesne sensacija nei minėtasis vengrų profesoriaus Ernė Rubiko sukurtas galvosūkis.

Ne ką mažesnę naujieną atvežė Airija. Parodoje ji prisistato su edukaciniu žaidimu „Istorijos kauliukais“. Išmetę 9 kauliukus žaidėjai gali sukurti virš 10 mln. skirtingų istorijų variantų.

Kelios šalys ketino prisistatyti su mediniu arkliuku: apie jį galvojo latviai, lietuviai, bet visus aplenkė švedai, kurie vietoje arkliuko pristatė šalyje populiarų supamąjį žaislą – medinį briedį.

I.Jovaišaitės-Blaževičienės teigimu, kai kurie eksponatai tiesiogiai atspindi pagrindinę parodos mintį, tapusią pavadinimu „Žaislams nėra sienų“.

Pavyzdžiui, Vokietijai atstovaujantis meškiukas „Teddy“ daugeliui siejasi su JAV.

Nors iš tiesų šio žaislo tėvynė – Vokietija, tik vėliau jį „nusipirko“ amerikiečiai ir pavertė visame pasaulyje žinomu žaislu.

Turkijos pasirinktas žaislas – vilkelis – apskritai gali būti vadinamas visų tautų vaikų žaislu. 

Bus galima ne tik apžiūrėti, bet ir pasimokyti

Parodoje, kuri Žaislų muziejuje veiks iki balandžio 1 dienos, bus galima ne tik apžiūrėti žaislus, bet ir pasimokyti.

„Mūsų muziejuje žaislai liečiami, taip pat skatina mokytis, pavyzdžiui, geografijos, naujų žodžių. Tą patį galima daryti ir parodoje. Greta eksponatų bus žemėlapiai, kuriuose nurodyta, kur yra šalis, iš kurios atkeliavo žaislas. 

Taip pat bus nurodytos tos valstybės vėliavos, užrašyta, kaip konkrečios šalies kalba skamba žodis „žaislas“,“ – pasakojo Žaislų muziejaus steigėja.

Per metus – virš 18 tūkst. lankytojų

Prieš trejus metus įkurtame Žaislų muziejuje lankytojų netrūksta. Užsukti į jį rekomenduoja pasauliniai gidai, tokie kaip „Trip Advisor“, todėl jame apsilanko ne tik lietuviai, bet ir užsienio svečiai. Ypač vasarą. 

Suomija ir populiarūs šios šalies personažai Troliai Mumiai
Suomija ir populiarūs šios šalies personažai Troliai Mumiai

Vis dėlto didžioji dalis srauto – Lietuvos gyventojai.

Per metus Žaislų muziejų aplanko virš 18 000 žmonių. 50 proc. lankytojų – darželinukų ir moksleivių grupės, 50 proc. – šeimos, pavieniai lankytojai. 

Edukacinio muziejaus koncepciją pasirinkusi įstaiga su žaislų istorija supažindinančius užsiėmimus organizuoja trečiadienį, ketvirtadienį bei penktadienį 10 val., 11.30 val. arba 13 val. (būtina iš anksto registruotis). 

Šiemet jau suplanuotos kelios naujos parodos. Pavyzdžiui, pavasarį Vilniuje svečiuosis kolegų iš Tartu žaislų muziejaus ekspozicija. 

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie PasaulisKišenėje